Strona główna Aktualności Jaka dieta jest dobra dla stawów?

Jaka dieta jest dobra dla stawów?

przez admin

Dopóki nie dają o sobie znać to o nich nie pamiętamy, jeśli zaczynają boleć sięgamy po leki przeciwbólowe w formie tabletek lub maści. Chcąc uniknąć bólu stawów, bo o nich mowa,  pamiętajmy o nich w codziennej diecie. Jaka dieta będzie dobra dla stawów? Co należy uwzględnić w codziennym jadłospisie, aby stawy dobrze funkcjonowały przez wiele lat?

Oprócz diety dla zdrowych stawów ważna jest też aktywność fizyczna o charakterze rekreacyjnym, jednak to, co jemy jest co najmniej równie ważne.

Witaminy produkują kolagen

Kolagen jest kojarzony przez kobiety głównie jako składnik sprzyjający dobrej kondycji skóry – ma on jednak także znaczenie jeśli chodzi o dobre funkcjonowanie stawów. Kolagen jest odpowiedzialny za strukturę chrząstki stawowej oraz wytrzymałość stawu. Produkcję kolagenu umożliwia przede wszystkim witamina C. Znajdziesz ją w papryce, pietruszce, pasternaku, żurawinie (najlepiej w wersji nie suszonej, która jest zwykle dosładzana), burakach oraz cytrusach.

Chrząstka stawowa zbudowana jest z białka, a budulcem kości jest wapń. Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi oba te ważne składniki w swojej diecie uwzględnij mleko i jego przetwory (najlepiej fermentowane – jogurt, kefir, mleko fermentowane, czyli zsiadłe mleko).

Dieta, która ma zapewnić dobre funkcjonowanie stawów musi dostarczać organizmowi substancji, które wspomogą wytwarzanie mazi stawowej. Substancje te znajdują się m.in. w kaszach, pełnoziarnistym pieczywie oraz warzywach strączkowych. Te smakołyki są źródłem witamin należących do grupy B.

Inną witaminą istotną w diecie dobrej dla stawów jest witamina D – znajdziemy ją rybach takich jak flądra, halibut, tuńczyk, makrela a także owocach morza – małżach czy krabach. Oprócz witaminy D te dary mórz i oceanów dostarczą pożytecznych kwasów omega-3 oraz licznych minerałów.

Kwasy omega-3, które dostarczysz organizmowi również w oliwie oliwek, olejach rzepakowym oraz lnianym, a także kwas oleinowy w nich zawarty są konieczne jeśli chcemy, aby nasze stawy zachowały optymalną ruchomość. Warto wiedzieć, że dieta dobra dla stawów powinna obfitować w tłuszcze roślinne – tłuszcze zwierzęce nie są polecane ze względu na to, że ograniczają wchłanianie tak istotnego w diecie dobrej dla stawów białka.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej