Strona główna Aktualności Jak karmienie piersią wpływa na organizm kobiety?

Jak karmienie piersią wpływa na organizm kobiety?

przez admin

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca do 6 miesiąca karmić dzieci tylko i wyłącznie mlekiem mamy, a następnie kontynuować do momentu aż dziecko skończy 2 lata. Chyba, że będzie chciało dłużej. Jednak karmienie piersią to nie tylko korzyści dla dziecka, ale również i matki. Jak karmienie piersią wpływa na organizm kobiety?

Jak karmienie piersią wpływa na organizm kobiety?

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy to inwestycja nie tylko w zdrowie i ochronę przed chorobami dziecka, ale również i matki. Badania przeprowadzone na przestrzeni lat, wykazują niezwykle korzystny wpływ naturalnego karmienia również na organizm kobiecy.
Nie tylko pozwalają na wytworzenie wyjątkowej więzi między rodzicem a dzieckiem, ale zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę, występowanie raka jajnika czy piersi. Przy okazji karmienia warto zapoznać się z poradnikiem, który tłumaczy jak karmić piersią. My polecamy zapoznać się z tym https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia.

Do najważniejszych korzyści można zaliczyć:

1.Szybsze obkurczanie macicy po porodzie

U kobiet karmiących piersią, zauważono szybsze obkurczanie macicy po porodzie. Oksytocyna stymuluje mięśnie macicy do obkurczania się, a tym samym do powrotu do normalnych rozmiarów. Dodatkowo laktacja zmniejsza krwawienie podczas połogu i skraca jego czas trwania. W efekcie u kobiet karmiących piersią, rzadziej występuje anemia.

2.Szybsza utrata kilogramów

W czasie ciąży kobieta przybiera na masie. Wraz z porodem, każda z nich chciałaby się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Badania wykazują, że laktacja pomaga w utracie wagi.

3. Zmniejszone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Według badań, karmienie piersią zmniejsza u mam ryzyko rozwoju cukrzycy typu 12.

4.Zmniejszenie ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane

Czasopismo American Academy of Neurology ppiblikowało badanie, w którym poinformowano, że karmienie piersią przez 15 miesięcy, po jednej lub kilku ciążach, redukuje ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane.

5.Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Badania wykazują, że karmienie piersią redukuje ryzyko wystąpienia raka piersi u matki. Szacuje się, że z każdym rokiem karmienia piersią, ryzyko zachorowania na raka piersi spada o ok. 4%
6.Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajników
Karmienie piersią stanowi ochronę przed nowotworem jajników. Ryzyko rozwoju raka jajników zmniejsza się o 30%, jeżeli kobieta karmiła przez okres 12 miesięcy. Im dłuższy okres karmienia, tym ryzyko jest mniejsze. Ma na to wpływ laktacyjny brak miesiączki. Mniejsza ilość cyklów owulacyjnych zmniejsza ryzyko mutacji komórek, które mogą być przyczyną nowotworów.

7.Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej

Badania, które przeprowadzono od nadzorem profesor Margaret Altemus na Cornell University, wykazały, że kobiety karmiące piersią wytwarzają o połowę mniej hormonu stresu. Ponadto, w czasopiśmie „Maternal and Child Health” można wyczytać, że naturalne kamienie zmniejsza pojawienie się depresji poporodowej nawet o 50%. Ma to  związek z wydzielaniem oksytocyny, tzw. hormonu szczęścia, w czasie karmienia. Ten sam hormon wydzielany jest podczas orgazmu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej