Strona główna Aktualności Astma oskrzelowa – jakie badania należy wykonać?

Astma oskrzelowa – jakie badania należy wykonać?

przez admin

Astma oskrzelowa nie jest chorobą jednorodną. Ze względu na etiologię dzielimy ją na astmę alergiczną (zewnątrz pochodną) oraz astmę niealergiczną (wewnątrz pochodną). Dodatkowo może występować jeszcze jedna forma tej choroby – astma zawodowa, wywołana ekspozycją na czynniki zawodowe.

W celu wykrycia czynnika wyzwalającego astmę oskrzelową lekarz zleca przeprowadzenie prób ekspozycyjnych wziewnych z podejrzanymi alergenami. Pacjenci z podejrzeniem dychawicy oskrzelowej są kierowani przez lekarza prowadzącego (np. w placówce Geomedical) na następujące badania:

  • spirometria – to badanie określające pojemność oddechową płuc, wykonuje się je za pomocą spirometru;
  • badanie PEF – sprawdzany szczytowy przepływ wdechowy;
  • testy wziewne;
  • badanie radiologiczne klatki piersiowej;
  • badanie poziomu przeciwciał w surowicy krwi.

Czy astma oskrzelowa jest groźna?

Czy astmę oskrzelową da się wyleczyć
? Dychawica oskrzelowa to choroba niewyleczalna. Pomimo jej powszechnego występowania, jak dotąd nie wynaleziono skutecznej metody jej leczenia. Obecnie standardowo stosuje się terapię polegająca na łagodzeniu objawów. Podstawą leczenia jest ograniczenie kontaktu z alergenami wywołującymi ataki astmy. Dodatkowo chory otrzymuje leki pomocne w kontrolowaniu choroby oraz takie, które przynoszą szybką ulgę podczas ataków astmy.

Chorzy na astmę źle znoszą zanieczyszczenia powietrza, szczególnie smog, a także dymy i pyły wydzielane przez piece domowe i kominki, które wnikają i drażnią układ oddechowego. Natomiast wiosną, latem i jesienią wdychane przez nich pyłki roślin, traw i drzew dodatkowo podrażniają układ oddechowy. Skutkiem tego może być przewlekły stan zapalny oraz skurcz oskrzeli.

Pacjenci chorujący na astmę, pomimo stosowania leków, często są wykluczeni z życia. Z powodu choroby muszą zrezygnować z pracy oraz codziennych aktywności. Leczenie chorych na astmę jest bardzo drogie. Z danych NFZ wynika, że co roku łączne koszty hospitalizacji chorych na astmę w Polsce wynoszą około 86 milionów złotych (źródło: www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=175:nadszedl-czas-na-wlasciwa-kontrole-ciezkiej-astmy&catid=5:porady&Itemid=17).

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej