Strona główna Aktualności Deska serów – co podać i jak skomponować jej składniki?

Deska serów – co podać i jak skomponować jej składniki?

przez admin

Szczególnie popularna na południu Europy, podawana jako przystawka lub przekąska. Jej siła to prostota, a zarazem różnorodność. Choć kojarzona z ekskluzywnym anturażem, to niekoniecznie bardzo droga. Deska serów, bo o niej mowa, daje mnóstwo możliwości i m.in dzięki temu zyskuje na popularności także nad Wisłą.

Deskę serów, nazywaną w ojczystym kraju „La Fromagerie” zwykle podaje się jako przekąskę po daniu głównym, a przed słodkim deserem. Podaj ją we francuskim stylu.

Deska i noże – duet podstawowy

Przed kupnem serów zaopatrz się w „naczynie”, na którym podasz wykwintne smakołyki. Nie musi być to deska, sery można też podać na kamiennej płycie – wyglądają równie efektownie pod warunkiem, że powierzchnia nie jest pocięta ani porysowana. Obok deski powinny znaleźć się odpowiednie noże, którymi będziemy kroić sery. Do każdego rodzaju sera powinien być przeznaczony oddzielny nóż.

Deska serów – jakie sery wybrać?

Wybór serów, który będziemy degustować  zależy od nas samych, ale warto zadbać o różnorodność smakołyków. Dotyczy to przede wszystkim rodzaju mleka, z jakiego wytworzono dany ser. Na desce serów powinny znaleźć się takie z mleka krowiego (np. Cheddar, Gouda),  koziego (np. Picandou) czy owczego (np. Feta). Warto zastosować także kryterium twardości i podać sery twarde (np. Parmezan), półtwarde (np. Limburger) oraz miękkie pleśniowe (np. Camembert).

Gdy chcemy mieć pewność, że wydobędziemy z serów odpowiedni aromat i konsystencję to pamiętajmy o odpowiednio wczesnym wyjęciu ich z lodówki – godzina w temperaturze pokojowej wystarczy, aby ten cel osiągnąć.

Jak ułożyć sery na desce serów?

Aromaty serów mogą się wzajemnie przenikać, dlatego smakołyki układamy w taki sposób, aby ich rodzaje nie dotykały się. Często sery układane są według kryterium intensywności smaku – od łagodnych po te najostrzejsze.

Wino i sery – jak łączyć?

Najchętniej wybieranym dodatkiem do kompozycji serów jest wino. Czym się kierować przy wyborze wina? Odpowiedzią jest smak sera: im ostrzejszy, tym lepiej się komponuje z winami słodkimi. Sery o łagodnym smaku łączymy z winami półwytrawnymi lub wytrawnymi. Oprócz wina warto podać śródziemnomorskie dodatki: winogrona, oliwki, pomidory czy pesto. Pamiętajmy też o owocach, także suszonych oraz orzechach.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej