Strona główna Aktualności 4 sposoby na obniżenie temperatury w mieszkaniu

4 sposoby na obniżenie temperatury w mieszkaniu

przez admin

Wszyscy wiemy, że wysokie temperatury bywają dokuczliwe. Wyjątkowo dobrze wiedzą o tym mieszkańcy ostatnich pięter w budynkach wielorodzinnych oraz osoby, które np. mają sypialnię od zachodniej strony. Co zatem zrobić, aby utrzymać przyjemny chłód wewnątrz nawet wtedy, gdy za oknem jest nawet ponad 30 stopni Celsjusza?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu lub domu w czasie upału panuje temperatura niemal podobna do tej na zewnątrz to znaczy, że Twoje okna są źle lub słabo chronione przed słońcem. To właśnie przez nie wpadają promienie słońca oraz gorące powietrze, przez co w efekcie nagrzewa się także powietrze wewnątrz.

Nie otwieraj okien

Jak wskazują eksperci podstawowy błąd, jaki popełniamy to pozostawianie w czasie upału otwartych okien w czasie nieobecności domowników. O ile może wydawać się to dziwne, bo w pierwszym odruchu myślimy zawsze o przewietrzeniu pomieszczeń, to dzięki zamknięciu okien upalne powietrze nie dostanie się do wnętrza naszego domu. A my po powrocie z pracy będziemy mogli cieszyć się temperaturą z pewnością dużo niższą niż ta panującą na zewnątrz. Specjaliści radzą, aby okna otwierać wieczorami lub nad ranem, gdy temperatura jest niższa niż w ciągu dnia.

 

Rolety barierą przed promieniami słonecznymi

Gdy jednak miejsce, gdzie mieszkamy jest bardzo nasłonecznione to zamknięcie okien może nie wystarczyć. Skutecznym sposobem na słońce jest instalacja żaluzji lub rolet okiennych. Na polskim rynku dostępne są te, które możemy zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, a ich koszt jest niewielki najtańsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ich całkowite zasłonięcie przy bardzo słonecznej pogodzie pomoże nam uniknąć nagrzewania powietrza przez promienie słoneczne i zachować przyjemny chłód wewnątrz mieszkania lub domu.

Przenośny klimatyzator

Warto też pomyśleć o instalacji w mieszkaniu klimatyzatora, który w czasie upału zapewni nam stałą temperaturę. Te najbardziej popularne to wewnętrzne urządzenia, które chłodzą pojedyncze pomieszczenia. Ich koszt to kilkaset złotych, do których należy doliczyć dodatkowe opłaty za energię elektryczną.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia elektryczne

Eksperci radzą także, aby w upalne dni wyłączać wszelkie urządzenie elektryczne, których nie używamy. I to nie tylko z powodu oszczędności prądu, ale każde z tych sprzętów, np. telewizor, mikrofalówka generują ciepło i skutecznie podwyższają temperaturę wewnątrz mieszkania.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej