Strona główna Aktualności Leczenie zapalenia pęcherza u kobiet po 50-tce

Leczenie zapalenia pęcherza u kobiet po 50-tce

przez admin

Zapalenie pęcherza to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z dolnym układem moczowym. Z reguły bywa nazywane zapaleniem dróg moczowych, jednak problem w rzeczywistości dotyczy tylko jednego z elementów układu. Pęcherz moczowy jest swego rodzaju zbiornikiem, w którym zbiera się mocz pochodzący z nerek, aby następnie wydalić go po zebraniu się odpowiedniej ilości. Ze względu na charakter funkcjonowania pęcherza konieczna jest świadomość na temat tego, jak leczyć stan zapalny, który w nim wystąpi.

Czym objawia się zapalenie pęcherza?

Pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę każdej kobiety po 50 roku życia są naglące i częste parcia. Występują one zależnie od stadium choroby. Ponadto występuje również nietrzymanie moczu. Najczęściej jest to kilka kropli, które wydostaną się mimowolnie, lub właśnie w wyniku jednego z uporczywych parć. Dzieje się tak ze względu na to, że śluzówka pęcherza jest naruszona przez stan zapalny. Nawet pojedyncze kropelki moczu mogą wywołać skurcz, który odczuwamy jako parcie.

Innym objawem, bezpośrednio świadczącym o stanie zapalnym w układzie moczowym jest ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. W zależności od nagromadzenia bakterii może on być odczuwany mniej, lub znacznie bardziej. W skrajnych przypadkach pieczenie jest na tyle silne, że zmusza chorą do przyjęcia środka rozkurczowego, lub przeciwbólowego. Gdy dotyka zapalenie dolnych dróg moczowych, odczuwalny jest również ból w dole brzucha, który może nawet promieniować do pleców. To jeden z objawów, który może również świadczyć o problemach związanych z nerkami, dlatego nie bagatelizuj go pod żadnym pozorem.

Podczas przechodzenia stanu zapalnego dróg moczowych pojawia się również krew w moczu. W skrajnych przypadkach występuje również krwiomocz. W tym przypadku ilość krwi w moczu jednak nie odzwierciedla stanu, gdyż nawet przy znacznym stanie zapalnym krwi może być niewiele. Zdarzają się również przypadki, że krwi w ogóle nie ma, jednak gdy ona się pojawi – należy reagować.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u kobiet?

Nie jest tajemnicą, że kobiety znacznie częściej nękane są przez wszelkiego typu zakażenia układu moczowego. Wynika to bezpośrednio z anatomii tego układu, ponieważ cewka moczowa kobiet jest znacznie krótsza niż mężczyzn, przez co sąsiaduje z innymi organami. Warunki te sprzyjają przemieszczaniu się bakterii, które w tym wypadku mają niemal wolną drogę do układu moczowego.

Bezpośrednią przyczyną zapalenia pęcherza jest bakteria Escherichia coli (pałeczka okrężnicy). Naturalnie drobnoustrój ten występuje w układzie pokarmowym, a jego ilość jest regulowana poprzez wydzielanie nadmiaru z kałem. W odbycie jest go zatem najwięcej, skąd w łatwy sposób przedostaje się do pochwy, następnie do pęcherza i się namnaża. Najpoważniejsza sytuacja jest wtedy, gdy bakteria „zmierza” dalej, w kierunku nerek. Jako przyczynę można wskazać również niedoleczone zapalenie jajników, macicy, a także nietrzymanie moczu, które szczególnie daje się we znaki w późnym wieku.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?


Leczenie zapalenia pęcherza oraz zapalenia dolnych dróg moczowych
(czyt. więcej: http://neofuragina.pl/) powinno rozpocząć się tuż po pojawieniu się nawet najmniejszych objawów. Rozpocznij od przyjmowania zwiększonych ilości płynów w ciągu doby. Optymalna ilość przy dolegliwościach tego typu to około 3 litrów. Ograniczy to rozprzestrzenianie się drobnoustroju. Następnie wykonaj pierwsze i najbardziej podstawowe badanie diagnostyczne – posiew moczu. Jest to badanie bakteriologiczne mające na celu stwierdzenie, czy w wydalanym moczu znajdują się bakterie, w jakiej ilości są obecne, a także, jakie grupy antybiotyków będą skuteczne na zakażenie.

Jeżeli masz gorączkę, lub znaczne zmiany w moczu – udaj się również na badanie krwi, a także koniecznie do lekarza. W okresie menopauzy udaj się również do ginekologa. Po przeprowadzeniu badań lekarz zadecyduje, jakie zastosuje leczenie. Wszystko zależy od szczepu bakterii, który zaatakował pęcherz, a także od antybiotyków, na jakie jest wrażliwy. Najczęściej zapalenie dolnych dróg moczowych leczy się przez podanie antybiotyku, czyli leku, który odkaża drogi moczowe.

Jako uzupełnienie terapii można zastosować środki rozkurczowe, dzięki którym zmniejszy się ból, a także ustąpią często występujące parcia. Polecana jest również profilaktyka zapalenia dróg moczowych i pęcherza. Aby ograniczyć występowanie zakażeń, przyjmuj probiotyki, preparaty zawierające furaginę, lub berberynę.

Dolne drogi moczowe kobiet, ze względu na budowę anatomiczną są bardzo narażone na wszelkiego typu zakażenia. Namnażaniu się bakterii sprzyja również samo funkcjonowanie pęcherza, gdyż podczas jego wypełniania się bakterie mają bardzo dobre warunki do wzrostu. Gdy już dojdzie do zapalenia dróg moczowych, należy wdrożyć odpowiednie leczenie i sumiennie stosować się do zaleceń lekarza.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej