Strona główna Aktualności Jak spędzać czas z dzieckiem?

Jak spędzać czas z dzieckiem?

przez admin

Na tak postawione pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, bo sposobów jest bardzo dużo. Mimo to wielu rodziców ma z tym duży problem, co może powodować dodatkowy stres, ale też zdenerwowanie. A przecież można tego uniknąć, przygotowując odpowiedni plan, czy to w czasie, gdy jest ciepło, na wiosnę i latem, czy tym bardziej, jak nadchodzą zimne, ciemne jesienno-zimowe dni.

Ten nasz klimat…

Żyjemy w klimacie, który potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć, gdy przychodzą wiosenne dni i robi się coraz cieplej. Wszystko kwitnie i się zieleni, ptaki śpiewają, a świat wydaje się piękniejszy. Niestety, niczym w kalejdoskopie sytuacja potrafi zmienić się diametralnie, a ta sielankowa atmosfera – zamiast trwać – zostaje zastąpiona przez zimne masy powietrza, a później nawet lodowate, przynoszące razem z mrozem opady śniegu. Wszyscy mieszkający pod tą szerokością geograficzną znamy to aż zanadto, ale mimo to ciężko nam czasami się przestawić. Chodzimy ospali, jesteśmy bez życia, a przecież nasze dzieci domagają się zabawy!

 

Gdy świat jest piękny

W okresie od kwietnia do października nie powinno być problemu, by miło spędzać czas z dzieckiem, ale jak się okazuje, nie zawsze jest to takie proste. Często albo nie mamy czasu, albo ochoty, a więc pozwalamy dziecku zająć się samemu sobą, a ono przeznacza ten czas na – mówiąc delikatnie – niezbyt rozwojowe rozrywki. Dzisiejsze dzieci bowiem, odmiennie niż kiedyś, nie chcą spędzać większości czasu na dworze, bo wolą przed komputerem. Tam przecież czekają gry, internet i social media. Nie pozwólmy na to i nawet jak nam się nie chce, trzeba się zmusić! Sam spacer może nie wystarczyć, bo dziecko szybko się znudzi, a więc trzeba się trochę postarać!

Co najlepiej robić? Zależy od wieku dziecka

Malucha łatwo zaciekawić wieloma rzeczami, na przykład dobry będzie spacer, ale nie zwykły, bez żadnych wrażeń, ale taki, który jest połączony z dodatkowymi atrakcjami. Może mu towarzyszyć opowiadanie legend, ale takich, które dotyczą odwiedzanych miejsc. Świetnym rozwiązaniem jest wyprawa do zoo, gdyż taka wycieczka może być połączona z edukacją. Dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, jak jest ona przekazywana w sposób ciekawy. W ZOO więc mamy ku temu idealne możliwości.

Starsze dzieci są bardziej wybredne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je też zaciekawić. Najlepiej sportem, ale takim, który lubią. Modne są szczególnie hulajnogi i deskorolki elektryczne, warto więc rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem, a w razie czego sprawdzić też akcesoria do hulajnóg i deskorolek elektrycznych.

 

Zima to wyzwanie

Wyzwanie pod każdym względem, a szczególnie w sytuacji, gdy nasze dziecko teraz dopiero czuje, że nie musi wychodzić przez złą pogodę. W przypadku maluchów nie ma dużego problemu, bo można zorganizować wspólne gotowanie, przebieranki czy teatrzyki. Problemy są jednak ze starszymi dziećmi, które właśnie mają swoje ulubione gry i chcą wykorzystywać cały wolny czas na taką aktywność. Nie można im oczywiście do końca tego zabronić, ale z drugiej strony trzeba się postarać, aby stworzyć alternatywne pomysły.

To na pewno nie jest łatwe, ale przy odrobinie chęci i inicjatywy, możemy osiągnąć rewelacyjne efekty. Pamiętajmy o tym i nie załamujmy się chwilowymi niepowodzeniami.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej