Strona główna Aktualności Święta w parze z dietą? To możliwe

Święta w parze z dietą? To możliwe

przez admin

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Jest to czas w ciągu roku kiedy zwalniamy, by wraz z bliskimi znaleźć moment na spotkanie się i celebrowanie wspólnie tych wyjątkowych chwil. Zasiadając do wigilijnego stołu oczekujemy bogatej zastawy i smacznych dań charakterystycznych dla tego okresu. Wielu z nas traktuje tę okazję z dużą rezerwą i pozwala sobie na kulinarną rozpustę, która często kończy się wyrzutami sumienia, gdy zaraz po świętach musimy wrócić do normalnego tempa.

Będąc skuszeni kulinarnymi smakami i zapachami,  nie stosujemy się do porad, które doradzają specjaliści. Informują oni, żeby podczas wypoczynku nie skupiać się na redukcji, a stawiać na stabilizację masy ciała i utrzymanie efektów wcześniejszej diety, kierując się przy tym zdrowym rozsądkiem.

Wigilijne dania w pierwszej kolejności kojarzą nam się z tłustymi, słonymi i wyrazistymi smakami kuchni polskiej. Nie koniecznie musi tak być. W dobie wszechobecnych zdrowych alternatyw starajmy się, aby na stole pojawiały się odchudzone dania wigilijne. Przyrządzając świąteczne potrawy, zmniejszajmy energetyczność posiłków stosując mniej kaloryczne i zdrowsze produkty np. do śledzi zamiast śmietany użyjmy jogurtu, do bigosu zamiast kiełbasy dodajmy chude mięso drobiowe, a pierogi będą równie smaczne, gdy klasyczną mąkę pszenną zastąpimy tą pełnoziarnistą.

– Zamiast smażyć karpia w sporej ilości masła, przeorganizujmy jego obróbkę termiczną i wybierzmy zdrowszą jej wersję – np. beztłuszczowe pieczenie w piekarniku. Natomiast spore ilości cukru, trafiające do deserów postarajmy się zastąpić zdrowszymi zamiennikami np. ksylitolem, syropem z agawy lub miodem- doradza Monika Białasik dietetyk Body Chief.

Zasiadając do wigilijnego stołu postarajmy się zachować rozsądek i opanowanie. Posilając się, filozofia minimalizmu będzie idealną strategią przy wyborze dań. Jedzmy mniej, nie spieszmy się, dobrze przy tym przeżuwając. Unikajmy kilkukrotnych dokładek. Warto zapełnić talerz jedzeniem raz, tym samym mając kontrolę nad ilością przyjmowanego posiłku. Stół wigilijny oferuje aż 12 potraw. Rezygnowanie, z którejś z nich mogłoby spotkać się z rozczarowaniem gospodyni. Warto w takiej sytuacji skorzystać z przydatnej rady.

– Jeżeli to konieczne, spróbujmy każdej z 12 potraw, nakładając na talerz małą degustacyjną porcję, unikając zbędnych dodatków np. tłustych sosów, słodzonych napojów czy alkoholu – zaleca Martyna Topolińska, dietetyk.

Święta to krótki, aczkolwiek intensywny okres w ciągu roku. Natłok obowiązków i panujący harmider często powodują dezorganizację harmonogramu dnia, w tym odpowiedniej pory kiedy powinniśmy zjeść posiłek. Racjonalny i prawidłowy plan żywieniowy jest jedną z recept na utrzymanie dobrego samopoczucia. Regularne przyjmowanie posiłków w ciągu dnia, bez doprowadzania organizmu do uczucia głodu, pozwoli na utrzymanie odpowiedniego komfortu żywieniowego i wyeliminuje niepohamowaną pokusę sięgnięcia po słodkie przekąski.

– Starajmy się zatem jeść 5 posiłków w odstępach 3-4 godzin, nie zapominając o wypijaniu minimum 2 litrów płynów neutralnych dziennie. Taka strategia pozwoli nam cieszyć się energią przez cały dzień bez niepotrzebnych skoków cukru oraz będzie zapobiegać kompulsywnemu zaspokajaniem głodu – przypomina Monika Białasik.

Pamiętajmy, że chcąc utrzymać wymarzoną formę zaleca się połączenie racjonalnej diety z aktywnością fizyczną przed jak i w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Podczas chwil spędzonych przy stole wraz z najbliższymi, znajdźmy czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Idealnym pomysłem, angażującym całą rodzinę, jest wspólny spacer, który pozwoli na spalenie przyjętych w nadmiarze kalorii. Osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną, powinny zadbać w okresie świątecznym o realizowanie swojego zwyczajowego planu treningowego, propagując wśród najbliższych tę formę aktywnego odpoczynku.

Nikt nie lubi marnować jedzenia, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy jedzenia jest pod dostatkiem. Pamiętajmy, że święta nie trwają wiecznie. Szykując świąteczne potrawy, spędźmy więcej czasu na dokładnym planowaniu i szacowaniu ilości jedzenia, dzięki czemu unikniemy szykowania dań w nadmiarze. Takie podejście do sprawy pozwoli nam uniknąć zjadania świątecznych pozostałości, co często robimy nie chcąc marnować i wyrzucać przygotowanego jedzenia.

Radzimy nie wpędzać się w wyrzuty sumienia, podczas odczytywania wyniku z wyświetlacza wagi. Święta to czas rodzinny, który ma być przyjemnością. Zbyt spore skupianie się na aspekcie żywieniowym może przysłonić radość wspólnych chwil i odpoczynku od codziennych zadań. W utrzymaniu stałej liczby kilogramów na pewno pomoże kontrolowanie ilości i jakości przyjmowanych posiłków zwłaszcza w drugiej części dnia, gdyż każda nie przerobiona nadwyżka energetyczna będzie odkładać się pod postacią zasobów w naszym organizmie – znanej każdemu tkanki tłuszczowej.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej