Strona główna Aktualności Kleszczowe zapalenie mózgu – groźne i nieprzewidywalne

Kleszczowe zapalenie mózgu – groźne i nieprzewidywalne

przez admin
Kleszczowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu jest groźną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Niejednokrotnie występują po niej powikłania pochorobowe. To najczęściej uporczywe bóle głowy, zaburzenia psychiczne, a nawet niedowłady. Według Światowej Organizacji Zdrowia to poważna, ostra choroba centralnego układu nerwowego, która może prowadzić do śmierci lub długotrwałych powikłań u 35-58% pacjentów.
– Chorobę powoduje wirus należący do rodziny Flavoviridae i rodzaju Flavovirus. Do zakażenia może dojść drogą krwionośną (ukłucie zakażonego kleszcza) lub pokarmową (spożycia niepasteryzowanych produktów mlecznych pochodzących od zakażonych zwierząt gospodarskich). Wirus ten występuje aż w 23 krajach europejskich, a także w Azji – mówi Henryka Mięgoć, specjalistka chorób zakaźnych z Humana Omeda Medica w Białymstoku.


Kleszczowe zapalenie mózgu – przebieg choroby

Przebieg choroby jest najczęściej dwufazowy. Pierwszą fazę charakteryzują objawy grypopodobne, następnie jest kilkudniowy okres utajenia. Druga faza rozpoczyna się bólami głowy i występują objawy zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Najbardziej na to schorzenie narażone są dzieci, które sporo czasu spędzają aktywnie i zwłaszcza latem na świeżym powietrzu. Choroba ta dotknąć może również dorosłych, którzy są aktywni zawodowo i uprawiają sporty. Natomiast osoby starsze, które mają słabszą odporności w konsekwencji kleszczowe zapalenie mózgu przechodzą najciężej.
– Jest to choroba wirusowa a więc niemożliwe jest leczenie przyczynowe. Kuracja polega głównie na łagodzeniu objawów. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed zachorowaniem są szczepienia – radzi specjalistka  i dodaje, że najbardziej odpowiednią porą na rozpoczęcie szczepienia jest zima lub wczesna wiosna.


Szczepienie podstawowe przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu obejmuje 3 dawki szczepionki:

  • I szczepienie
  • II szczepienie w 1 – 3 miesiące po pierwszym szczepieniu
  • III szczepienie w 9 – 12 miesięcy po drugim szczepieniu.
– Po 3 dawkach szczepienia podstawowego konieczne jest szczepienie przypominające – jedna dawka szczepionki po 3 latach od ostatniego szczepienia. Istniej również przyśpieszony schemat szczepień: 2 szczepienia w odstępie 14 dni na następne 5 -12 miesięcy po 2 dawce. Konieczne są również szczepienia przypominające – mówi Henryka Mięgoć.
Szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm. Sporadycznie mogą jednak wystąpić objawy niepożądane takie jak: stany podgorączkowe lub gorączka, zaczerwienienia i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy i stawowo-mięśniowe. Objawy te są krótkotrwałe i ustępują samoistnie. Szczepienie to jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia.
Alejakobiet.pl 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej