Strona główna Aktualności „Nazywam się Cukinia”, czyli animacja z przesłaniem

„Nazywam się Cukinia”, czyli animacja z przesłaniem

przez admin

„Nazywam się Cukinia” w reżyserii Claude’a Barras’a to genialna animacja, nominowana do Oscara, która opowiada historię chłopca oraz grupy jego przyjaciół i przyjaciółek z domu dziecka, gdzie trafia po tym jak nieumyślnie powoduje śmierć matki. C. Barras ma niezwykły dar: tyleż prawdziwie, co w nieodparcie zabawny sposób „wczuwa się” w bohaterów i bohaterki, ukazując ich emocje na tle skomplikowanej rzeczywistości. Płaczliwy Ahmed, ssąca palec Beatrice, skryty Simon, czy obrażalski Jujuba to, podobnie jak Cukinia i jego pierwsza miłość Camille, dzieciaki po przejściach, które wszystko tłumaczą sobie na swój sposób.

Ikar, który woli, gdy zwraca się do niego per Cukina, to chłopiec o niezwykłej emocjonalności, wrażliwości i darze zjednywania sobie ludzi. Ta melancholijna animacja powstała według – opartej na faktach – książki Gilles’a Paris „Autobiografia Cukinii”. Cukinia, przeprowadza nas przez historie swoich przyjaciół/przyjaciółek, a w zasadzie problemy, które ich dotykają – molestowanie seksualne, status migrancki, uzależnienia rodziców przemoc. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i przyjaciółki, na których wsparcie może liczyć.

Nie jest to film stricte rozrywkowy lecz niosący przesłanie oraz posiadający wysokie walory edukacyjne. Film dotyka niełatwych spraw, uczy empatii oraz unikania rozmów na trudne i bolesne tematy. Obraz ten, to doskonałe narzędzie edukacyjne o wysokiej wartości, które gromadzi jak w soczewce szereg wyzwań, z jakimi mogą zetknąć się dzieci, a które w istotny sposób zagrażają ich statusowi. „Nazywam się Cukinia” to lekcja „pięknego dorastania”, budowania zaufania i przyjaźni. Poruszająca opowieść przenosząca w intymny świat dziecka poszukującego nadziei i miłości. Dziecka, które tkwi w każdym z nas i łaknie bliskości drugiego człowieka.

Zobaczcie zwiastun:


Najważniejsze nagrody i festiwale:

 • Nagroda Lumiere w Kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film Animowany, 2017;
 • Nominacja do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany;
 • Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Publiczności;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! Poznań – Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA) dla Najlepszego Filmu;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy – Nagroda Publiczności;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie – Nagroda Stowarzyszenia Krytyków FIPRESCI;
 • Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Anonimowego;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – Nagroda Publiczności;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurichu – Nagroda dla Najlepszego Filmu (Jury Dziecięce);
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne – Nagroda dla Najpopularniejszego Filmu;
 • a także nominacje do Złotego Globu, Złotej Kamery na festiwalu w Cannes, nagrody Parlamentu Europejskiego – Lux Prize.

Film zadebiutuje na polskich ekranach 2 czerwca 2017r. Jest przeznaczony dla widzów 10 +, trwa 66 minut.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej