Strona główna Aktualności Wzdęcia – jak zapobiegać i czuć się lepiej

Wzdęcia – jak zapobiegać i czuć się lepiej

przez admin

Dyskomfort związany ze zbyt dużą ilością gazów jest uciążliwy i bywa dojmujący. Zwykle wzdęcia nasilają się z upływającym dniem, prawidłowością jest, że im więcej źle skomponowanych posiłków za nami tym większy dyskomfort związany ze wzdęciami. A przecież prościej jest zapobiegać i to za pomocą diety. Jak to zrobić – oto 5 kroków do sukcesu w walce ze wzdęciami.

Wzdęcia są uczuciem subiektywnym i najczęściej łączone są z ilością gazów w przewodzie pokarmowym. Wszystkie osoby, które chcą zapobiegać wzdęciom łączy objaw uczucia zwiększonego obwodu brzucha.

Jak jeść, by zapobiegać wzdęciom?

Na początek zanalizujmy swój sposób jedzenia – jeśli jemy szybko i nieregularnie prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć rośnie. Jak zatem jeść? Przede wszystkim jeść więcej posiłków (4,5 dziennie) co spowoduje zmniejszenie porcji. Każdą kęs dokładnie gryziemy i przeżuwamy – dzięki temu resztki jedzenia nie będą zalegać w jelitach i fermentować.

Jeśli mamy skłonności do wzdęć to w trakcie jedzenia nie należy zbyt dużo rozmawiać. Rozmawiając połykamy powietrze, którego składnikiem jest tlen nieodzowny w procesie fermentacji, którego chcemy przecież uniknąć.

 

Co jeść, aby zapobiegać wzdęciom?

Zacznijmy o tego czego nie jeść – poniższa lista skądinąd zdrowych produktów zawiera to, czego powinniśmy unikać jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu wzdęć. Jednak najlepiej zastosować samoobserwację, aby wykluczyć te składowe jadłospisu, po których odczuwamy wzdęcia.

  • Groch;
  • Fasola;
  • Kapusta,
  • Kalafior,
  • Brokuły
  • Pieczywo razowe

 

Przyprawy z umiarem

Pikantne smakołyki będą zwiększały dyskomfort związany ze wzdęciami, dlatego przyprawiając poszczególne dania sięgajmy po łagodniejsze zamienniki takie jak: liść laurowy, imbir, fenkuł (koper włoski – na pewno kojarzycie herbatkę z tej rośliny stosowaną na kolkę u dzieci), bazylia, anyż czy cynamon. Te przyprawy działają wiatropędnie i zmniejszają dolegliwości związane ze wzdęciami.

Sok z cytryny na wzdęcia

Swój dzień zacznij od wypicia (małymi łykami) szklanki soku z cytryny połączonego w proporcjach 1 : 1 z przegotowaną, ostudzoną wodą.

Ruch także na wzdęcia

Wzdęcia są związane z nieprawidłowościami w przemianie materii. Ruch ją przyśpiesza, warto też wiedzieć, że połknięte powietrze najłatwiej usunąć z organizmu w pozycji wertykalnej (stojąc lub chodząc).

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej