Strona główna Aktualności Jak wybrać chustę do noszenia dzieci?

Jak wybrać chustę do noszenia dzieci?

przez admin

Chustonoszenie to nie tylko moda, ale również doskonały sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Wiedzą o tym propagatorzy rodzicielstwa bliskości, dla których chusta to nieodłączny element życia. Warto spróbować skorzystać z jej dobrodziejstw, ale często przy wyborze pojawia się dylemat jaką chustę wybrać. Zobaczmy, co brać pod uwagę przy wyborze.

Wiek dziecka

Chusta, w przeciwieństwie do nosideł ergonomicznych, nadaje się do noszenia dzieci już od pierwszych dni życia. W tym okresie najlepsze są wiązania kołyskowe, dzięki którym maluszek może być ułożony w taki sposób, który jest dla niego najbezpieczniejszy. Starsze dzieci mogą być noszone w kieszonce lub można motać je w jeszcze inny, wygodny dla malucha i rodzica sposób. Co ważne, chusty rosną razem z dziećmi, a zatem raz kupiona chusta może służyć od pierwszych dni życia do momentu, aż maluch wyrośnie z okresu chustonoszenia.

Rodzaj tkaniny

Jak widać wiek dziecka nie ma znaczenia przy wyborze chusty, natomiast zdecydowanie bardziej istotny jest rodzaj tkaniny, z jakiej chusta została wykonana. Ogólnie chusty do noszenia dzieci możemy podzielić na tkane i elastyczne. Tkane są najczęściej w splocie skośno-krzyżowym lub w jednej z jego odmian i uważane są za najlepsze dla maluchów. W takiej chuście można bowiem dziecko dobrze dociągnąć, dzięki czemu zapewniamy mu optymalną pozycję w trakcie noszenia, a materiał dopasowuje się do jego ciała.

Natomiast chusty elastyczne nie dają aż takich możliwości dociągnięcia tkaniny, lecz są trochę łatwiejsze do motania. To właśnie dlatego niektórzy polecają chusty elastyczne tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z chustonoszeniem i nieco przeraża ich konieczność wiązania.

Chusta wiązana czy kółkowa

Jednakże, jeśli kogoś przeraża konieczność wiązania chusty za każdym razem, gdy ma wyjść z domu, to wcale nie musi rezygnować z planów noszenia dziecka w chuście. Wymyślono bowiem chusty kółkowe, które raz zamotane po prostu zakłada się na siebie. Są one wykonane z takiej samej tkaniny jak chusty tkane, ale łatwiej się z nich korzysta. Z tego powodu są uznawane za alternatywę dla chust elastycznych u osób początkujących.

Długość chusty

Ostatnim ważnym elementem, na który chcemy zwrócić uwagę, jest długość chusty. O ile w przypadku chust kółkowych długość jest jedna, to w przypadku chust wiązanych mamy do wyboru różne rozmiary. Wybór właściwego zależy przede wszystkim od gabarytów osoby noszącej. Ma na nią wpływ również rodzaj wiązania, z którego będziemy korzystać. Jeśli nie wiemy, jaka długość chusty będzie dla nas najlepsza, to spróbujmy pożyczyć od kogoś chustę i przymierzyć się do niej, by sprawdzić, czy taki rozmiar jest odpowiedni.

Duży wybór chust i akcesoriów znajdziesz w sklepie ekoMaluch.pl

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej