Strona główna Aktualności Jak określić potrzeby włosów?

Jak określić potrzeby włosów?

przez admin

Dobranie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych do włosów wymaga określenia ich potrzeb, które uzależnione są od czynników takich jak rodzaj włosa, stopień porowatości, skręt czy grubość. Niewłaściwe kosmetyki nie tylko nie przyniosą oczekiwanych efektów, ale mogą zaszkodzić włosom, na przykład nadmiernie je obciążyć, przesuszyć lub wypłukać ich kolor.

Rodzaje włosów i ich potrzeby

 
Najważniejszą kwestią przy doborze kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych jest określenie rodzaju włosów. O włosach normalnych marzy większość kobiet – są one miękkie i odżywione, błyszczące, łatwe w układaniu oraz nie przetłuszczają się nadmiernie. Nie były ponadto rozjaśniane ani farbowane, dlatego do pielęgnacji wystarczą im szampony i odżywki dedykowane włosom normalnym.
 
Włosy suche i zniszczone to prawdziwe utrapienie – gruczoły łojowe produkują zbyt małe ilości sebum, przez co poziom nawilżenia kosmyków spada poniżej dopuszczalnej granicy. W efekcie fryzura jest przesuszona, szorstka, matowa, a końcówki łamliwe i rozdwojone. Odżywka i szampon do włosów suchych powinny zawierać składniki odżywcze, które wzmocnią, wygładzą oraz nawilżą osłabione kosmyki.
 
Włosy przetłuszczające się są ciężkie do ułożenia, pozbawione puszystości i oklapnięte u nasady. Wszystko za sprawą nadaktywności gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum. Włosy tego rodzaju potrzebują kosmetyków z dodatkiem wyciągów roślinnych, które dokładnie oczyszczą skórę głowy, a jednocześnie nie obciążą ich. Wiele problemów sprawiają włosy mieszane, które przetłuszczają się u nasady, a są przesuszone od połowy długości. W tym przypadku szampon do włosów suchych może nadmiernie obciążyć je u nasady, dlatego najlepiej wybrać szampon dedykowany włosom mieszanym.

 
Włosy z łupieżem wymagają produktów specjalistycznych, które zahamują rozwój drożdżaków, a jednocześnie nie podrażnią wrażliwego skalpu. Dedykowane są im szampony przeciwłupieżowe z substancjami grzybobójczymi oraz wyciągami roślinnymi.
 

Pozostałe czynniki

 
Poza określeniem rodzaju włosów, ważnymi czynnikami są ich porowatość, grubość oraz skręt. Porowatość włosów oznacza ich stan oraz kondycję. Włosy wysokoporowate mają tendencję do nadmiernego wypadania, są suche, zniszczone, łamliwe i matowe, dlatego w ich przypadku sprawdzi się szampon do włosów suchych. Włosy średnioporowate puszą się pod wpływem wilgoci, mają tendencję do rozdwajania, są osłabione i pozbawione nawilżenia. Włosy niskoporowate charakteryzują się błyskiem, gładkością i miękkością, jednak brak im objętości, przez co są oklapnięte u nasady.
 
Włosy proste i kręcone mogą reagować zupełnie odmiennie na te same zabiegi pielęgnacyjne. Pielęgnacja loków ma za zadanie wydobyć i podkreślić skręt, a włosów prostych – wygładzić je. Źle dobrane kosmetyki mogą powodować odwrotny efekt – rozprostowywać fryzury kręcone i falować proste.
 
Cienkie pasma wymagają kosmetyków o lekkich formułach, które nie będą ich nadmiernie obciążać. W przypadku włosów grubych trudniej o przeciążenie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej