Strona główna Aktualności Zapalenie ucha u dziecka i niemowlaka!

Zapalenie ucha u dziecka i niemowlaka!

przez admin

Na wstępie pojawia się pytanie: Dlaczego wysiękowe zapalenie ucha występuje głównie u dzieci? Otóż są one najbardziej zagrożone ze względu na krótki oraz szeroki kanał Eustachiusza – czyli przewód łączący jamę bębenkową ucha środkowego z częścią nosową gardła. Przez niego łatwo przedostają się zakażenia, tworząc istotę problemu.

Brzmi skomplikowanie, ale każda, nawet świeżo upieczona mama, poradzi sobie z tym problemem, korzystając z poniższych, najczęściej zadawanych pytań.

Jak rozpoznać zapalenie ucha?

Pociecha jest drażliwa, otępiała i senna? A w dodatku ma lekką głuchotę, szum, czy tętnienie w uszach? Na dodatek wzrosła temperatura ciała? Zatem już znasz odpowiedź na pytanie, od czego zaczyna się zapalenie.

Profilaktyka – czyli jak leczyć zapalenie ucha?

Przede wszystkich trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego, najlepiej, zanim dojdzie do samoistnego przebicia błony bębenka i opróżnienia ropnia. Leczenie najczęściej polega na podaniu antybiotyków i substancji zmniejszających ból.

Jaki antybiotyk przy zapaleniu ucha?

Głównie ten na bazie penicyliny lub sulfonamidów (np. Augmentin). Decyzja pozostaje lekarzowi, a jeżeli lek okaże się trafny, stan zapalny zniknie po 2-3 dobach.

Ile trwa zapalenie ucha u dziecka?

Duży ból utrzymuje się przez parę dni. W tym czasie możemy pomóc dziecku, dbając o niezmoczenie ucha podczas kąpieli, gdyż woda staję się pożywką dla bakterii. Zaś poprzez zabezpieczenie bandażem, unikniemy podrażnienia, spowodowanego wkładaniem palców. Nie obędzie się oczywiście bez przytulania oraz całusów, a często i nieprzespanych nocy.

Domowe sposoby na zapalenie ucha

  • Najprostszym „antybiotykiem” może okazać się czosnek. Jego zdrowotne właściwości podczas chorób zakaźnych zawdzięczamy allicynie – głównemu składnikowi, który działa mocniej niż penicylina w stosunku 1:15. Często zapominamy, że naturalne składniki są najlepsze.
  • Cytryna – zmieszana z wodą i wkroplona do ucha, daje podobne efekty jak czosnek
  • Ciepłe okłady – w postaci termoforu lub ciepłego ręcznika złagodzą ból, byleby nie zbyt gorące!
  • Rozgrzana oliwa z oliwek – po sprawdzeniu temperatury (na nadgarstku) należy wpuścić parę kropel do ucha dziecka
  • Rozgrzewające potrawy – czyli zupy oraz ostre przyprawy. Rosołek mamusi najlepszy na każdą dolegliwość ☺

Zapalenie ucha – leki i krople bez recepty

  • Otinum – Substancją czynną preparatu jest salicylan choliny, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • Ototalgin – o podobnym działaniu jak jego poprzednik
  • Ibufen lub Paracetamol – w złagodzeniu bólu
  • Uśmiech także jest bez recepty ☺

Wiek dziecięcy dostarcza organizmowi wielu infekcji oraz chorób. Przed niektórymi ciężko się uchronić i należy je przede wszystkim przeczekać tak, by maluch miał zapewnioną opiekę wraz z dokładną higieną osobistą.

Gdy wystąpi problem zdrowotny, najlepiej ograniczyć kontakt z innymi dziećmi do minimum. Im szybciej zauważysz, że twoja pociecha zachowuje się nieco inaczej, tym lepiej dla niej i ciebie.

Redakcja LivingNatural.pl

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej