Strona główna Aktualności Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

przez admin

Styl rustykalny – idealny dla wszystkich, którym marzy się wiejska sielanka – nawet w centrach miast. Styl ten zwykle utożsamiamy ze staropolskim dworkiem czy też chatą za lasem. Taki obraz kojarzy nam się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Jednak współcześnie aranżacje w stylu rustykalnym mogą być jednocześnie bardzo nowoczesne, ponieważ sama koncepcja wykorzystywania naturalnych materiałów, daje ogromne pole do popisu. Jak zatem urządzić nowoczesne mieszkanie, ale w tradycyjnym stylu?

Powrót do początku – sedno aranżacji w stylu rustykalnym

Określenie „styl rustykalny” zawdzięcza swój obecny kształt słowu „rustic”, co oznacza „wiejski” lub „swojski”. Pierwsze meble powstałe w tej koncepcji znajdujemy już pod koniec XVIII wieku. W tym okresie zwykle wykonywano je z tanich, naturalnych materiałów, takich jak drewno. Dzisiaj styl rustykalny w nowoczesnych aranżacjach zachwyca właśnie naturalnością. Jak go osiągnąć? Zobaczcie poniżej.


Styl rustykalny to piękne, lite drewno

Niezaprzeczalnie styl rustykalny i drewno to dwa nierozłączne elementy. Im więcej drewna i jego surowości, tym lepiej. Meble powinny być pełne spękań, sęków i słojów. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na barwę drewna, pamiętając, że naturalne drewno posiada wiele barw i odcieni. Te najlepiej oddają jasne meble. Efekt ten można wzmocnić bejcowaniem lub olejowaniem. Jeżeli natomiast chcemy przearanżować stare meble lakierowane na styl rustykalny, warto poddać je zabiegowi ługowania, który polega na zdzieraniu powierzchni drewna. Dzięki temu meble zyskają surowego, ale jednocześnie swojskiego charakteru.

Niezależnie od wyboru mebli musimy pamiętać, że styl rustykalny to prostota i minimalizm kształtów. Wybierając wyposażenie unikajmy fantazyjnych zakończeń i modelowanych nienaturalnie form z nadmiarem ozdobników. Jednocześnie w aranżacji rustykalnej centrum powinny stanowić meble tradycyjne, np. witryny. Aby zachować idealny balans między klasycznym i nowoczesnym charakterem, warto wybrać taką witrynę, która zachowuje zarówno minimalistyczną formę, jak i cechy stylu wiejskiego, np. zdobione przeszklenia czy niebanalne uchwyty. Taki mebel możemy ustawić w salonie, jadalni czy biblioteczce.

Serce domu, czyli kuchnia

Nieważne, jak dużą lub małą mamy kuchnię, w stylu rustykalnym jest ona miejscem najważniejszym. To tutaj znajduje się źródło rodzinnego ciepła i swojskiego klimatu. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, w kuchni powinny dominować naturalne materiały. Centrum stanowić powinien drewniany, solidny stół, ale nie możemy zapominać o pozostałym wyposażeniu. Ze stylem rustykalnym utożsamia się przede wszystkim niesłusznie zapomniane przez nas kredensy, które z powodzeniem wprowadzają do kuchni wiejski charakter. Inwestując w taki mebel właściwie nie potrzebujemy wielu dodatków by dopełnić aranżację. Pamiętajmy jednak, że nie powinien on mieć zbyt wielu ozdobników – szczególnie w małych pomieszczeniach. Do takich świetnie sprawdzą się modele kredensów, które mają lekką formę i nie przytłaczają wnętrza zbędnym detalem. Co więcej, takie meble – dzięki prostocie i naturalnemu wykończeniu – możemy wykorzystać także do innych aranżacji, poczynając od bardzo minimalistycznych po klasyczne.

Jakie dodatki do stylu rustykalnego?

Wnętrze w stylu rustykalnym powinno być uzupełnione naturalnymi dodatkami. Prym wiodą tutaj bawełna, len czy wełna. Zwróćmy uwagę na tekstylia stołowe, które zwracają uwagę, np. serwety i obrusy. Ich forma powinna być prosta, a kolory jasne. Najlepiej by posiadały urozmaicenia w postaci koronek lub folkowych wzorów. Najczęściej w takich aranżacjach wykorzystuje się motywy łużyckie, góralskie lub kaszubskie, które doskonale urozmaicają stonowane, naturalne barwy. Warto ozdobić w ten sposób także poduszki dekoracyjne, naszywając na nie koronki. Z kolei na same obicie kanap można wykorzystać pasy lub kratę – ale uwaga: muszą komponować się z deseniem na innych dodatkach.

Podsumowując, styl rustykalny to kolory ziemi, naturalne materiały i prostota. Aranżacje w tym charakterze można z powodzeniem łączyć z popularnym stylem shabby chic, loftowym czy też angielskim, a wystarczy do tego niedroga metamorfoza mebli z pomocą specjalnej farby. Kluczem aranżacji w stylu rustykalnym jest drewno i odpowiednie dodatki, które urozmaicą wnętrze, wprowadzając do niego piękno natury.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej