Strona główna Aktualności Psia dieta, czyli jak powinno wyglądać odżywianie czworonogów

Psia dieta, czyli jak powinno wyglądać odżywianie czworonogów

przez admin

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a o każdego przyjaciela trzeba dbać. Jednym z najważniejszych elementów troski o psa jest zapewnienie mu właściwego odźywiania. Co kryje się pod tym pojęciem?

Zbilansowana i strawna

Psia dieta powinna być zbilansowania czyli zawierać optymalny poziom i proporcje niezbędnych składników. Ważna jest też jej wysoka strawność, czyli dobranie składników, które jak najbardziej zostają przyswojone i wykorzystane przez organizm, a w przewodzie pokarmowym pozostaje tylko niewielka ilość resztek pokarmowych – w rezultacie zwierzę wydala niewielkie ilości odchodów. Dieta ma zapewnić składniki pokarmowe, energię, ale też utrzymać psa w dobrej kondycji i zdrowiu. Podstawą zrównoważonej diety jest dostarczenie wszelkich niezbędnych składników odżywczych, jak: białka, tłuszcze i najważniejsze kwasy tłuszczowe, węglowodany, minerały i witaminy, związki biologicznie aktywne itd.

Jak dobrać pokarm?

Kiedy spojrzymy na mnogość ras psów, typów użytkowych i aktywność zwierząt przekonamy się, jak wiele czynników wpływa na dobór pożywienia i potrzeby żywieniowe.  Będzie to i wiek (szczenięta, psy dorosłe, seniorzy), wielkość (psy mini, małe, średnie, duże, olbrzymie – mają inny metabolizm),  aktywność (kanapowiec, pies myśliwski, pies sportowy), masa ciała (wiele psów cierpi na nadwagę i otyłość), czy stan zdrowia i stan fizjologiczny (suki ciężarne, zwierzęta z alergiami itd.). Szczenięta karmimy częściej, dorosłym psom posiłki warto rozłożyć na dwie porcje. Jedzenie nie powinno stać w misce cały dzień!

Wilgotna czy sucha?

Najwygodniejszym rozwiązaniem są karmy gotowe: suche i/lub wilgotne – w puszkach. Wtedy nie trzeba się martwić o bilansowanie diety, gdyż zadbał o to producent karmy – wystarczy przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu. Często psy chętniej jedzą pokarm wilgotny, gdyż jest dla nich bardziej smakowity niż karma sucha. Niektórzy producenci polecają karmę puszkową jako dodatek do karmy suchej, jako tzw. zachęcacz. Karmy puszkowe mają w składzie ok. 60% wody. Spożywając je psy mogą pobierać mniej wody – nie powinno to niepokoić właściciela. Karmy wilgotne zawierają mniej węglowodanów niż karmy suche. Karma w puszkach może być przechowywana w temperaturze pokojowej (dzięki hermetycznemu zamknięciu i obróbce termicznej). Po otwarciu należy ja umieścić w lodówce i podawać psu po ogrzaniu do temperatury pokojowej. Kiedy w diecie psa przeważa karma wilgotna zwracać trzeba baczniejszą uwagę na higienę jamy ustnej (brak efektu ściernego granul karmy).

Warto pamiętać!

Zwierzę musi mieć zapewniony stały dostęp do czystej wody! Jeśli oprócz karmy podajemy psu przysmaki i nagrody – pamiętajmy, że są one też źródłem kalorii – bezpiecznie jest kiedy stanowią 10-15% dziennej dawki pokarmowej. I oczywiście nie „podkarmiać“ psa między posiłkami. Jeżeli chcemy zmienić dietę, powinno się to robić stopniowo, zwiększając proporcję nowego jedzenia w posiłku. Gwałtowne zmiany żywienia zawsze mogą się skończyć zaburzeniami żołądkowymi! Dobrze odżywiony pies ma dobrą kondycję i prawidłową masę ciała, lśniącą sierść i ku radości właściciela … lepszą przemianę materii.
 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej