Strona główna Aktualności Kupno mieszkania – czym się kierować przy wyborze?

Kupno mieszkania – czym się kierować przy wyborze?

przez admin

Trwa boom mieszkaniowy – mieszkaniowe potrzeby Polek i Polaków są zaspakajane co raz lepiej, lecz wciąż w niewystarczającym stopniu.  Do tego wraz z bogacącym się społeczeństwem dochodzą zwiększone oczekiwania wobec oferty dewelopwerów. Na co warto zwrócić uwagę szukając mieszkania na lata?

Metraż i demografia

Będąc osobami „na dorobku” zwykle myślimy o własnym dachu nad głową. Bardziej liczy się „mieć” niż „ile metrów mieć”. Jednak kupując mieszkanie warto spróbować zwizualizować swoje życie z 10, lub lepiej 15 lat. Jeśli chcemy być rodzicami każdy dodatkowy metr kwadratowy będzie na wagę złota. Jeśli marzy nam się większa rodzina niż 2 + 1 lub  2+2 być może dobrym rozwiązaniem będzie mieszkanie dwupoziomowe. Decydując się na mieszkanie dwupoziomowe, zwykle o dużej powierzchni, warto wiedzieć, że górny poziom (ze względu na bliskość dachu) będzie zwykle sporo cieplejszy od dolnego – być może będzie konieczny dodatkowy budżet na klimatyzację i jej instalację, argumentu o konieczności instalacji klimatyzacji w takim mieszkaniu można użyć w negocjacjach cenowych z deweloperem.

Dwupoziomowe mieszkanie to więcej możliwości aranżacyjnych, przechowywania oraz wydzielenia miejsca do pracy np. domowego biura.

Dwustronne czy jednostronne

Małe mieszkania mogą być zarówno jednostronne jak i  dwustronne, przy większych metrażach mieszkania są zwykle dwustronne. Większość ludzi lubi mieć dobrze doświetlone pokoje światłem słonecznym, dlatego dla nich pierwszym wyborem jest mieszkanie dwustronne wschód-zachód. Tutaj trzeba wspomnieć, że przy takim rozłożeniu sypialnię lepiej zaplanować po stronie wschodniej, sypialnia po stronie zachodniej oznacza przy ocieplającym się klimacie wiele nocy podczas, których sen będzie co najmniej niekomfortowy, a jeśli nasza nieruchomość jest położona w pobliżu ulicy to uchylone okno wcale nie poprawi sytuacji.

Komórka lokatorska czy miejsce postojowe?

Obecnie większość nieruchomości wielorodzinnych projektowana jest w taki sposób, że pod budynkiem jest garaż podziemny z miejscami postojowymi. Powierzchnia na samochody jest wygospodarowana kosztem miejsca na piwnice. Część osób, które kupują mieszkanie szuka takiego lokum, w którym będzie pomieszczenie oryginalnie zaplanowane na garderobę, lecz w praktyce używane jako domowy „składzik rzeczy różnych”.
Alternatywą jest zabudowanie części miejsca postojowego w garażu podziemnym – w ten sposób możemy stać się właścicielami komórki lokatorskiej.

Taras, balkon, czy tarasy, balkony?

W wielu mieszkaniach dwustronnych oferowane są balkony po obu stronach lokalu. Ta powierzchnia jest zwykle tańsza niż powierzchnia samego mieszkania i dlatego wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z dwoma balkonami.

Jeśli „nasz” blok jest dopiero budowany lub na etapie „dziury w ziemi” a mieszkanie, którym jesteśmy zainteresowani ma być na ostatnim piętrze dowiedzmy się czy w cenie mieszkania dowiedzmy się czy otrzymamy balkon z zadaszeniem czy bez.

Lokalizacja

Dobra lokalizacja? Dobra dzielnica? To taka, która będzie dopasowana do osobowości i stylu życia domowników. Będąc młodymi rodzicami będziemy chcieli mieć w pobliżu park, lubiąc sport pożądany w sąsiedztwie będzie basen lub klub fitness. Dla rodziców uczniów ważna będzie infrastruktura edukacyjna – kryteria decydujące o tym, czy lokalizacja mieszkania jest atrakcyjna można by mnożyć niemal w nieskończoność.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej