Strona główna Aktualności Koc elektryczny – Twój przyjaciel na jesień

Koc elektryczny – Twój przyjaciel na jesień

przez admin

Powiew jesieni czuć już na karku. Choć nadal możemy spacerować w słońcu, nie jest to już słońce letnie. Wieczorem szybciej robi się ciemno, a ciemności towarzyszy zwiastujący rychłą zmianę temperatury wiaterek. To idealny czas, by udać się po nowego przyjaciela: koc elektryczny!

Czym jest koc elektryczny?

Zacznijmy może od tego, czym w ogóle jest ten nasz przyjaciel koc elektryczny. Na pozór i na pierwszy rzut oka do zwykły koc. Jest miękki, miły w dotyku i można się nim okryć. Od tradycyjnego koca różni go jednak konstrukcja. Otóż w środek wbudowane są przewody elektryczne, które rozprowadzają fale elektromagnetyczne i tym samym wydzielają ciepło.

Czy koc elektryczny jest bezpieczny?

Bez dwóch zdań! Przewody elektryczne wszyte w koc elektryczny zostały zabezpieczone, w związku z czym nie zachodzi ryzyko łatwego ich uszkodzenia. W kocu elektrycznym możesz spokojnie siedzieć z kubkiem pełnym gorącej herbaty, kawy czy czekolady, a nawet jeśli Twoją rękę potrąci łaszący się kot bądź pies i wylejesz część napoju, nic się nie stanie – ani Tobie, ani kocowi.

Nie mniej ważne jest to, że przewody elektryczne zastosowane w kocu przeważnie nie są wyczuwalne. Przykrywając się nim, nie poczujesz różnicy!


A czy można się nim poparzyć?

To również mało prawdopodobne. Koce elektryczne dobrej jakości – a tylko takie warto kupować! – mają wbudowaną ochronę przed przegrzaniem, czyli również przed popatrzeniem. Kiedy przewody rozgrzewają się za bardzo, automatyczny wyłącznik odcina zasilanie. Alternatywą wobec automatycznego wyłączania jest zaświecenie lampki ostrzegawczej, która daje znać, że to najwyższy czas na wyłączenie urządzenia.

Jakie korzyści daje koc elektryczny?

Warto wiedzieć, że zakup koca elektryczna to nie byle fanaberia, a urządzenia nie wykorzystuje się wyłącznie do ogrzewania podczas chłodnych jesiennym i mroźnych zimowych wieczorów. Koc ten spełnia wiele wartościowych funkcji, takich jak:

  • odprężanie i rozluźnianie mięśni,
  • uśmierzanie bólu (mięśni, ale także innych, np. podczas miesiączki),
  • łagodzenie dolegliwości reumatycznych,
  • wspomaganie w chorobach: przeziębieniu, grypie, anginie, zapaleniu płuc,
  • poprawa krążenia krwi.

Im bardziej funkcjonalny i trwały ma być koc, tym bardzie warto zadbać o jego jakość. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże Ci poradnik: Na co zwrócić uwagę kupując koc elektryczny?.

Koce elektryczne dla miłośników umiarkowanego ciepła i zmarzluchów

Do działania koce elektryczne wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Dodatkowo na kablu pojawia się wygodny programator, za pomocą którego sam ustawisz temperaturę bądź tryb grzania. Od tego będzie zależała moc, a więc zarówno wytwarzane ciepło, jak i pobór energii. Na pewno jesienią będziesz chciał się ogrzewać mniej niż zimą – programator Ci to umożliwi.

Rodzaj programatora zależy od modelu koca elektrycznego. W jednych spotkasz prosty przełącznik z dwoma tylko przyciskami, w innych pokrętło. Nowoczesne i droższe wersje mają programatory z wyświetlaczami LED – są najdroższe, ale też możesz je dopasować do swoich potrzeb w największym stopniu.

A co, jeśli wciąż zimno?

Jeśli jesteś wyjątkowym zmarzluchem i koc elektryczny Ci nie wystarcza, nie martw się! Na rynku akcesoriów do ogrzewania jest dużo więcej podobnych produktów. Znajdziesz tu poduszki elektryczne, maty grzewcze oraz prześcieradła. Wartościowe są zwłaszcza dwa ostatnie. Po pierwsze zostają rozłożone na płaszczyźnie i kiedy się na nich położysz, ciepło nie będzie uciekać w takiej ilości jak z koca elektrycznego. Po drugie grzeją na całej powierzchni, odprężając całe ciało jednocześnie.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej