Strona główna Aktualności Kiedy warto pomyśleć o szukaniu niani?

Kiedy warto pomyśleć o szukaniu niani?

przez admin

Dla wielu rodziców szukanie niani to ostateczność. Często proszą o opiekę nad dzieckiem dziadków, znajomych, bądź ciągle zwalniają się z pracy. Pytanie, kiedy w takim wypadku należy zacząć szukać niani?

Opieka nad dzieckiem to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, szczególnie wtedy, gdy obydwoje z nich pracuje. Lawirowanie między pracą a domem na dłuższą metę może być wycieńczające psychicznie i fizycznie. Proszenie o pomoc bliskich i znajomych, także ma swoje granice. Jeśli mijają lata, a ty wciąż masz problem, by zorganizować opiekę dla dziecka, to najwyższy czas zastanowić się nad zatrudnieniem niani.

Gdy nie możesz liczyć na ciągłą pomoc najbliższych

Nie da się ukryć, że w tym aspekcie niektórzy mają nieco łatwiej. Jeśli babcia chce opiekować się wnukiem i ma silę, by to robić, nie musimy martwić się o nianię. Jednak takie rozwiązanie na dłuższą metę też ma swoje wady. Często we znaki daje się wiek babci, ale i jej siły. Gdy maluch podrośnie, babcia może nie dać rady z jego upilnowaniem. Szczególnie jeśli jest to naprawdę żywiołowe dziecko. Powinniśmy wziąć także pod uwagę fakt, że osoba z rodziny, która opiekuje się naszym dzieckiem, także ma prawo do własnego życia prywatnego i nie zawsze będzie miała ochotę na poświęcenie weekendu, czy wieczoru na zajęcie się wnukiem. Drażliwą kwestią jest także ingerowanie babci w wychowanie dziecka — szczególnie wtedy, gdy mamy zupełnie inne poglądy. To prędzej, czy później kończy się konfliktem. Tak samo wygląda sytuacja ze znajomymi — o ile możesz poprosić koleżankę o przypilnowanie dziecka raz na jakiś czas, to takie prośby na dłuższą metę mogą być naprawdę dla takiej osoby męczące. Nie zdziw się zatem, jak pewnego dnia przestanie od Ciebie odbierać telefony.

Gdy długo pracujesz

Długa praca i wychowanie dziecka to zajęcia bardzo ciężkie do pogodzenia. Oczywiście, wraz z drugim rodzicem da się wypracować system, który pozwoli na naprzemienną opiekę i pogodzenie etatów. Nie jest to jednak rozwiązanie łatwe do zorganizowania — co więcej wiąże się z ustaleniem odpowiednich warunków i godzin pracy z szefem, co jak wiemy, w praktyce nie jest szczególnie kolorowe. Dlatego też zatrudnienie niani, choć na te kilka godzin dziennie to po prostu wygoda i brak stresu dla rodzica.

Gdy nie możesz liczyć na żłobek lub przedszkole

Nie zawsze jest także możliwość zostawienia dziecka w żłobku lub przedszkolu. Bywa, że nie ma już miejsc w tych placówkach, a na te prywatne zwyczajnie nas nie stać. Niania na kilka godzin dziennie, w takiej sytuacji jawi się jako doskonałe rozwiązanie, które warto przemyśleć.

Gdy pracujesz w domu

Praca w domu także wymaga skupienia i odpowiednich warunków. Spokojna praca z małym dzieckiem w większości przypadków jest po prostu niemożliwa. Możemy czekać, aż dziecko zaśnie i pracować w godzinach jego drzemki, jednak i takie rozwiązanie wydaje się grą niewartą świeczki. Każda kobieta, która pracuje w domu, powinna zastanowić się nad opiekunką dla dziecka — chociażby na parę godzin w ciągu dnia, bądź w tygodniu. Ten cenny czas pozwoli na dokończenie pracy, dogranie ostatnich projektów i spokojne zajęcie się własnymi sprawami.

Jak znaleźć dobrą nianię?

Obecnie znalezienie niani jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Wystarczy odwiedzić strony, na których znajdziemy bazę niani z danego regionu np.www.niania.pl. Możemy także szukać, jako opiekunka do dziecka w Warszawie, czy niania w Warszawie. W ten prosty sposób trafimy na profile kandydatek z naszego regionu i wybierzemy tę, która wyda nam się najlepsza dla naszego dziecka.

Nie warto zwlekać z decyzją o zatrudnieniu niani, jeśli ciągle nie mamy czasu i z dnia na dzień coraz trudniej zorganizować nam opiekę dla dziecka. Po co się męczyć, jeśli da się to rozwiązać szybciej i lepiej?

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej