Strona główna Aktualności Espresso dla fanek klasyki – zobacz, jak przyrządzić

Espresso dla fanek klasyki – zobacz, jak przyrządzić

przez admin

Najnowsze badania z 2019 roku dotyczące kawowych zwyczajów Polaków pokazują, że 8 na 10 z nas pije kawę codziennie. Mężczyźni częściej sięgają po kawę czarną, a kobiety wolą pić kawę białą. Najpopularniejszą tego rodzaju napojem wśród Polaków jest zaś cappuccino. Naukowcy podkreślają, że zawarta w kawie kofeina, pobudza umysł do działania i wzmacnia koncentrację, stając się „paliwem napędowym” do naszego działania. Najlepsze efekty pod tym względem daje klasyczne, włoskie espresso. Jak je przygotować?

Espresso – jak powstała włoska kawa?

Symbolem Włoch i jednocześnie najczęściej spotykaną kawą właściwie na całym świecie jest espresso. Każdy powinien jej skosztować, choć nie wszystkim zasmakuje. Historia espresso zaczyna się we Włoszech i jest ona nierozerwalnie związana z powstaniem pierwszego ekspresu ciśnieniowego. Kluczowe dla rozwoju branży kawowej było stworzenie maszyny parowej. Kawiarnie wykorzystywały ją do parzenia kawy. W tym samym czasie Angelo Moriondo wpadł na pomysł stworzenia maszyny i metody parzenia pod ciśnieniem. Jego urządzenie udoskonalił w 1901 roku Luigi Bezzera, a następnie w 1903 roku od Bezzery patent na ekspres do kawy kupił Desiderio Pavoni. Obaj panowie pracowali wspólnie i stworzyli pierwsze urządzenie tego typu o nazwie „Ideale”, które w 1906 roku zostało zaprezentowane szerokiej publiczności podczas światowej wystawy w Mediolanie. Było to „cafee espresso”. Urządzenie kupił Achille Gaggia, który je jeszcze bardziej ulepszył.

Zasada działania pierwotnego ekspresu ciśnieniowego była prosta – polegała na przepływie pary wodnej i wody, ale para zmieniała smak kawy negatywnie. Problem rozwiązano dopiero po ponad 40 latach od stworzenia pierwszego ekspresu ciśnieniowego, kiedy w 1947 roku zmieniono system podgrzewania.

Prawdziwy rozkwit włoskiej kawy przyszedł dopiero w latach 50. XX wieku, kiedy paradoksalnie Włosi masowo zaczęli opuszczać swoją ojczyznę i płynąć za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. W Ameryce otwierali oni kawiarnie, gdzie serwowali tradycyjną włoską kawę. Upodobało ją sobie wielu Amerykanów.

Nazwa espresso pochodzi z języka włoskiego, od słowa „espressivo”, które oznacza „wyrazisty” lub „wyraźny”. Opisuje ono smak kawy espresso – mocnej, energetycznej i aromatycznej.

Zasady parzenia espresso

Narodowy Instytut Włoskiego Espresso precyzyjnie określił idealne proporcje składników i sposób przygotowania espresso. Klasyczna kawa tego typu ma 25 ml objętości, choć w Polsce można spotkać się też z filiżankami 35 ml.

Parzenie espresso to sztuka opanowana do perfekcji przez baristów. Można je przygotować w ekspresie ciśnieniowym, w którym świeżo zmielona kawa (około 7-8 g) przepuszczana jest przez 25-30 ml gorącej wody, płynącej pod ciśnieniem 9-10 barów. Istotne, aby woda nie była za gorąca – jej temperatura powinna wahać się w przedziale od 88 do 93 stopni Celsjusza. Prawidłowo podane espresso trafia do filiżanki o grubych ściankach, utrzymujących temperaturę napoju. Kawa powinna wypełniać ją mniej więcej do połowy.

Często można spotkać się w kawiarniach z sytuacją, że do espresso podawana jest szklanka wody mineralnej niegazowanej. Nie służy ona jednak do rozwodnienia kawy, ale do przepłukania kubków smakowych przed jej wypiciem, aby później bez ograniczeń móc rozkoszować się smakiem espresso.

Espresso jak z kawiarni we własnym domu

Nie trzeba być częstym gościem w kawiarniach, aby móc pić espresso każdego dnia. Wystarczy ekspres i kilka podstawowych baristycznych umiejętności. Osoby, którym brakuje cierpliwości i czasu na przygotowanie takiej kawy według włoskich wytycznych, powinny przemyśleć zakup ekspresu na kapsułki np. NESCAFÉ Dolce Gusto. Dzięki niemu w krótkim czasie do naszej filiżanki trafi doskonałe espresso.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej