Strona główna Aktualności Okulary przeciwsłoneczne – 5 błędów, które możesz popełnić przy ich wyborze

Okulary przeciwsłoneczne – 5 błędów, które możesz popełnić przy ich wyborze

przez admin

Na początku lat 60-tych XX wieku okulary przeciwsłoneczne zyskały status niezbędnego atrybutu wszystkich fanów mody. Takie postacie jak Karl Lagerfeld, Audrey Hepburn czy Blues Brothers są w powszechnej świadomości kojarzone właśnie z tymi akcesoriami. Zakup okularów przeciwsłonecznych to jednak nie tylko moda i dobry wygląd. Tu wchodzi w grę również, a może przede wszystkim zdrowie naszych oczu. Poniżej zwracamy uwagę na najczęściej popełniane błędy przy zakupie okularów przeciwsłonecznych.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne to modny i niezbędny dodatek. Chronią przed nadmiarem światła, promieniowaniem UVA, UVB, a także zapewniają odpowiedni komfort i ostrość widzenia. Jednak bardzo często okulary przeciwsłoneczne kupowane są w pośpiechu lub w przypadkowych miejscach jak stacje benzynowe, stragany, kioski. To niestety nie jedyny błąd, jaki można popełnić przy ich wyborze. Wiosna i lato przed nami. Sprawdźmy więc, na co należy zwracać uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne.

1. Okulary bez filtra UV

Filtr UV jest niewidoczny gołym okiem. Jednak jego brak zupełnie dyskredytuje zakup okularów słonecznych. Kawałek ciemnego plastiku na nosie może i poprawi wygląd, ale na pewno nie przyniesie korzyści oczom. Ciemne soczewki bez filtra UV osłabiają naturalny mechanizm ochronny oczu. Soczewka oka nie kurczy się pod wpływem światła. W ten sposób promieniowanie UV trafia bezpośrednio do oka i może je uszkodzić – wyjaśnia specjalista ze sklepu internetowego z okularami 1242. Niekorzystne dla nas jest także chodzenie bez okularów. Oczy narażone przez kilka godzin na długotrwałą ekspozycję na silne słońce często reagują zmęczeniem, a następnie zapaleniem spojówek. W dłuższej perspektywie bardzo groźne jest ryzyko pojawienia się różnych schorzeń i chorób: zaćmy, jaskry, zwyrodnień plamki żółtej.

Gdzie szukać informacji o filtrach? Na metce, opakowaniu czy wewnętrznej stronie zauszników. Najczęściej spotykane oznaczenie to 100% UV Protection, UVA+UVB Protection.

2. Zbyt małe okulary słoneczne

Rozmiar okularów słonecznych to nie tylko kwestia estetyczna. Wielkość oprawek jest istotna ze względu na ich funkcje użytkowe. By właściwie chronić oko przed słońcem, okulary nie mogą być zbyt małe. W takim przypadku promienie słoneczne i UV docierają do oka zza okularów. Wskazane są również dobrze dopasowane zauszniki, które utrzymają oprawki na miejscu i nie pozwolą im zjeżdżać.


3. Brak antyrefleksów

Odbite światło jest niebezpieczne dla oczu. Odbicia w okularach są wyjątkowo uciążliwe, choćby podczas jazdy samochodem. Brak powłoki antyrefleksyjnej może wywołać również bóle głowy czy uczucie zmęczenia oczu.

4. Nieodpowiednie przeznaczenie

Okulary przeciwsłoneczne mają różny poziom pochłaniania światła. Jest on oznaczony różnymi kategoriami od 0 do 4. Stanowią one o przeznaczeniu okularów. Np. 1 oznacza 43 do 80 procent przenikania światła, czyli idealny poziom na lekko pochmurne dni i do chodzenia po mieście. 4 to z kolei bardzo ciemna soczewka, odpowiednia do chodzenia po górach, ale już nie nadająca się np. do jazdy samochodem. Rodzaj kategorii jest podany na wewnętrznej stronie zausznika.

5. Niewłaściwy kolor soczewek

„Niektóre kolory soczewek zmieniają postrzeganie otoczenia. Drzewo z zielonego nagle przybiera odcień niebieski lub żółty. To może być niebezpieczne zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Kierowcy nie powinny również wybierać soczewek w kolorach mających wpływ na odbiór barw w sygnalizacji świetlnej, czyli zielonym, czerwonym i niebieskim” – dodaje nasz rozmówca. Najbardziej odpowiedni kolor soczewek przeciwsłonecznych to brązowy (dobry kontrast, ostrość), szary (świetne rozpoznawanie kolorów) lub zielony, ponieważ te kolory w najmniejszym stopniu przekłamują odbieranie barw.

Okulary przeciwsłoneczne powinny być dobrane do potrzeb każdego z nas. Ważna jest również kondycja oczu, a także kształt twarzy. Już najwyższa pora, by pozbyć się przekonania, że okulary są kupowane na kilka tygodni, więc nie warto na nie wydawać dużo pieniędzy. Jest wręcz przeciwnie – dobre okulary przeciwsłoneczne warto nosić dla zdrowia i urody przez cały rok.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej