Strona główna Aktualności Prezent dla dziecka – wyzwanie dla rodziców

Prezent dla dziecka – wyzwanie dla rodziców

przez admin

Dziecięce święto lada chwila. Najmłodsi odliczają dni do 1 czerwca, czekając na związane z tym wyjątkowym dniem przyjemności. Choć najważniejszy dla maluchów jest ciekawie spędzony wspólny czas z rodzicami, warto jednak dodatkowo umilić go upominkiem, który będzie dla dziecka zarówno pamiątką tego dnia, jak i źródłem mądrej rozrywki i rozwijającej zabawy.

Gdy sklepy przepełnione są ogromem zabawek, wśród których czasami trudno się odnaleźć – wybór upominków na Dzień Dziecka to nie lada wyzwanie. Szczególnie w sytuacji, gdy poszukujemy prezentu, który będzie nie tylko źródłem chwilowej radości i spełnieniem dziecięcych zachcianek, ale również bodźcem stymulującym harmonijny rozwój i kreatywność najmłodszych. Na jakie propozycje warto zwrócić uwagę?


W zdrowym ciele zdrowy duch

Wedle brytyjskich danych opublikowanych w zeszłym roku przez „The Guardian”, tamtejsze dzieci przebywają na świeżym powietrzu nie więcej niż godzinę dziennie. Uczeni alarmowali, że nawet więźniowie spędzają na codziennych spacerach więcej czasu. Taka tendencja widoczna jest nie tylko na Wyspach, ale w całej Europie, dlatego nadchodzące lato to świetny pretekst, by obdarować malucha czymś, co zachęci go do aktywnej zabawy. Doskonale sprawdzą się zatem rolki, hulajnogi, deskorolki, piłki, zestawy do badmintona i inne sprzęty sportowe. U najmniejszych pociech radość wzbudzą z pewnością akcesoria do zabawy w wodzie lub w piaskownicy, które w ciepłe dni urozmaicą czas spędzony w ogrodzie, na przydomowym tarasie lub na plaży.

Świetnym pomysłem dla nieco starszych dzieci, szczególnie w obliczu nadchodzących wakacji jest efektowny plakat z mapą świata lub kraju. Będzie to nie tylko dodatkowa lekcja geografii, ale też doskonały punkt wyjścia do planowania bliższych lub dalszych wyjazdów w rodzinnym gronie.

Podarunek z literackiego świata

Na rynku dostępna jest obecnie bardzo szeroka gama wszelkiego rodzaju zabawek edukacyjnych przeznaczonych dla maluchów w każdym wieku. – Mając na względzie fakt, że Dzień Dziecka powinien być dla nas wszystkim symbolem czasu spędzanego w rodzinnym gronie, warto wybierać prezenty, które pozwolą rodzicom bawić się razem z najmłodszymi. W tej kategorii podarunków znajdą się więc wszelkie gry planszowe i edukacyjne. Jeśli poza aspektem rozrywkowym, pozwalają one rozwijać kompetencje poznawcze i poszerzać wiedzę z różnych dziedzin, możemy być spokojni, że dokonaliśmy dobrego wyboru – mówi psycholog, Ewa Czajkowska.

Świetnym pretekstem dla spędzania razem czasu są książki. To właśnie wspólne czytanie w pierwszych latach życia buduje nawyk sięgania po lekturę w dorosłym życiu. Jeśli zatem chcemy zaszczepić w dzieciach miłość do literatury, po prezent wybierzmy się do księgarni. Jeśli maluch nie jest wielkim wielbicielem czytania, warto wykorzystać narzędzia, które z pewnością go do tego zachęcą. – Oparte na literaturze dziecięcej gry i aplikacje mobilne to w ostatnim czasie rozwijająca się część rynku gaming’owego. Są one doskonałym sposobem na to, by pobudzić ciekawość kilkulatka, zainteresować go światem i przygodami bohaterów powieści lub opowiadań – mówi Marek Guzowski, prezes firmy Splendid Stories, producent aplikacji Detektyw Pozytywka Ulica Tajemnic. – Na rynku dostępne są już bezpłatne pozycje, które poza dostarczeniem rozrywki, rozwijają poznawcze zdolności dziecka takie jak spostrzegawczość, koncentracja uwagi, refleks czy analityczne myślenie – dodaje ekspert.

Zabawki dla bystrzaka

Jeśli zdecydujemy, że Dzień Dziecka jest dobrym momentem, by obdarować najmłodszych pierwszym smartfonem lub tabletem, pamiętajmy, żeby wcześniej odpowiednio przygotować urządzenie, na przykład instalując blokadę rodzicielską. Korzystanie z nowoczesnych technologii przez kilkulatków powinno być bowiem objęte ścisłą kontrolą rodziców – dotyczy to zarówno treści, jak i czasu spędzanego przed ekranem. – Pamiętajmy, że maluchy między 2 a 5 rokiem życia nie powinny korzystać z tabletu, smarftona czy telewizora dłużej niż godzinę dziennie. W przypadku nieco starszych dzieci granica ta przesuwa się do dwóch godzin – tłumaczy psycholog Ewa Czajkowska. Jak się okazuje, pomocne w regulowaniu czasu zabawy w wirtualnym świecie mogą być nawet same gry. – Wybrane, innowacyjne aplikacje dla najmłodszych wyposażone są w funkcjonalność „Family Friendly”. Podczas gry automatycznie sugerowana jest konieczność przerwy, a jednocześnie prezentowane są dzieciom propozycje alternatywnych zabaw w świecie realnym – tłumaczy Marek Guzowski z firmy Splendid Stories, producent aplikacji Detektyw Pozytywka Ulica Tajemnic. Takie technologiczne wsparcie dla zabieganych rodziców zapewnia bezpieczne i rozsądne korzystanie z wirtualnych rozrywek. Po zakupie elektronicznych gadżetów, warto kierować uwagę na gry lub aplikacje, które będą atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Takie pozycje pozwolą wszystkim z radością zaangażować się we wspólną zabawę. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać ograniczeń wiekowych podanych przez producenta na opakowaniu, w Sklepie PLAY czy AppStore.

Planując domowe obchody Dnia Dziecka, pamiętać warto jednak nie tylko o prezencie, ale przede wszystkim o atmosferze i wspólnych aktywnościach, które dla najmłodszych są źródłem największej radości. Chcąc podkreślić wyjątkowość tego dnia, warto odwrócić typową sytuację i obdarować dziecko również unikatową laurką, która będzie wyrazem miłości i wyjątkowej uwagi, o której powinniśmy pamiętać nie tylko 1 czerwca, ale i we wszystkie pozostałe dni roku.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej