Strona główna Aktualności Hiacynt w domu: jak pielęgnować hiacynt doniczkowy?

Hiacynt w domu: jak pielęgnować hiacynt doniczkowy?

przez admin

Hiacynty są roślinami, które mogą kwitnąć niemal cały rok. Uprawiane w domu kwitną nawet zimą, jednak tylko wtedy, gdy są prawidłowo pielęgnowane. To natomiast, nie jest trudne, gdy przestrzegamy kilku podstawowych zasad. O nich piszemy poniżej.

Hiacynt – jakie jest jego pochodzenie?

Ojczyzną hiacynta jest Azja Mniejsza, Środkowa i tereny wokół Morza Śródziemnego. W Europie znalazł się prawdopodobnie za sprawą Turcji w XVI wieku. Prawdziwą popularność zyskał w krótkim czasie w Holandii. Sadzono go bowiem masowo na glebach nadmorskich, począwszy od Haarlemu do Lejdy.


Pielęgnacja hiacynta w domu krok po kroku

Hiacynty mogą być uprawiane zarówno w domu, jak i ogrodzie. Gdy zamierzamy pielęgnować tę roślinę w doniczce w pomieszczeniu, musimy posadzić ją do ziemi lekko żyznej oraz o obojętnym pH. Ważne, aby hiacynty znajdowały się w półcieniu lub miejscu słabo nasłonecznionym. Musimy uważać szczególnie na to, by hiacynt nie przebywał w zbyt wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 18 st. C, maksymalnie 20 st. C. Nie stawiajmy go zatem na parapetach, gdzie niżej znajdują się kaloryfery oraz gdzie istnieje bezpośrednie nasłonecznienie.

Jak rozmnażać hiacynty?

Hiacynty można rozmnażać przez sadzonkowanie, z cebulek przybyszowych lub z sadzonek liściowych. Ostatnia z metod jest polecana najbardziej, ze względu na ochronę cebuli matecznej. Poniżej pokazujemy krótką instrukcję rozmnażania przez sadzonki liściowe.

1. Odrywamy liście u nasady i sadzimy je w ziemi liściastej lub torfie z piaskiem.
2. Wstawiamy sadzonki do szklarni.
3. Czekamy, aż pojawią się pierwsze korzenie oraz cebulki przybyszowe.

Hiacynt w pełni wykształcony uzyskamy po 3-4 miesiącach. Z kolei po okresie ok. 4 lat pojawią się nawet 3 cebule z jednej sadzonki liściowej.


Kwitnący hiacynt na Boże Narodzenie

Kwiatostany hiacynta powstają na przełomie lipca i sierpnia. Jeżeli jest pędzony, kwitnie z reguły od grudnia do kwietnia. Aby kwitnienie hiacynta przypadało na święta Bożego Narodzenia, podstawą jest kupno takich cebulek, które są przeznaczone do uprawy w pomieszczeniu (czyli preparowane).

Cebulki należy posadzić we wrześniu do gleby lekkiej, najlepiej wymieszanej z piaskiem. Bardzo ważne, aby cebulka nie została całkowicie przykryta ziemią – musi wystawać z doniczki. Gdy wypuści korzenie, osłaniamy doniczkę nieco większą (nie przesadzamy, jedynie nakrywamy). Po tym zabiegu podlewamy roślinę i przenosimy w chłodne (ok. 13 st. C), zacienione miejsce – najlepiej piwnicę. Tak uprawiany hiacynt zakwitnie akurat na Boże Narodzenie.

Sposób na kwitnienie hiacynta w zimie

Poza powyższą metodą, istnieje także inny sposób na spowodowanie kwitnienia hiacynta w zimie. Jest nią pędzenie cebul rośliny w samej wodzie. Jak przygotować hiacynta do takiej uprawy?

1. Wybieramy dla rośliny szklane, wysokie naczynie o kształcie klepsydry.
2. Cebulkę wkładamy do górnej części naczynia i zalewamy wodą.
3. Naczynie trzymamy w zacienionym miejscu do momentu, aż cebulka nie wypuści pędów.
4. Tak przygotowanej rośliny nie podlewamy – uzupełniamy jedynie wodę do odpowiedniego poziomu.

Hiacynt po przekwitnięciu – co zrobić?

Gdy hiacynt uprawiany w domu przekwitnie, nie wyrzucajmy cebulek. Możemy je posadzić do gruntu w ogrodzie, dzięki czemu roślina będzie mogła ponownie zakwitnąć. Uprawa hiacynta posadzonego w ogrodzie wygląda nieco inaczej, niż jego pielęgnacja w doniczce. Roślinę musimy bowiem odpowiednio przygotować do zmiennych warunków atmosferycznych oraz chronić przed nadmiernym ciepłem i nasłonecznieniem. Najlepiej przetrzymać przekwitnięty hiacynt na okres lata w piwnicy, a posadzić go do ogrodu dopiero na jesieni.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej