Strona główna Aktualności Łuszczyca – leczenie lekami bez recepty

Łuszczyca – leczenie lekami bez recepty

przez admin

Choć we współczesnym świecie wydaje się, że podłoże niemal każdej choroby jest doskonale znane, to z tych kryteriów można wykluczyć łuszczycę. Choroba, która atakuje skórę prowadząc do bolesnych i trudnych do wygojenia zmian, ma nie do końca jasne podłoże, a jednocześnie należy do tych chorób, których nie da się całkowicie wyleczyć. Pacjent może jedynie łagodzić objawy schorzenia. Jakie są zatem typowe objawy łuszczycy i czy jest możliwe złagodzenie zmian skórnych bez stosowania silnie działających leków na receptę?

Skąd się bierze łuszczyca

Sami lekarze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co sprzyja powstawaniu łuszczycy. Według niektórych choroba ma podłoże autoimmunologiczne, czyli organizm z nieznanych bliżej przyczyn zaczyna atakować własne tkanki. Popularne jest także przekonanie, że łuszczyca jest chorobą dziedziczną. Jej pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 10. a 40. rokiem życia, zwykle są mocno uzależnione od przebytych stanów zapalnych czy chorób wirusowych. Zdarza się, że na łuszczycę zapadają także seniorzy. W ich przypadku do powstania łuszczycy przyczyniają się wybrane rodzaje leków, stosowanych w leczeniu chorób serca czy depresji. Czerwonobrunatne zmiany, tak charakterystyczne dla łuszczycy, zwykle pojawiają się na łokciach czy kolanach, ale można je znaleźć także na dłoniach czy owłosionej skórze głowy. Wszystkie zmiany chorobowe pokrywa charakterystyczna srebrzysta łuska, która po zdrapaniu pozostawia błyszczącą powierzchnię.

Łuszczyca leczenie bez recepty

Ze względu na różne rodzaje łuszczycy oraz różne jej postaci, podobnie zróżnicowane jest jej leczenie. W początkowych etapach sięga się po maści z kwasem acetylosalicylowym oraz naświetlania, a jeśli taki rodzaj leczenia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, sięga się po tabletki. Skuteczna u części pacjentów jest fototerapia, którą poprzedza się przyjęciem leków światłouczulających. Coraz częściej jednak pacjentom zaleca się metody naturalne oraz preparaty dostępne bez recepty, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Zwykle przy stosowaniu różnych maści, które nanosi się na zmiany chorobowe, zaleca się także sięganie po preparaty nawilżające (balsamy, oliwki), a jednocześnie przypomina się o konieczności zrezygnowania z niektórych produktów do mycia. Ważna w leczeniu staje się także dieta – dowiedziono, że obecność kwasów omega-3 czy witaminy D łagodzi objawy choroby. Jeśli zmiany łuszczycowe znalazły się na głowie, zaleca się stosowanie naparów z szałwii i rozmarynu do płukania włosów po ich umyciu.

Czy stosowanie metod naturalnych ma sens

Stosowanie maści z kortyzolem przez dłuższy czas może nadmiernie wysuszać skórę, dlatego zmiany łuszczycowe należy dodatkowo nawilżać witaminą A, E i B kompleks w kapsułkach. Do smarowania stosuje się także olej z wiesiołka o działaniu regenerującym skórę czy olejek pichtowy o działaniu przeciwłuszczycowym i pobudzającym układ odpornościowy organizmu. Należy jednak pamiętać, że stosowanie naturalnych maści i olejków może być skuteczne po dłuższym czasie. Kurację leczniczą należy również wzbogacić o witaminy i kwasy omega-3, co jest możliwe poprzez zmianę diety oraz wyeliminowanie z niej szkodliwych produktów.

Źródło: http://febumed.pl/porady/

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej