Strona główna Aktualności Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – przyczyny, objawy, leczenie

przez admin

Nietrzymanie moczu, zwane także inkontynencją, to problem dosyć powszechny, jednak krępujący i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Typy tej przypadłości są różne, a jednym z nich jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Na czym polega i czy pampersy dla dorosłych są jedynym dostępnym ratunkiem dla chorych? Poznaj garść informacji na ten temat.


Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – kilka podstawowych faktów

Przyczyną tego typu nietrzymania moczu jest nadmierna reaktywność mięśni pęcherza moczowego. U chorego pojawia się nagła, bardzo silna potrzeba oddania moczu. Osoba ze zdrowym pęcherzem w większości podobnych sytuacji potrafi wytrzymać na tyle, aby dotrzeć do toalety. Jednak gdy występuje nietrzymanie moczu, w ciągu najbliższych kilku sekund dochodzi do niezależnego od woli wycieku. Co sprzyja takim sytuacjom? Otóż mogą się przytrafić podczas zmiany pozycji, stosunku płciowego (często w trakcie orgazmu), usłyszenia dźwięku lejącej się wody. Niestety takie wypadki są bardzo wstydliwe i bez wątpienia utrudniają życie. Ratunkiem na co dzień mogą być dobrej jakości pampersy dla dorosłych. Jednak czy to jedyne rozwiązanie?

 

Co robić, kiedy pojawią się objawy nietrzymania moczu?

Aby znaleźć skuteczny sposób terapii inkontynencji, trzeba zacząć od diagnozy. Jeżeli tobie lub bliskiej ci osobie przytrafiła się sytuacja niezależnego od woli wycieku moczu, koniecznie zgłoś się do lekarza (rodzinnego, urologa lub ginekologa). Nietrzymanie moczu z naglącym parciem występuje u osób, u których pęcherz kurczy się nagle i zbyt wcześnie, zanim dojdzie do jego wypełnienia i mózg otrzyma informację, że czas na wizytę w toalecie. Przeważnie nie da się jasno określić, dlaczego u danego pacjenta występuje taka przypadłość. Diagnoza wówczas brzmi: zespół nadpobudliwego pęcherza. Czasami jednak problem pojawia się u osób borykających się z zapaleniem pęcherza lub panów z przerostem prostaty. Również stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i inne problemy neurologiczne stanowią czynnik ryzyka inkontynencji. Jeśli możliwe jest wyleczenie choroby, która objawia się nietrzymaniem moczu, wówczas problem powinien minąć wraz z jej ustąpieniem. Ponadto wskazane są pewne zmiany w diecie, na przykład:

 

  • ograniczenie lub zaprzestanie spożywania alkoholu, który działa moczopędnie i utrudnia kontrolowanie pęcherza,
  • ograniczenie sięgania po napoje gazowane, z dodatkiem sztucznych słodzików, a ponadto kwaśnych pokarmów i napojów (np. pomarańczy, soku pomarańczowego),
  • unikanie pikantnych dań.

 
W przypadku zbliżających się sytuacji towarzyskich rozsądnie jest zmniejszyć ilość wypijanych płynów. Ważne jest też pozbycie się ewentualnej nadwagi lub otyłości, aby zmniejszyć nacisk na pęcherz i otaczające go mięśnie. Lekarz może także zaproponować specjalny trening pęcherza, który pomaga wyćwiczyć lepszą kontrolę, a także farmakoterapię lub zabieg chirurgiczny.
 
Skuteczne zabezpieczenie na co dzień – jak wybrać odpowiednie pampersy dla dorosłych?

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem może się wiązać z obfitymi wyciekami z pęcherza. Dlatego potrzebne jest zabezpieczenie, które pozwoli zachować higienę oraz poczuć się pewnie. Dla osób pracujących i aktywnych odpowiednie będą majtki chłonne, dla pozostających w domu, leżących, niesamodzielnych lub tych, którym wycieki moczu przytrafiają się w nocy, lepsze będą pieluchy lub pieluchomajtki, określane potocznie jako pampersy dla dorosłych, które są zalecane nawet wówczas, gdy inkontynencja ma bardzo ciężkie nasilenie.

Nowoczesne produkty są wyposażone w wygodne rozwiązania, jak wskaźnik wilgoci, system kontroli nieprzyjemnego zapachu albo boczne barierki, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed wyciekiem. Wszystko dla skuteczniejszej kontroli problemu i większego komfortu osoby, która boryka się z nietrzymaniem moczu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej