Strona główna Aktualności Zapłodnienie pozaustrojowe – mity i fakty

Zapłodnienie pozaustrojowe – mity i fakty

przez admin

Niestety coraz większym problemem, z którym boryka się duża ilość par jest niepłodność. Dotyczy ona już prawie 1,5 mln polskich związków, a Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją w 2006 roku za chorobę społeczną. W związku z wieloma docierającymi do nas sprzecznymi informacjami, nie zawsze potrafimy rozróżnić to co jest prawdziwe, a co fałszywe. Przedstawimy tu kilka najczęstszych mitów i faktów dotyczących zapłodnienia pozaustrojowego.

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu pozaustrojowym?

Metoda in vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych. Jest alternatywą dla wielu par, które od dłuższego czasu starają się o potomstwo. Jest ona szczególnie skuteczna jedynie w przypadku części przyczyn niepłodności. Zaliczyć do nich możemy niedrożność lub brak jajowodów, zaburzenia hormonalne, zespół niepękających jajników, czy też ciężką postać endometriozy. U mężczyzn wskazana jest gdy produkowana jest niewystarczająca ilość nasienia.

Zapłodnienie pozaustrojowe – temat wzbudzający dużo emocji

W Polsce tematy leczenia niepłodności oraz metody rozrodu wspomaganego medycznie, od zawsze wzbudzały wiele niepotrzebnych, z medycznego punktu widzenia, kontrowersji. Świadczą o tym, choćby liczne publikacje na ten temat w mediach, a także emocjonalne wypowiedzi w serwisach społecznościowych, czy na forach internetowych. W tej społecznej dyskusji zazwyczaj nie używa się konkretnych argumentów, a dość często za to, posługuje się niedopowiedzeniami i kłamstwami. Przez co gubi się, w tym informacyjnym chaosie, to co najważniejsze, czyli ogromny problem wielu młodych ludzi, którzy mają problem z płodnością. W Polsce przez to, szczególnie metoda in vitro, wciąż owiana jest wieloma mitami.

Fakty związane z zapłodnieniem pozaustrojowym

W kwestiach medycznych zawsze najlepiej zaufać jest ekspertom. Bowiem wszystko to co dotyczy in vitro zawarte jest w analizach prac klinicznych, które opracowane zostały przez krajowe i międzynarodowe grono najlepszych specjalistów. To właśnie oni kierują koncepcją medycyny opartej na konkretnych dowodach naukowych, a także są odpowiedzialni za stworzenie standardów postępowania w dziedzinie medycyny rozrodu. Tocząca się natomiast od lat rozgorzała dyskusja, nie dotyczy miliona dotkniętych problemem par, ale urasta do ideologicznego problemu. O czym zawsze warto pamiętać?

Zapłodnienie pozaustrojowe jest szansą na posiadanie potomstwa

Zawsze na uwadze trzeba mieć to, że osoby poddające się zabiegowi in vitro nie kierują się egoizmem. Chęć przedłużenie gatunku dzielimy wraz z innymi gatunkami na naszej planecie. Co złego jest zatem w pragnieniu bycia matką, czy ojcem i dlaczego osoby dotknięte niepłodnością nazywane są egoistami? Jest to czysta dyskryminacja sprzeczna z podstawowymi zasadami Konstytucji. Każdy ma prawo do stworzenia szczęśliwej rodziny i cieszenia się rodzicielstwem.

In vitro jest całkowicie bezpieczną metodą

Często pojawiają się opinie, że in vitro nie można uznać za metodę leczenia, ponieważ nie usuwa ona trwale skutków choroby. Stosując tego typu logikę, z listy świadczeń medycznych powinny również zostać wykreślone metody stosowane przy leczeniu chorób serca, cukrzycy, czy nowotworów, ponieważ polegają jedynie na niwelowaniu skutków choroby. IVF umożliwia rozwiązanie problemu zdrowotnego, czyli doprowadzeniu do ciąży.

 

In vitro zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej

Metoda ta zwiększa możliwość ciąży mnogiej, ale są to zazwyczaj ciąże bliźniacze. Podobnie jest w przypadku, gdy np. kobieta przyjmuje leki stymulujące owulację. W większości klinik, nie podaje się zazwyczaj więcej niż dwóch zarodków. Nie jest to jednoznaczne z przyjęciem się ich wszystkich, a najczęściej skutkuje to ciążą pojedynczą.

Mity dotyczące in vitro

Wśród mitów często pojawiają się tego typu błędne informacje jak to, że dzieci urodzone dzięki tej metodzie są obciążone chorobami genetycznymi i innymi defektami. Jest to całkowitą nieprawdą, ponieważ nie ma naukowych dowodów, które wskazywałyby, na różnice w tej kwestii.

Również w czasie in vitro nie niszczy się ludzkich embrionów. Każdy zarodek jest bardzo ważny, a te które giną, narażone są na ten sam los w naturalnym procesie. Natomiast gdy para z jakichś powodów nie może przyjąć ich wszystkich, przekazuje się je anonimowo innej parze. Także mitem jest to, że badania preimplantacyjne służą wybraniu najlepszego embrionu (o określonej płci, kolorze włosów, czy oczu). Metoda ta pozwala jedynie na wykrycie wad genetycznych zarodka przed podaniem go do macicy.

Jeżeli pomimo starań nadal macie problem z zajściem w upragnioną ciążę, nie zwlekajcie i już dzisiaj dowiedzcie się wszystkiego o leczeniu niepłodności. Więcej informacji na temat in vitro znajdziecie np. https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/zaplodnienie-in-vitro/.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej