Strona główna Aktualności Wypadanie włosów? Udaj się do Trychologa!

Wypadanie włosów? Udaj się do Trychologa!

przez admin

Wypadanie włosów to problem, z którym na co dzień zmaga się duży procent Polaków. Może być np. kwestią genów, wynikiem stresu czy też związany ze zmianą pór roku. Czy warto korzystać z pomocy specjalisty dermatologa-trychologa?

Gęste i zadbane włosy to niezwykle istotny atut nie tylko dla kobiet. W XXI wieku również mężczyźni przykładają dużą wagę do posiadania bujnej czupryny. W momencie, gdy człowiek zauważy zwiększone wypadania włosów, sięga po reklamowane w telewizji czy internecie środki – suplementy diety czy różne kosmetyki. Mogą to być szampony, odżywki czy wcierki do włosów. Dzięki tego rodzaju specyfikom udaje się dosyć szybko zaradzić wypadaniu włosów, które rozpoczęło się ze względu na np. jesienny sezon czy zwiększony stres w pracy czy w życiu prywatnym.
Nierzadko jednak problem wypadania włosów nie wiąże się z jedną przyczyną lub ustalenie jej przez osobę, która nie zna się na chorobach skóry głowy, nie jest takie proste. Brane suplementy, wcierki nie pomagają w wystarczający sposób lub w ogóle nie widzi się efektów. Tracący codziennie duże ilości włosów człowiek zaczyna szukać pomocy w internecie, podpytuje się w swoim otoczeniu, co jeszcze może zrobić, żeby powstrzymać zwiększający się z każdym dniem problem.
Trycholog = lekarz?
W takich przypadkach warto zgłosić się po pomoc do specjalisty od chorób skóry głowy – dermatologa-trychologa. Jest to szybko rozwijająca się gałąź medycy, ponieważ coraz więcej osób cierpi na problemy związane z wypadaniem włosów, a także w mediach zwraca się coraz większą uwagę na to, jakim atutem jest bujna czupryna. Dlatego też wielu lekarzy decyduje się na zgłębienie tematyki, jaką jest trychologia – czyli specjalizacja od zmian na skórze głowy człowieka oraz nadmiernego wypadania włosów.
Warto zaznaczyć, że nie każdy trycholog musi być lekarzem. Jest to specjalizacja, w której może specjalizować się na przykład kosmetolog czy po prostu osoba po ukończonym kursie. Przed wybraniem eksperta, do którego zdecydujemy się udać, warto zweryfikować, czy jest to osoba, która dodatkowo jest lekarzem. Jeśli chodzi o przedstawicieli medycyny, to najczęściej w trychologii specjalizują się dermatolodzy. Dlaczego tak ważne jest udanie się konkretnie do lekarza? Nie wiadomo przecież, z jakiego typu problemem czy chorą związane jest nasze wypadanie włosów, a lekarz będzie mógł w oparciu o swoje medyczne doświadczenie spojrzeć na problem pacjenta holistycznie.
 
Pierwsza wizyta
Podczas pierwszej wizyty u dermatologa-trychologa zostanie przeprowadzony z pacjentem dokładny wywiad na temat jego stylu życia, występowania stresu, chorób występujących w rodzinie. Lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, wykonanie trichoskopii oraz trichogramu. Może się zdarzyć, że w wypadku wstępnego ocenienia, że prawdopodobne jest występowanie choroby u pacjenta, dermatolog skieruje go do innego specjalisty (np. endokrynolog czy ginekolog).
Jak wygląda badanie Trichogram?                                                                                                       
Oprócz wywiadu trycholog uważnie przyjrzy się skórze głowy pacjenta, od której przecież zaczyna się problem z wypadaniem włosów. Musi zweryfikuje stan skóry głowy, cebulek włosów, zweryfikuje, czy nie występują typowe dla skóry głowy schorzenia (np. łuszczyca, łupież lub łojotokowe zapalenie skóry głowy). Kompleksowe zbadanie skóry głowy pozwoli lekarzowi na przygotowanie dla pacjenta indywidualnego toku leczenia problemu wypadania włosów.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej