Strona główna Aktualności Rehabilitacja z wykorzystaniem parapodium i pionizatora

Rehabilitacja z wykorzystaniem parapodium i pionizatora

przez admin

Parapodia to coraz częściej wykorzystywane w rehabilitacji urządzenia, których główną funkcją jest stabilizacja oraz podtrzymanie optymalnej postawy ciała. Wykorzystanie parapodium pozwala osiągać liczne korzyści w pracy z osobami nie w pełni sprawnymi fizycznie. Zalety rozwiązania prezentujemy poniżej.

Zalety korzystania z parapodium

Parapodia dzielą się na dwa podstawowe typy: statyczne oraz dynamiczne. Oba typy mają podobne, podstawowe zalety. Przede wszystkim pozwalają na podparcie ciała osoby niepełnosprawnej, umożliwiając zachowanie prawidłowej postawy, a jednocześnie aktywizując określone grupy mięśni. W przypadku osób na co dzień zajmujących pozycję leżącą lub siedzącą, odpowiednia rehabilitacja bywa utrudniona. Parapodium, jako narzędzie wsparcia, pozwala wymusić pracę mięśni stabilizujących z jednoczesnym odciążeniem miejsc, będących bezpośrednią przyczyną ograniczonej sprawności pacjenta. Przykładowo, parapodium statyczne renomowanej marki Ormesa, dostępne w ofercie sklepu Galeria Zdrowia https://galeriazdrowia.pl/produkt/standy/, posiada regulowane podpory (przednie i tylne), takie jak między innymi kolanowa, piersiowa czy biodrowa. Odpowiednia regulacja podpór umożliwia dopasowanie urządzenia do potrzeb konkretnego pacjenta. Podparcie wymusza zachowanie postawy stojącej bliskiej naturalnej, a to z kolei sprzyja eliminacji przykurczy stawowych i mięśniowych. Odpowiednio częste stawianie pacjenta wspomaga prawidłowe odżywienie tkanki łącznej organizmu, odpowiedzialnej za zapewnianie podpory narządom wewnętrznym i ochranianie wrażliwych części organizmu. Sprzyja to poprawie pracy narządów, np. układu sercowo-naczyniowego czy perystaltyki jelit. Stopniowe postępy w pracy z parapodium pozwalają docelowo pionizować pacjenta nawet przez kilka godzin dziennie. Zapobiega to powstawaniu odleżyn oraz wspiera innego typu terapie – np. te z wykorzystaniem rąk, które pozostają wolne przy wykorzystaniu parapodium.

Pionizator dynamiczny i jego cechy

W przypadku niektórych pacjentów możliwe jest skorzystanie z aktywnej metody podparcia, takiej jak np. pionizator dynamiczny Ormesa GRILLO, dostępny w ofercie sklepu Galeria Zdrowia https://galeriazdrowia.pl/produkt/grillo/. Pionizator jest wyposażony w kółka, dzięki czemu poza terapią statyczną, umożliwia także bezpieczną naukę chodzenia zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Dzięki temu doskonale sprawdza się w terapii osób z nabytym lub wrodzonym porażeniem kończyn, wrodzonym lub pourazowym porażeniem tułowia. Pionizator ma budowę modułową, co umożliwia odpowiednie dostosowanie go do potrzeb użytkownika – nie tylko pod kątem wzrostu czy budowy ciała, ale także kondycji fizycznej czy etapu przechodzonej rehabilitacji. Sprzęt można nawet skonfigurować tak, by służył jako pionizator statyczny. Urządzenie w każdej sytuacji jest całkowicie bezpieczne dla użytkownika, ponieważ jego środek ciężkości zawsze znajduje się w tym samym miejscu. Dodatkowym atutem jest fakt, że pionizator można bez problemu złożyć lub zdemontować i przetransportować w bagażniku samochodu.

Ile kosztuje parapodium lub pionizator? Jak zdobyć dofinansowanie?

Koszty zakupu profesjonalnego parapodium wahają się zwykle w granicach od 4 do 6 tysięcy złotych. W przypadku zaawansowanego pionizatora dynamicznego, koszt jest wyższy i sięga od ok. 10 do 12 tysięcy złotych. Wydatek ten można jednak częściowo zniwelować, zgłaszając się po dofinansowanie. Osoby zainteresowane zakupieniem tego typu sprzętu na własny użytek, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kod refundacji to P.125 NFZ – w przypadku osób dorosłych oraz P.124.01 NFZ – dla dzieci.

Więcej informacji na temat akcesoriów do terapii oraz przemieszczania osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej