Strona główna Aktualności Refleksologia – poznaj wskazania, przeciwwskazania i korzyści płynące z masażu stóp!

Refleksologia – poznaj wskazania, przeciwwskazania i korzyści płynące z masażu stóp!

przez admin

Refleksologia staje się coraz bardziej popularną terapią z zakresu medycyny alternatywnej. Opiera się ona na założeniu, że poszczególne punkty znajdujące się na stopach połączone są z układami oraz narządami w całym ciele. Ich odpowiednia stymulacja ma na celu pobudzenie organizmu do samoleczenia. Jakie korzyści płyną z masażu stóp? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do terapii?

Wskazania i korzyści z poddania się terapii zonowej

Refleksologia, zwana terapią zonową, dedykowana jest niemal każdemu – bez względu na wiek czy płeć. Pomaga redukować stres i likwidować bezsenność, wspiera pracę układu nerwowego i krążenie krwi, łagodzi bóle różnego pochodzenia (m.in. bóle kręgosłupa, zatok, migrenowe).

Każdy z kilkudziesięciu punktów na stopach odpowiada innym narządom i układom ciała – i tak, na naszych stopach znajdują się m.in. punkty powiązane bezpośrednio z mózgiem, sercem, wątrobą, nerkami, układem limfatycznym, tarczycą, śledzioną kręgosłupem, oczami, uszami, zębami, etc. Stymulacja danego punku poprzez odpowiedni masaż ma wpływać na pobudzenie organizmu do samoleczenia.

Refleksologia jest zatem polecana każdej osobie, która doświadcza stresu, przemęczenia, bezsenności, ogólnego rozdrażnienia, niepokoju wewnętrznego, cierpi na częste infekcje i bóle różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania do refleksologii        

Refleksologia, choć niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści, nie jest terapią, której może poddać się każdy. Wśród przeciwwskazań należy wymienić m.in. infekcje bakteryjne, gorączkę, pierwszy trymestr ciąży (a także ciążę zagrożoną), zapalenie wątroby, obrzęk serca. Masażowi stóp nie mogą poddać się osoby zmagające się z grzybicą stóp oraz z owrzodzeniami i stanami zapalnymi na stopach.

Zdecydowana większość przeciwwskazań to przeciwwskazania czasowe. Po wyleczeniu określonych dolegliwości można poddać się zabiegowi. Ostatecznie to zawsze terapeuta decyduje o tym, czy dana osoba może poddać się masażowi.

Refleksologia – zabieg

Terapia nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Podczas wizyty u terapeuty w pierwszej kolejności powinien on przeprowadzić szczegółowy wywiad. Musi bowiem wiedzieć, czy cierpimy na jakieś konkretne schorzenia, co nam dolega, czego oczekujemy po wizycie.

W pierwszym etapie terapeuta przeprowadzi masaż rozluźniający, przygotowujący do właściwego zabiegu. Jest to też czas, w którym może dobrze poznać nasze stopy. Po masażu właściwym, czyli po stymulacji określonych punktów, na koniec terapeuta przeprowadza masaż relaksacyjny.

Czy masaż można wykonywać samodzielnie?

Mogłoby się wydawać, że masaż nie jest niczym trudnym. Tymczasem nauczenie się mapy stóp i stypulacja poszczególnych punktów przy użyciu konkretnych technik wcale nie jest prostą sprawą. Oczywiście terapeuta pomiędzy kolejnymi zabiegami (rekomenduje się około 10 masaży) może dać pewne wskazówki do samodzielnego wykonania masażu w domu, ale nigdy nie będzie to zabieg tak fachowo przeprowadzony jak przez osobę wykwalifikowaną w tym zakresie.


Czy możliwe są skutki uboczne po masażu?

Zdarzają się, choć rzadko. Poza tym zazwyczaj nie są to dolegliwości mocno uciążliwe i szybko przemijają. Należą do nich m.in. zmęczenie, ból głowy, stan podgorączkowy, zwiększone wydalanie moczu, wzmożona praca jelit. Mało prawdopodobne, aby wystąpiły one w dużym natężeniu i wszystkie jednocześnie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej