Strona główna Aktualności Czy warto uczyć się hiszpańskiego?

Czy warto uczyć się hiszpańskiego?

przez admin
Język hiszpański jest drugim po chińskim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi oraz drugim najczęściej używanym w biznesie po angielskim. Native Speakerów hiszpańskojęzycznych jest dziś więcej niż anglojęzycznych. Szacuje się, że ogólna liczba ludzi mówiących tym językiem przekracza półtora miliarda. 

Hiszpańskojęzyczny świat
Historia języka hiszpańskiego sięga V wieku, kiedy to po upadku Cesarstwa Rzymskiego znacząco osłabł wpływ wszechobecnej łaciny. Na Półwyspie Iberyjskim ukształtował się wówczas nowy język. Nazwa „hiszpański” pochodzi od łacińskiego słowa Hispania, którym Rzymianie określali prowincję zajmującą cały Półwysep Iberyjski. 
Dziś krajami hiszpańskojęzycznymi są m.in.: Kolumbia, Argentyna, Gwatemala, Ekwador, Boliwia, Salwador, Paragwaj czy Panama, które coraz częściej są wybierane jako interesujące cele podróży. W USA język ten jest równie popularny, co język angielski. Hiszpański jest też językiem urzędowym wielu międzynarodowych organizacji takich jak UNICEF, UEFA, WHO, EU czy ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła nawet 12 października Świętem Języka Hiszpańskiego. 
Hiszpański nigdy nie jest nudny!
Ten popularny język ma wiele odmian i dialektów. Przykładem może być słowo „T-shirt”, które w języku hiszpańskim brzmi „camiseta”, jednak w Argentynie będzie to „remera”, w Chile „polera”, a w Meksyku „playera”. Ponadto w odmianach latynoamerykańskich występują słowa zaczerpnięte z języków rdzennych, np. w Peru hiszpański wzbogacony jest o słowa pochodzące z języka keczua (języka urzędowego Państwa Inków) – tłumaczy Piotr Majdan, Country Manager polskiego oddziału Education First, który mieszkał kilka lat w Madrycie i wielokrotnie podróżował po Ameryce Łacińskiej.
Zdecydowanie różni się też akcent. W Argentynie występujące w hiszpańskim podwójne l (jak w wyrażeniu „me llamo”) wymawiane jest bardziej jak „sz”,  mimo że w większości krajów  dźwięk ten wymawiany jest jako „dź” lub „j”. Hiszpański jest bardzo ciepłym i miłym w brzmieniu językiem, czemu sprzyja duża liczba zdrobnień, np. „mi amorcito” (moja malutka miłości). Jest to spowodowane barwną kulturą mieszkańców krajów hiszpańskojęzycznych, którzy są pełni życia i otwarci na kontakty międzyludzkie.

Biznes w języku hiszpańskim
Szacuje się, że za dwa lub trzy pokolenia mówić po hiszpańsku będzie nawet co dziesiąty mieszkaniec Ziemi. Według Instytutu Cervantesa, hiszpański jest drugim po angielskim najczęściej nauczanym językiem obcym na świecie. Możliwości nauki hiszpańskiego jest wiele: od wyboru studiów filologicznych, po naukę w szkole językowej, przez Skype czy aplikacje. Innym sposobem jest też wyjazd do hiszpańskojęzycznego kraju w ramach pracy czy kursu 
językowego.
Wiele osób decyduje się również na potwierdzenie swoich kompetencji językowych międzynarodowymi certyfikatami jak DELE czy DIE. Ponadto język ten jest drugim najczęściej stosowanym językiem w komunikacji międzynarodowej. Posługuje się nim m.in. Światowa Organizacja Handlu. Jest to język najczęściej używany w obu Amerykach, Europie czy Zachodniej Afryce. Popularność hiszpańskiego rośnie też w Azji, głównie w Chinach, Indiach oraz Japonii. Z kolei hiszpańskojęzyczne firmy coraz częściej poszukują osób dwujęzycznych, które poza językiem hiszpańskim władają biegle np. językami centralnej Europy. 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej