Strona główna Aktualności Zaćma oka – przyczyny i objawy

Zaćma oka – przyczyny i objawy

przez admin

Zaćma (katarakta) to postępujące zmętnienie soczewki oka. Przede wszystkim dotyczy starszych osób, jako naturalny stan fizjologicznego procesu starzenia się soczewki. Nieleczona stopniowo powoduje pogorszenie wzroku, a w konsekwencji całkowitą ślepotę. Na czym polega proces zmętnienia soczewki i jakie są jej charakterystyczne objawy?

Jakie są przyczyny zaćmy?

Zaćma oka postępuje u każdej osoby indywidualnie, najczęściej dotyka osób po 60 roku życia. Jednak nie tylko – może być następstwem przyjmowania określonych leków, takich jak steroidy, zażywane na skutek reumatoidalnego zapalenia stawów lub astmy. Można wyróżnić również zaćmę cukrzycową, której przyczyną są zaburzenia metaboliczne. Czasami zdarza się, że zaćma oka pojawia się na skutek urazów głowy lub oka. Natomiast o zaćmie wrodzonej mówimy, kiedy dziecko rodzi się z mętną soczewką lub z biegiem czasu mętnieje (w kilka lub kilkanaście lat).

Charakterystyczne objawy zaćmy

W początkowym stadium zaćmy nie muszą występować żadne objawy. Natomiast postępujące zmętnienie soczewki objawia się pogorszeniem ostrości widzenia, a okulary nie rozwiązują problemu. Ponadto można odczuwać słabe widzenie w słoneczny dzień, a także łzawienie oczu, zamglone widzenie do dali, zamazywanie tekstu podczas pisania i czytania, podwójne widzenie oraz uczucie oślepienia, patrząc w nocy na źródło światła.

 

Jak wygląda operacja zaćmy oka?

Po dokładnym wywiadzie lekarskim, pacjent zostaje poddany badaniu oka w lampie szczelinowej. Wcześniej przyjmuje leki, które mają za zadanie rozszerzyć źrenicę. Wówczas rozpoznaje się białą źrenicę, która wynika ze zmętnienia soczewki. Zaćmę oka usuwa się za pomocą ultradźwięków. Najpierw chirurg podaje znieczulenie miejscowe w formie kropli, robi małe nacięcie, a następnie rozbija soczewkę ultradźwiękiem. Zabieg jest bezbolesny, można jedynie odczuwać delikatny dotyk. Cały zabieg trwa zaledwie 15-30 minut, a pacjent może od razu wrócić do domu, jednak dla jego bezpieczeństwa, warto zapewnić transport. Już kolejnego dnia po zdjęciu opatrunku można odzyskać ostrość widzenia.

Zaćma oka – zalecenia po zabiegu

Od razu po operacji można normalnie się poruszać i kręcić głową, bez obawy, że soczewka może wypaść. Jednak przez kilka miesięcy od zabiegu, pacjent powinien unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Niewskazane są ćwiczenia, jazda na rowerze, bieganie ani nadmierne dźwiganie. Przez kilka dni nie można dotykać ani moczyć oczu w wodzie, aby ich nie zainfekować. Lekarz zaleca stosowanie kropli z antybiotykiem przez około tydzień. Konieczne będą również regularne wizyty kontrolne.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej