Strona główna Aktualności Dwie zasady, dzięki którym będziesz wiedzieć jak optycznie powiększyć mieszkanie

Dwie zasady, dzięki którym będziesz wiedzieć jak optycznie powiększyć mieszkanie

przez admin

Zastanawiający się nad kupnem mieszkania często napotykają reklamy „apartamentów” o powierzchni np. 40 m 2. W rzeczywistości mieszkania do 55 m 2 szumnie nazywane apartamentami stanowią zdecydowaną większość ofert developerów. Również jeśli chodzi o rynek wtórny takie mieszkania najszybciej znajdują nabywców. I o ile taki metraż jest wystarczający dla 2 osób, to gdy rodzina się powiększa trzeba pomyśleć nad inną organizacją przestrzeni w domu oraz nad tym, jak optycznie powiększyć mieszkanie.

Kolory i wzory w niewielkim mieszkaniu

Zasadą, która ma zastosowanie gdy chcemy optycznie powiększyć mieszkanie jest zasada dużych, jednolitych powierzchni w odniesieniu do ścian, podłogi oraz sufitu. Truizmem, jest stwierdzenie, że biel optycznie powiększa wnętrza (tak samo jak chłodne pastele oraz delikatne szarości) – niemniej warto  pamiętać o zasadzie jasnych kolorów.

Jednak zastosować te zasady w praktyce?

Wyobraźmy sobie, że mamy kilka ramek ze zdjęciami, które chcielibyśmy powiesić na ścianie – najpopularniejsze standardowe ramki do zdjęć mają od kilkunastu do trochę ponad 30 cm długości i w żadnym razie nie możemy tego nazwać duża powierzchnią. W takim  wypadku chcąc optycznie powiększyć wnętrze możemy zrobić dwie rzeczy: na np. białej ścianie wydzielić prostokąt o wymiarach 120x80cm w kolorze zimnego błękitu, w obrębie którego powiesimy nasze zdjęcia. Innym rozwiązaniem szczególnie polecaniem do pokoi dziecięcych jest powieszenia na ścianie dużej tablicy korkowej, do na której nasza pociecha będzie wieszać swoje prace plastyczne czy zdjęcia.

Góra i dół, czyli sufit i podłoga – co zrobić, aby optycznie powiększały mieszkanie?

Zasada dużych powierzchni dotyczy także podłogi i sufitu – jeśli chodzi o sufit to wnętrze będzie wydawało się większe jeśli powiesimy plafon zamiast żyrandola, a na podłodze położymy dywan zbliżony rozmiarem do rozmiaru podłogi. Z drugiej strony, jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniego dywanu, zastanówmy się nad wykładziną lub po prostu zrezygnujmy z dywanu. Dywan, który ma za zadanie optycznie powiększyć wnętrze będzie charakteryzował się krótkim włosiem oraz jasnym kolorem (wybierając koloru dywanu warto jednak unikać bardzo jasnych kolorów ze względy na problemy z usunięciem ewentualnych plam czy innych zabrudzeń).

Rolety i zasłony pomogą optycznie powiększyć mieszkanie

W małych pokojach rolety powinny być w kolorze zbliżonym do koloru ścian, jeśli na rolecie ma być jakiś wzór niech będzie on delikatny i raczej w pionie niż w poziomie. Zasłony optycznie powiększające mieszkanie to zasłony z półprzezroczystego materiału – lepiej wybrać zasłony sięgające tuż za parapet (jeśli w pomieszczeniu nie ma drzwi balkonowych) niż do samej ziemi. W małych wnętrzach lepiej wyglądają tzw. zasłony przelotki (nie potrzebujemy wtedy tradycyjnych „żabek”).

Lustra

Większość osób wymienia lustra jako sposób, który pozwoli optycznie powiększyć mieszkanie – warto do tego dodać, że lepszy efekt dadzą lustra poziomie niż pionowe. Jednak gdy mamy możliwość umieszczenia w pokoju szafy z lustrem w drzwiach przesuwnych podejmijmy taką decyzję.

Meble

Mała powierzchnia narzuca też rodzaj mebli – efekt optycznego powiększenia uzyskamy, gdy zdecydujemy się na meble z elementami szklanymi lub metalowymi.

…żeby nie było wrażenia monotonii i sterylności

Zastosowanie jasnych kolorów może powodować odczucie kolorystycznej monotonii – zapobiegniemy temu dodając do wystroju kolorowe akcesoria wnętrzarskie: poduszki, świeczniki czy naczynia na owoce lub przekąski.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej