Strona główna Aktualności Kreatywne zabawki nabierają popularności. Na czym polega ich fenomen?

Kreatywne zabawki nabierają popularności. Na czym polega ich fenomen?

przez admin

Czym jest kreatywność i jak rozwijać ją u dziecka? To pytanie, na które niejeden rodzic szuka odpowiedzi. Zabawki kreatywne potrafią być doskonałą pomocą w nauczaniu przez zabawę. Dlaczego nabierają coraz większej popularności i na czym polega ich fenomen?

Czym jest kreatywność?

Na początku warto zadać sobie pytanie – jak rozumiemy kreatywność? Głównie po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie – czy kreatywna zabawka spełni nasze oczekiwania? Także po to, aby wiedzieć, czego możemy i czego powinniśmy się po takiej zabawce spodziewać.

Z całą pewnością, kreatywność dla każdego będzie oznaczała coś innego. To, co jedno z nas uzna za nudne, inny uzna za kreatywne. Podążając za definicją – kreatywny oznacza po prostu pomysłowy, w szerszym znaczeniu również innowacyjny.

Jak powinna być rozwijana kreatywność u dzieci?
Nawet u najmłodszych jesteśmy w stanie wspierać ich kreatywność pobudzając wyobraźnię. Kreatywność u dzieci nie oznacza, że w domu będzie nam wyrastał mały geniusz. Kreatywność u dziecka to przede wszystkim jego samodzielność w poznawaniu świata i chęć uczenia się. szukanie nowych rozwiązań i metod wykonywania znanych czynności.

 

Kreatywna, „kreatywna” czy kreowana?

Na rynku mamy całe mnóstwo zabawek, składających obietnicę zaspokajania potrzeb naszych dzieci. Wspomagających rozwój motoryczny, wrażliwość na dźwięki, rozpoznawanie kolorów czy umiejętności manualne. Każda z nich jest inna i każda zapewnia inną rozrywkę. Większość z nich nazywana jest też „kreatywną”. Czy na pewno jednak każda z tych zabawek, jest zabawką kreatywną, czy tylko na taką wygląda?

Na opisie gadżetu czytamy: „śpiewa, rusza się, naśladuje dźwięki, uczy literek, powtarza cyferki, pokazuje części ciała, zachęca dziecko do recytowania wierszyka… i tak dalej – idealna zabawka kreatywna dla Twojego dziecka! Pobudza wyobraźnię i wspiera naukę przez zabawę”. Czy aby na pewno?

Zapewne nie jeden rodzic doświadczył sytuacji, gdy wykosztował się na bogata w funkcjonalności zabawkę elektroniczną dla swojego dziecka, bo zapowiadała się obiecująco i miała wspierać pociechę w prawidłowym rozwoju. Rzeczywistość jednak pokazała, ze maluch znudził się nią po kilku dniach. W zasadzie ku uciesze domowników, którzy mieli już dość słuchania powtarzających się dźwięków, piosenek i tych samych komend.

Dzieci tak szybko, jak się czymś zainteresują, tak szybko też potrafią się tym znudzić. Jeżeli w ich małe rączki trafi przedmiot, którego w krótkim czasie nauczą się na pamięć i nie będzie krył przed nimi żadnej tajemnicy ani nie postawi żadnego nowego wyzwania, zachodzi podejrzenie graniczące z pewnością, że w krótkim czasie trafi on w kąt. A tego wolimy unikać. Jak wybrać odpowiednią zabawkę kreatywną, która posłuży Twojemu dziecku nie tylko do zabawy?

Cechy zabawki kreatywnej


Zabawka, pobudzająca kreatywność dziecka
powinna spełniać więcej wymagań, niż tylko ładnie wyglądać i być doskonale opisana. Przede wszystkim zabawka kreatywna to taka zabawka, która ma nieograniczoną dla dziecka możliwość zastosowań. Musi pobudzać wyobraźnię, ale także umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Także wspomagać motorykę. Biorąc za przykład zwykłe klocki, obok których postawimy grającą 3 stałe piosenki zabawkę elektroniczną, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że to klocki staną się tym, do czego twojego dziecko chętniej będzie wracać. Możliwość układania ich na wszelaki sposoby i konieczność odpowiedniego dobierania elementów, przyciąga uwagę nawet najbardziej wymagających maluchów.

Oczywiście nie każde dziecko lubi klocki. Są wśród nas mali architekci, ale także mali konstruktorzy, mali majsterkowicze, malarze czy muzycy. Wybór zabawki kreatywnej powinien być odpowiednio dopasowany także do preferencji malucha. Z całą pewnością jednak, zabawka kreatywna nie musi nosić takiej nazwy, aby kreatywność rozwijała.

Źródło: Manito.pl – Zabawki dla dzieci

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej