Strona główna Aktualności Grzybica – jak uniknąć i jak leczyć

Grzybica – jak uniknąć i jak leczyć

przez admin

Nasz kraj jest w ścisłej czołówce pod względem występowania grzybicy – ma ją już co piąty Polak. Nie reagujemy na pierwsze sygnały, bagatelizujemy problem. Zapominamy, że im szybciej zaczniemy działać, tym mniejsze choroba wyrządzi szkody. Sprawdźcie jak można uniknąć tej choroby oraz jak ją leczyć gdy już zauważymy jej objawy.

Grzybica to zakaźna choroba wywoływana przez grzyby, najczęściej atakująca skórę pomiędzy czwartym a piątym palcem u nóg lub same płytki paznokci. Sprawia, że skóra łuszczy się, piecze i swędzi, a zainfekowane paznokcie robią się żółtawe i kruche, by z czasem zacząć się rozwarstwiać i brązowieć. Grzybicę wywołują najczęściej grzyby o nazwie dermatofity, które lubią atakować naskórek, paznokcie i włosy (choć te ostatnie zdecydowanie rzadziej). Nieleczona, może ze stóp przenieść się także na dłonie.

Gdzie czyha na nas grzybica?

Najczęstsza przyczyna zarażenia się grzybicą to chodzenie na bosaka po pływalni. To samo tyczy się sauny i hotelowych pryszniców, a także sklepowych przymierzalni. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że równie niebezpieczne mogą być narzędzia używane przez ulubioną kosmetyczkę do manicure i pedicure.

Szacuje się, że na grzybicę cierpi aż 42% społeczeństwa. Statystycznie najczęściej są to ludzie młodzi – do 25 lat, a także ci w wieku 40-50 lat, przeważnie mężczyźni. Z grzybicą bardzo często zmagają się osoby chorujące na cukrzycę. Zazwyczaj występuje także u osób
z niewydolnością krążenia, a także u tych, którzy mają zdeformowaną budowę stóp.

Jednak co mają wady stóp do grzybicy? Zaburzona biomechanika stopy powoduje, że obuwie nadmiernie uciska niektóre z jej części. To z kolei przyczynia się do maceracji (uszkodzenia) skóry, przez co grzybom łatwiej jest się kolonizować. Do maceracji może dojść także przez wielogodzinne noszenie nieprzewiewnych butów i nadmierną potliwość stóp.

Jak leczyć grzybicę?

Metod leczenia grzybicy jest kilka, jednak niezależnie od tego, na
którą się zdecydujemy, pierwszym krokiem zawsze powinno być
skonsultowanie ich ze specjalistą. Dr Jadwiga Matla-Stodolna, dermatolog z kliniki FootMedica, wylicza możliwe sposoby leczenia grzybicy:

1. Terapia miejscowa – stosowana, gdy problem nie jest jeszcze mocno zaawansowany. Polega na smarowaniu zainfekowanych miejsc specjalnymi maściami przepisanymi przez lekarza. Paznokcie dotknięte grzybicą maluje się z kolei leczniczym lakierem.

2. Terapia farmakologiczna – leki przeciwgrzybiczne przepisuje się, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z dużymi, widocznymi zmianami. Taka kuracja może trwać nawet kilka miesięcy, przez co nie jest zalecana osobom stale przyjmującym różne lekarstwa, w obawie o ich wątrobę.

3. Terapia laserowa
– zazwyczaj do leczenia paznokci dłoni i stóp zainfekowanych grzybicą stosuje się zimny laser Lunula. Zabiegi nim są bezbolesne, nie uszkadzają płytki paznokciowej, a co więcej już cztery spotkania wystarczą, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia. Urządzenie łączy w sobie dwie fale o różnej długości, z których pierwsza działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, a druga pobudza procesy immunologiczne organizmu. Koszt terapii składającej się z czterech zabiegów to 1100 zł.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej