Strona główna Aktualności (Nie tylko) dziecięce choroby, w których jednym z objawów jest wysypka

(Nie tylko) dziecięce choroby, w których jednym z objawów jest wysypka

przez admin

Na skórze swojego dziecka zobaczyłaś wysypkę? Bardzo często jest ona objawem infekcji wirusowej atakującej organizm malucha i  oznaką mniej lub bardziej poważnego schorzenia. Jaka choroba może być powiązana z wysypką? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ wysypka może znamionować kilka chorób. Oto te najważniejsze.

Ospa wietrzna

Objawem charakterystycznym tej choroby są różowe plamki, które z czasem zmieniają się w grudki, na końcu których znajdują się pęcherzyki z płynem. Grudki są bardzo swędzące i mogą znajdować się na całym ciele (również na głowie). Bardzo często wysypce w ospie wietrznej towarzyszy gorączka.

W przypadku podejrzenia tej choroby wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Dla złagodzenia świądu na zmiany skórne można nakładać preparat wysuszający i odkażający ( np. dobrze znaną gencjanę lub roztwór eozyny).

Choroba bostońska

Choroba bostońska objawia się pojawieniem tzw. pęcherzy surowiczych. Umiejscowione są one najczęściej na stopach, dłoniach oraz ustach. Pęcherze mogą zmienić się w owrzodzenia, które utrudniają przełykanie. Wypryski utrzymują się od tygodnia do 10 dni.  Choroba bostońska jest chorobą wirusową leczoną objawowo lekami przeciwwirusowymi. Do lekarza warto udać się zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów, tym bardziej, że choroba bostońska może być mylona z ospą.

Odra

Wysypka jest powiązana z odrą, która coraz występuje w Europie (w związku z unikaniem szczepień, które są według prawa obowiązkowe).

Wysypka zaczyna się z reguły za uszami, następnie przechodzi na twarz, szyję, kończyny oraz tułów. Choroba jest wysoce zaraźliwa i może być śmiertelna (do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – źródłem jest chory człowiek), dlatego jak najszybszy kontakt z lekarzem jest konieczny. Oprócz wysypki w kolorze czerwonym (która z postępem choroby zaczyna wyglądać jak plamy z drobnymi grudkami) odra objawia się gorączką, zaczerwienionymi oczami, suchym kaszlem, katarem oraz światłowstrętem. Odra podobnie jak choroba bostońska i ospa wietrzna jest chorobą wirusową, ale nie ma na nią lekarstwa. Odrze można zapobiec poprzez szczepienia (bezpłatne) – pierwsza dawka jest podawana około 13 miesiąca życia dziecka, a dawka przypominająca w wieku 10 lat.

 

Szkarlatyna

Szkarlatyna swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wysypki będącej objawem tej choroby. Szkarłatne krostki mogą występować na całym ciele (zwykle w grupach). Szkarlatynę leczy się antybiotykami, ponieważ jest to choroba bakteryjna wywoływana przez paciorkowce.

W trakcie trwania szkarlatyny wysypce towarzyszą takie objawy jak bóle brzucha, gardła oraz wysoka gorączka. Wysypka w szkarlatynie znika po kilku dniach, a w miejscach, w których występowała skóra się intensywnie łuszczy.

Trzydniówka

Pierwszym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka, która spada lub ustępuje po 3,4 dniach i dopiero wtedy pojawia się wysypka. Na trzydniówkę chorują z reguły niemowlęta, dlatego tak jak w wypadku innych chorób z wysoką gorączką wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Leczenie ogranicza się do podania leków przeciwgorączkowych oraz dużej podaży płynów. Wysypka związana z trzydniówką znika po 1, 2 dniach od pojawienia się.

Sepsa

Sepsa, zwana też posocznicą, rozwija się bardzo szybko, a jej skutki mogą być śmiertelne.

Sepsa objawia się początkowo wysoką gorączką, która nie ustępuje po podaniu leków przeciwgorączkowych. Oprócz tego obserwuje się takie objawy jak biegunka oraz wymioty, płytki, bardzo szybki oddech, senność, ogólna drażliwość oraz zmniejszone napięcie mięśniowe.

Objawem sepsy jest wysypka wybroczynowa (są to ciemnoczerwone plamki, które nie bledną pod naciskiem).

Im pacjent jest młodszy tym wybroczyny pojawiają się w krótszym czasie od zakażenia.
U niemowląt poniżej pierwszego roku życia wysypka w sepsie pojawia się 5-8 godzin od zakażenia, u dziecka od roku do 4 lat po około 9-12 godzinach, u dziecka 5-14 lat 13-16 godzin od zakażenia, u 15-16-latków ten czas to 17-20 godzin. Pojawienie się wybroczyn to jasny sygnał, że natychmiast należy wezwać karetkę lub udać się do szpitala.

Sepsa jest zespołem objawów pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie krwi. Zakażenie może powstać w wyniku działania bakterii lub rzadziej wirusów i grzybów.

Sepsa jest leczona antybiotykami – najskuteczniej działają antybiotyki tzw. celowane, które powstają na podstawie wyników badań krwi osoby chorej na sepsę. Gdy nie ma takiej możliwości stosuje się antybiotyki o szerokim zakresie działania (zwalczających wiele rodzajów bakterii).

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej