Strona główna Aktualności 3-literowe skróty fitnessowe – co oznaczają zajęcia ABT, TBC oraz TRX?

3-literowe skróty fitnessowe – co oznaczają zajęcia ABT, TBC oraz TRX?

przez admin

Lato spędzasz w mieście i masz więcej czasu, który postanowiłaś wykorzystać na zadbanie o sylwetkę i zdrowie? Pracujesz normalnie, ale czujesz, że pora wstać z kanapy? Podjęłaś słuszną decyzję! Zanim zapiszesz się do klubu fitness zapoznaj się z tym, co kryje się pod trzema skrótami: ABT, TBC oraz TRX.

Zajęcia ABT

Podczas treningu ABT będziesz ćwiczyła brzuch (Abdominal), pośladki (Buttocks) oraz uda (Thighs). Tego rodzaju zajęcia łączą aktywności typowo siłowe jak i wydolnościowe. Tego rodzaju trening angażuje duże grupy mięśniowe – w tym największy miesień ludzkiego ciała, czyli ten o  nazwie „pośladkowy wielki” oraz najdłuższy miesień, którym jest jeden z mięsni ud. Konsekwencja tego jest spory wydatek kaloryczny – podczas jednego treningu możesz „spalić” nawet 600 kcal. Podczas zajęć ABT ćwiczone są też mięśnie brzucha, co skutkuję ładniejszą postawą i ma też wpływ na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się bólu kręgosłupa.

Trening TBC

Tutaj podobnie jak we wcześniejszym rodzaju zajęć fitness nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiego okreslenia – TBC, to total body condtioning, czyli trening całego ciała. Zajęcia TBC cechują się dużą różnorodnością ćwiczeń dostosowanych do specyfiki danej części ciała. W czasie treningu TBC będziesz wykonywać ćwiczenia tlenowe, czyli aerobowe oraz siłowe. Wybierz ten rodzaj treningu jeśli zależy ci na polepszeniu ogólnej kondycji fizycznej oraz zwiększeniu wydolności tlenowej.

Podczas zajęć ABT oraz TBC obciążeniem będzie twoje własne ciało, ale także hantle, obciążniki na nogi. Podczas tego rodzaju zajęć wykorzystuje się także piłki fitness oraz stepy.


Trening z taśmami TRX

Zajęcia TRX to rodzaj treningu, w którym obciążeniem jest ciało osoby ćwiczącej. Podczas zajęć wykorzystywane są taśmy TRX, które są przymocowane do specjalnych ram, stelaży lub po prostu sufitu. Same ćwiczenia mają na celu zwiększenie siły, wytrzymałości oraz równowagi. Trudność treningu TRX można stopniować poprzez zmianę położenia ciała względem podłoża. Tego rodzaju trening wzmacnia całe ciało, zwiększa elastyczność ciała oraz poczucie równowagi. Nie obciąża kręgosłupa.

Postaw na regularność i nie bądź weekendową wojowniczką

Od paru lat lekarze i trenerzy ostrzegają przed zjawiskiem tzw. weekendowych wojowników i wojowniczek (weekend warriors). Są to osoby, które czują potrzebę ruchu, ale z różnych względów próbują swoja całą aktywność treningową odbyć w 2 dni weekendu. Zwiększona intensywność ćwiczeń i wewnętrzna presja na jak największy wysiłek w jak najkrótszym czasie skutkują urazami, kontuzjami, a nawet koniecznością wzywania fachowej pomocy lekarskiej.

Niezależnie od tego jaki rodzaj treningu wybierzesz pamiętaj o regularności i stopniowym zwiększaniu intensywności oraz obciążeń – porozmawiaj na ten temat z instruktorem lub instruktorką prowadzącą dane zajęcia.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej