Strona główna Aktualności Zdrowy i wygodny sen, czyli jak wybrać odpowiedni materac

Zdrowy i wygodny sen, czyli jak wybrać odpowiedni materac

przez admin

Zmieniając słowa znanej piosenki można powiedzieć, że spać każdy potrafi trochę lepiej lub trochę gorzej. Jednak lepiej być dobrze wyspaną, ponieważ to właśnie w czasie snu zachodzą niezwykle ważne dla naszego organizmu procesy, mające za zadanie jego regenerację. Dlatego bardzo istotną kwestią jest to, na czym śpimy. Jak wybrać dobry i odpowiadający naszym potrzebom materac?

Wybór wcale nie jest wcale łatwy prosty. Często na konkretne rozwiązanie nie możemy sobie pozwolić ze względu na wysokie koszty zakupu bądź ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu. Z tych powodów często decydujemy się na zakup sofy lub kanapy.

Jeśli jednak dysponujemy odpowiednimi warunkami lokalowymi to warto zdecydować się na łóżko z materacem. Odpowiednio dobrany materac to podstawa skutecznej regeneracji organizmu podczas snu. Obecnie wybór materacy jest na tyle duży, że znajdziemy odpowiedni dla siebie – oto, co powinniśmy wiedzieć przed zakupem materaca

Twardość materaca  

Do niedawna pokutowało przekonanie, że dobry materac to miękki materac. Tymczasem nic bardziej mylnego. Jednak nie można stwierdzić, że twardy materac jest zawsze lepszy – powinien on być między innymi dostosowany do naszego wieku, wagi i stany zdrowia (szczególnie stanu kręgosłupa). Warto wiedzieć, że zbyt twardy materac może powodować nacisk na naczynia krwionośne, wywoływać drętwienie i skurcze mięśni. Z kolei zbyt miękki materac powoduje to, że „zapadamy się”, a tym samym nasze ciało wygina się nienaturalnie.

Waga ciała a twardość materaca

Przed kupnem materaca warto go przetestować, chociaż nawet 10-minutowe leżenie na egzemplarzu ekspozycyjnym nie odda naszych zachowań (ruchów) w czasie snu.
Ogólnie rzecz ujmując materac o twardości H2 zalecany jest osobom lżejszym niż 80 kg. Twardość materaca oznaczona symbolem H3 będzie odpowiednia dla osób ważących między 81 a 99 kg, jeśli ważymy ponad 100 kg szukajmy materaca H4.

Długość materaca

Określając optymalną długość materaca do naszego wzrostu dodajmy kilkanaście centymetrów. Przyjmuje się, że ta wielkość powinna stanowić co najmniej połowę długości wyprostowanej ręki od koniuszków palców aż do barku.

Wypełnienie materaca

Najczęściej spotyka się materace kieszeniowe, lateksowe lub piankowe. Te pierwsze doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Materace lateksowe charakteryzują się wysokim poziomem antybakteryjności, mają także właściwości antygrzybiczne (są polecane alergikom). Materace piankowe również są elastyczne. Kolejnym rodzajem materacy zdobywającym coraz większą popularność są materace gorczycowe lub te wypełnione łuską gryczaną. Tego rodzaju materace mogą mieć podobnie (jak opisane wcześniej) różną grubość – są też dostępne jak cienkie, często zwijalne, nakładki na grubszy materac. Materace gorczycowe i te wypełnione łuską gryczana wspomagają leczenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz bólów reumatycznych.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej