Strona główna Aktualności Trzeci trymestr ciąży – dowiedz się, jak rozwija się twoje dziecko

Trzeci trymestr ciąży – dowiedz się, jak rozwija się twoje dziecko

przez admin

Przyjście na świat dziecka to chwila, na którą cała rodzina czeka z niecierpliwością. Ale najsilniejsze emocje, a także największy stres przeżywa młoda mama – zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Jak wtedy rozwija się organizm dziecka i na jakie zmiany musi być gotowa przyszła mama?

Trwającą ok. 40 tygodni ciążę dzielimy na trzy trymestry – każdy trwa ok. 3 miesięcy. Trzeci trymestr to wyjątkowy czas. Jako przyszła mama pewnie nie możesz już doczekać się porodu. Może jesteś już zmęczona ciążą, której nierzadko towarzyszą rozmaite dolegliwości i utrudnienia? Do tego dochodzą jeszcze obawy związane ze zbliżającym się porodem. Każda kobieta jest przecież inna i ani ty, ani lekarze nie jesteście w stanie do końca przewidzieć, jak dokładnie wszystko się potoczy. Ale do porodu możesz się przygotować. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Nastawienie psychiczne ma ogromne znaczenie dla mamy i dziecka, nie tylko w czasie ciąży, o czym na pewno słyszałaś lub czytałaś, ale również w czasie samego porodu. Co więcej, może mieć wpływ nie tylko na jego przebieg, ale nawet długość.

Ostatnie tygodnie ciąży

Kiedy nadchodzi trzeci, ostatni trymestr ciąży, zaczynasz odliczać tygodnie do porodu. Wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądało twoje dziecko. Im bliżej rozwiązania, tym silniejsze emocje – już niedługo będziesz mogła po raz pierwszy wziąć maluszka na ręce i go przytulić. Tymczasem on, ukryty bezpiecznie w twoim brzuchu, rośnie i rozwija się. Ostatnie tygodnie ciąży to czas, w którym kształtuje się jego szkielet – kręgi, stawy i więzadła. Rozwijają się naczynia krwionośne, płuca i pęcherzyki płucne, a także otwierają się nozdrza w malutkim nosku. Nie każda mama jest świadoma tego, że 29 tydzień ciąży to moment, w którym dziecko, pomimo jeszcze nieaktywnej siatkówki, ma otwarte oczy a nawet ukształtowane rzęsy.

W tym okresie maluszek zaczyna też odbierać bodźce wzrokowe i słuchowe – badania z użyciem encefalografu pozwalają zaobserwować fale mózgowe świadczące o tym, że twoje dziecko widzi, słyszy, a nawet rozpoznaje głosy. Możesz więc puszczać nienarodzonemu dziecku relaksacyjną muzykę lub czytać mu bajki. Spokojny i harmonijny ton głosu mamy może uspokoić i ułatwić zaśnięcie, natomiast nagły hałas, a nawet głośniejszy dźwięk – przestraszyć. W ciągu ostatnich miesięcy ciąży dziecko wciąż rośnie i zwiększa swoją masę – 36 tydzień ciąży to moment, gdy dziecko może mierzyć już 47 cm i ważyć 2,7 kilograma!

 

Przygotowania do porodu

Dziecko nie zawsze przychodzi na świat w dniu, który lekarz wpisuje w karcie ciąży jako przewidywaną datę porodu. Za rozwiązanie ciąży w terminie uważa się to, które nastąpiło nawet dwa tygodnie przed przewidywaną datą i dwa tygodnie po niej. Dlatego najlepiej już 3-4 tygodnie wcześniej przygotuj rzeczy, które będą potrzebne dziecku: łóżeczko, przewijak, wózek, wanienkę, komplet ubranek, pieluszki i kosmetyki. Oczywiście niektóre z tych rzeczy można kupić już po narodzinach maluszka, jednak być może chcesz je sama wybrać, a po porodzie możesz nie mieć na to czasu albo nie czuć się na tyle dobrze, aby planować zakupy. Spakuj też torbę do szpitala: ubranka i pieluszki dla dziecka, a dla siebie nocne koszule, biustonosze do karmienia, ręczniki, podpaski, wkładki laktacyjne, kosmetyki, ciepłe skarpety, szlafrok, klapki pod prysznic, a także ubranie na wyjście ze szpitala. Jeśli okaże się, że jakiejś rzeczy nie masz w domu, ciągle jeszcze jest czas, aby ją kupić. W ostatniej chwili włóż do torby telefon i ładowarkę do niego.

Mamo, zadbaj o siebie

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Dlatego w ostatnich tygodniach ciąży powinnaś jak najwięcej odpoczywać i relaksować się. Nie oznacza to jednak, że musisz leżeć, jeśli nie ma ku temu specjalnych wskazań lekarza. Możesz spacerować, a nawet ćwiczyć. Wiele szkół rodzenia organizuje gimnastykę dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Niektóre z takich zajęć odbywają się na basenie, ponieważ przebywanie w wodzie doskonale wpływa na kręgosłup, bardzo obciążony zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, gdy dziecko jest już duże. Nie ma też żadnych przeciwskazań, abyś wybrała się na masaż, do fryzjera czy kosmetyczki. Kiedy porodu można spodziewać się już lada chwila, raczej nie maluj jednak paznokci. W sytuacji, gdy konieczne będzie cesarskie cięcie, lakier utrudni lekarzowi ocenę stanu twojego zdrowia – dokonuje się go między innymi po wyglądzie płytki paznokcia, której zsinienie może świadczyć w takiej sytuacji o problemach z krążeniem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamiast pokrywania paznokci lakierem zadbać o dłonie w inny sposób – np. zapewnić im peeling lub masaż.

O tym pamiętaj!

W torbie, która pojedzie wraz z Tobą do szpitala, musi się znaleźć teczka z dokumentami. Oprócz karty opisującej przebieg ciąży i dowodu osobistego włóż do niej komplet badań. Podczas przyjęcia do szpitala wymagane są: wyniki morfologii krwi, dane na temat grupy krwi (oryginalny dokument z numerem PESEL), ostatnie badanie USG z oceną masy ciała dziecka, WR (badanie w kierunku nosicielstwa kiły) lub jego odpowiednik (VDRL, USR) i HBs-Ag (badanie na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B). Jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, potrzebne będą również: APTT, PT (INR) oraz fibrynogen, czyli badania oceniające krzepliwość twojej krwi. Poproś również lekarza prowadzącego ciążę o skierowanie na posiew z pochwy i szyjki macicy na obecność paciorkowców grupy B (GBS) – bakterii, które mogą być niezwykle groźne dla dziecka. Badanie takie wykonuje się po 35 tygodniu ciąży.
Ostatnie tygodnie ciąży poświęć na przygotowania do porodu, odpoczynek i relaks. Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości związane zarówno z rozwojem dziecka, własnym samopoczuciem oraz przebiegiem porodu możesz omówić z lekarzem. Odpowiednie nastawienie, a także unikanie zbędnych powodów do stresu przed porodem pomogą ci zapamiętać moment przyjścia dziecka na świat jako wspaniałe przeżycie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej