Strona główna Aktualności Mniej popularne metody antykoncepcji – jakie mamy możliwości?

Mniej popularne metody antykoncepcji – jakie mamy możliwości?

przez admin

Tabletki antykoncepcyjne zaliczamy do najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Cechuje je bardzo wysoka skuteczność, jednak nie każda kobieta może z nich korzystać. Z jakich alternatywnych metod antykoncepcji możemy wybierać?

Czy idealna metody antykoncepcji istnieje?

Aktualnie mamy do wyboru bardzo wiele metod antykoncepcji. Każda z nich ma swoje wady, jak i zalety. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będą metody chemiczne, dla innych hormonalne, a jeszcze inni zdecydują się na mechaniczne rozwiązania. Nie możemy jednak zapomnieć, że żadna z obecnie dostępnych metod antykoncepcji zapewni nam 100-procentową ochronę przed ciążą. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, należy udać się do lekarza. Ginekolog na podstawie naszych wyników badań, stanu zdrowia, historii schorzeń oraz oczekiwań pomoże nam wybrać odpowiednią metodą.

Barierowe metody antykoncepcji

Ich zadaniem jest niedopuszczenie nasienie do macicy. Do najpopularniejszych zaliczamy oczywiście prezerwatywy. Jednak co poza tym?
  • Kapturek naszyjkowy. Wykonany jest z silikonu albo gumy, a jego kształt jest zbliżony do naparstka. Jeśli zostanie poprawnie użyty, szczelnie zakryje szyjkę macicy. Możemy go zakupić w różnych rozmiarach, dlatego powinniśmy go wybierać z pomocą ginekologa.
  • Diafragma. Nazywamy ją również kapturkiem dopochwowym czy błoną dopochwową. W większości wypadków wykonana jest z silikonu. W tym wypadku również warto radzić się ginekologa, jeśli chodzi o rozmiar. Warto stosować ją ze środkiem plemnikobójczym. Wtedy jej skuteczność jest znacznie większa.
  • Gąbka dopochwowa. Ma kształt krążka, który wykonany jest z poliuretanowej gąbki. Zaimplementowana tasiemka ułatwia usunięcie jej z pochwy. Jest to metoda mechaniczna oraz chemiczna, gdyż producenci nasączają ją preparatem plemnikobójczym.
Fot. Unsplash.com

Chemiczne metody antykoncepcji

Środki plemnikobójcze, które nazywane są również spermicydami, nie dopuszczają do zapłodnienia poprzez inaktywację albo niszczenie plemników. Najpopularniejszym preparatem tego typu jest nonoksynol-9. którego zadaniem jest zniszczenie błon komórkowych plemników. Możemy również wyróżnić takie substancje jak menfegol czy oktoksynol. Występują w formie żeli, kremów, pianek oraz globulek dopochwowych, tamponów czy tabletek. W większości wypadków stosuje się je wraz z metodami mechanicznymi. Warto jednak pamiętać, że spermicydy mogą wywołać negatywne działanie. Zaliczamy do niego pieczenie czy świąd. Ich zbyt często stosowanie może powodować infekcje oraz zaburzenie flory bakteryjnej pochwy dlatego, zanim zaczniemy ich używać, należy skontaktować się z lekarzem.

Wkładki wewnątrzmaciczne

Możemy je również nazywać spiralami. Są zakładane w macicy przez specjalistę. Poleca się je kobietom, które już wcześniej rodziły. Wyróżniamy dwie opcje tej metody, miedzianą oraz hormonalną W przypadku tej drugiej wkładka co jakiś czas uwalnia dawki hormonów. Utrzymuje ona swoje działanie przez okres 3 do 5 lat. Metoda miedziana działa od 3 do 10 lat. Przez cały ten okres stopniowo uwalnia do organizmu kobiety jony miedzi.

 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej