Strona główna Aktualności Jak i o czym rozmawiać z podopiecznymi?

Jak i o czym rozmawiać z podopiecznymi?

przez admin

Opieka nad starszą osobą, to nie tylko codzienna pielęgnacja, przygotowywanie posiłków czy sprzątanie. Praca dla opiekunki w Niemczech wymaga od niej także umiejętności rozmowy z seniorem czy seniorką. Nie chodzi tu wcale o komunikatywną znajomość języka, ale o podejście do podopiecznego i sposób nawiązywania z nim relacji.

Rozmowa z osobą starszą – 10 ważnych zasad

 1. Wzbudź zaufanie.
 2. Zbuduj głęboką więź.
 3. Bądź szczera.
 4. Nie bój się pytać.
 5. Wyrażaj zainteresowanie tematem.
 6. Bądź cierpliwa i wyrozumiała.
 7. Nie popędzaj podopiecznego i nie irytuj się.
 8. Pozwól rozmówcy wracać do przeszłości i wspominać.
 9. Zachęcaj do mówienia.
 10. Słuchaj.


Praca dla opiekunek w Niemczech – znajomość języka to nie wszystko!

Wbrew pozorom język nie jest główną barierą w rozmowie z podopiecznymi. Opiekunka, która posługuje się nim tak, jak rodowici Niemcy, często po prostu nie wie jak zacząć konwersację. Zna słownictwo, wie jak formułować pytania, ale nie ma pojęcia, o czym może rozmawiać ze starszą osobą. Często jednak to nie temat jest najważniejszy, ale to w jaki sposób pytamy, czy nasza osoba budzi zaufanie, czy wyrażamy zainteresowanie itd. „Opiekunki Niemcy” to praca, która wymaga zaangażowania. Spróbujmy zmienić podejście, nawiązać znajomość, pomyślmy o podopiecznych, jak o naszych dziadkach.


O czym rozmawiać z podopiecznym?

Kiedy już zbudujemy relację z seniorem – na tyle, na ile będzie to możliwe – warto wybrać jakiś ciekawy temat, na który będzie można swobodnie porozmawiać. Może on dotyczyć np. przeszłości:

 • dzieciństwo podopiecznego,
 • najmilsze wspomnienia związane ze świętami czy imprezami rodzinnymi,
 • pierwsza miłość,
 • okoliczności poznania dotychczasowego partnera – męża/żony,
 • przyjaciele ze szkolnych lat,
 • zainteresowania, hobby (czy senior coś kolekcjonował, np. znaczki, monety, kartki itp.).

Przy okazji poprośmy podopiecznego o pokazanie albumów ze zdjęciami – jeśli takie posiada – i pozwólmy, by opowiadał o ludziach i wydarzeniach uwiecznionych na fotografiach. Wbrew pozorom osoby starsze pamiętają więcej szczegółów z przeszłości, a często zapominają o tym, co działo się całkiem niedawno (dotyczy to zwłaszcza osób z demencją lub chorobą Alzheimera). Powrót do wspomnień na pewno wywoła uśmiech i wzruszenie na twarzy „dziadka” czy „babci” a sama praca dla opiekunki w Niemczech stanie się przyjemnością.

Czego powinna unikać opiekunka?

Niemcy mimo wielu różnic kulturowych mają podobne do naszych rodaków problemy i zmartwienia. Dlatego też tematy do rozmów powinniśmy wybierać ostrożnie i w zależności od sytuacji. Dla niektórych te związane z rodziną – zwłaszcza dziećmi, które już ich nie odwiedzają czy zmarłym partnerem – mogą być niewygodne lub po prostu przygnębiające. Jeśli nie mamy pomysłu, nie bójmy się pytać podopiecznego, o czym chciałby rozmawiać. Być może łączy nas wiele wspólnych tematów – lubimy te same gatunki filmowe, podobną kuchnię, podróże czy książki.

Zdarza się, że starsza osoba nie ma ochoty na rozmowę lub z różnych powodów ciężko jej formułować zdania. Uszanujmy to, zaproponujmy, że tym razem my o czymś opowiemy lub przeczytamy seniorowi książkę czy gazetę. Nawet tak błahe z pozoru rzeczy mogą poprawić samopoczucie i warto, żeby pamiętała o tym każda opiekunka. Niemcy to naprawdę przyjaźni ludzie, musimy tylko postarać się zrozumieć ich sytuację, potrzeby i oczekiwania, a przede wszystkim słuchać, co mają do powiedzenia.

Autor: CareWork

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej