Strona główna Aktualności Czerwone wino – czas na przygodę z tym szlachetnym trunkiem!

Czerwone wino – czas na przygodę z tym szlachetnym trunkiem!

przez admin

Wino znane jest naszej cywilizacji od pokoleń. Przez lata, od codziennego napitku ludzi wszystkich klas wino czerwone stało się symbolem wysmakowania, elegancji i dobrego gustu. Samodzielna podróż wgłąb tajników tego trunku jest niezwykle trudna. Mnogość szczepów i odmian kupażowych, technik produkcji, podawania i leżakowania wina czerwonego może przysporzyć zawrotów głowy. Jak więc rozpocząć przygodę z winem?

Wpływ zawartości alkoholu na smak wina czerwonego

Zinfandel jest najlepszym szczepem wina, do rozpoczęcia przygody z tym alkoholem. Wina z nutą czekolady dają możliwość oceny, jak zawartość alkoholu wpływa na doznania smakowe podczas picia wina czerwonego. Większa zawartość alkoholu sprawia, że bardziej wyczuwalne są w winie akcenty korzenne, a w dalszych partiach podniebienia przejawia się to subtelnym mrowieniem.

Wina czerwone ze szczepu Zinfandel są szeroko dostępne i można na nich trenować przy okazji wszelkich okoliczności. My ze swojej strony szczególnie polecamy odmiany kalifornijskie – czerwone wina z tamtejszych gron są wyborne. Wiele z nich znajdziemy w sklepie  Alkohol-online.pl/15-wina-czerwone.

Trening rozpoznawania nut smakowych w winach czerwonych

Takie treningi muszą być częste. Najlepiej pobawić się w to z przyjaciółmi lub parterem. Polecamy zakup kilku butelek, najlepiej niech będą to wina czerwone, w tym wcześniej wspomniany Zinfandel, wino czerwone ze szczepu Carmenere, australijski Syrah i Merlot. Każda z tych odmian posiada charakterystyczne nuty, od korzennych, przez owocowe do aromatów kawy czy czekolady.

Niech jedna z osób rozleje próbki wina czerwonego do kieliszków, zapamiętując wino której odmiany znalazło się w konkretnym naczyniu. Trening można uznać za zaliczony, gdy degustator czerwonego wina poprawnie odgadnie szczep, z jakiego pochodzi. Aby jednak nie był to szczęśliwy traf, musi przy tym opisać bukiet aromatyczny, który pozwolił mu dokonać wyboru. W taki sposób najlepiej nauczymy się wychwytywać w winach czerwonych ich głębie smaku.

Wiedza to klucz do zrozumienia tajników wina czerwonego

W kwestii rozpoznawania wina czerwonego, a także wyrobienia sobie swojej opinii i gustu winiarskiego na odpowiednim poziomie, oprócz samego kosztowania, wymagana jest także pewna wiedza. Przede wszystkim musimy znać pochodzenie szczepów win, wykorzystywanych do produkcji wina czerwonego. Ciekawostki związane z historią danej odmiany, metodą upraw i zbiorów, warunki geograficzne, czynniki kulturowe – wszystko to tworzy spójną całość, która dla amatora w dziedzinie win czerwonych będzie kołem napędowym.

Płynne poruszanie się w świecie czerwonego wina wymaga wielu lat oraz sporego zaangażowania. Oprócz popijania lokalnie dostępnych trunków, będzie potrzeba odkorkowania także butelek z nieco wyższej półki oraz rzadziej dostępnych na naszym rodzimym rynku. Kolejnym krokiem może być wycieczka do któregoś z centrów uprawy i produkcji czerwonego wina, na przykład do Bordeaux czy Toskanii. Wiemy z doświadczenia, że raz dotknięci pasją do wina, już na zawsze będzie ono zajmować ważne miejsce w waszym życiu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej