Strona główna Aktualności Sezonowa depresja – jak ją przetrwać i gdzie szukać pomocy

Sezonowa depresja – jak ją przetrwać i gdzie szukać pomocy

przez admin

Sezonowa depresja pojawia się podczas zmian pór roku, głównie jesienią i wiosną. Objawia się negatywnymi myślami, przemęczeniem i rozdrażnieniem.

Osoby cierpiące na depresję sezonową powinny uprawiać sport i jeść nieprzetworzone produkty, bogate w witaminy i minerały. Przydatna może okazać się również wizyta u psychologa czy psychiatry.

Czym jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa, zwana niekiedy chandrą, jest stanem przewlekłego smutku, braku energii i przemęczenia. Pojawia się podczas przesileń związanych ze zmianami pór roku, na przykład jesienią lub wiosną. Wiąże się to z gwałtownymi wahaniami temperatury, pogody i stopnia nasłonecznienia. Czynniki te prowadzą do zaburzeń gospodarki hormonalnej, a w konsekwencji do złego samopoczucia. Stąd nazwa depresja sezonowa. Dolegliwości utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni. Osoba chora ma negatywne myśli, niepohamowaną potrzebę snu i odpoczynku, traci dawne zainteresowania, zaniedbuje swoje obowiązki, cierpi na zaburzenia apetytu i jest rozdrażniona. Leczenie depresji sezonowej powinno obejmować ruch na świeżym powietrzu, odpoczynek i dietę bogatą w witaminy i minerały. Korzystny wpływ na samopoczucie ma również psychoterapia indywidualna. Warszawa jest przykładem miasta, w którym można znaleźć wiele tego typu ofert.

Ruch i zdrowa dieta pomogą pokonać chandrę

Gdy pojawi się jesienna chandra, w pierwszej kolejności warto zadbać o własne zdrowie i samopoczucie. O ile jest to możliwe, należy wziąć urlop i pozwolić sobie na odpoczynek. Osoba chora powinna się wysypiać, spędzać czas na świeżym powietrzu (niezależnie od pogody) i codziennie uprawiać sport. Dzięki temu w organizmie wytworzą się hormony, które odpowiadają za poprawę humoru. Dobrze jest też rozpocząć zdrową dietę. W jadłospisie powinny się znaleźć produkty nieprzetworzone, bogate w witaminy i minerały. Są to świeże owoce i warzywa, woda mineralna, naturalne soki, kasze, makarony, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso, nabiał, pestki, orzechy, zioła i przyprawy. Należy zaś zrezygnować z jedzenia artykułów zawierających konserwanty i tłuszcz, a także fast-foodów, słodyczy, pszennego pieczywa i słodkich napojów. Nowe nawyki żywieniowe pozwolą uporać się ze zmęczeniem, brakiem energii i ociężałością.

Kiedy iść do psychologa?

Uprawianie sportu i zdrowa dieta mogą nie wyleczyć depresji. Jeśli więc po 4 tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów nie widać poprawy, należy zgłosić się do psychologa. Na podstawie rozmowy specjalista pomoże określić źródło problemu. Być może depresja wynika z zaburzeń osobowości lub negatywnych doświadczeń życiowych, nad którymi warto pracować. W takiej sytuacji rozpoczyna się krótkoterminową lub długoterminową psychoterapię (indywidualną lub grupową). Jeśli jednak i ten sposób leczenia nie zadziała, pozostaje wizyta u psychiatry. Specjalista przepisze leki, zaleci fototerapię (kurację polegającą na naświetlaniu światłem) lub skieruje pacjenta do szpitala.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej