Strona główna Aktualności Wszawica to problem wciąż aktualny

Wszawica to problem wciąż aktualny

przez admin

O problemie jakim jest wszawica się nie rozmawia… Wszawica kojarzy się z brudem, patologią i przeświadczeniem, że nas ten problem nie dotyczy. Ponadto wszawica stygmatyzuje osoby które uległy zakażeniu. Często, jeśli wszy pojawią się u dziecka, rodzice to ukrywają lub co gorsza bagatelizują. Obecnie na rynku aptecznym mamy szeroki wybór skutecznych środków, które umiejętnie zastosowane pozbawiają nas problemu bez większego wysiłku.

Wszy rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej pasożytem. Inne sposoby zarażenia są możliwe przez wspólne używanie grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników, czapek, szalików i ubrań. Ten sposób przeniesienia wszy jest jednak ograniczony czasowo, ponieważ pasożyty przeżywają poza ciałem żywiciela ok. 24 – 48 godzin, a później giną. Dłużej, bo aż kilkanaście dni poza głową mogą przeżyć i zachować inwazyjność jaja wszy czyli gnidy.

Swędzi, drapie, kłuje

Obecność wszy powoduje nieprzyjemny, dokuczliwy świąd i pieczenie skóry, które jest spowodowane ukłuciami i kontaktem ze śliną pasożyta. W miejscach pasożytowania można zaobserwować zaczerwienienie skóry, drobne grudki i przeczosy powstające przez zadrapania swędzących miejsc. Zmiany skórne łatwo można wykryć w miejscach najchętniej zasiedlanych przez wszy, tj.: w okolicy potylicznej i częściach skroniowych głowy.

Jak rozpoznać że dziecko ma wszy?

Uskarżanie się dzieci na dokuczliwe swędzenie i ciągłe drapanie głowy powinno być sygnałem do rozpoczęcia poszukiwania wszy.  Skutecznym sposobem diagnostycznym jest regularne przeglądanie i przeczesywanie włosów gęstym grzebieniem. Sprawnie poruszające się dorosłe owady są łatwe do  wykrycia, nieco trudniej jest odszukać niewielkie larwy pasożyta i sklejone z włosami jaja wszy.

Długość ciała wszy, zależnie od stadium rozwojowego, osiąga rozmiary od 2,0 do 4,7 mm. Owady te nie mają skrzydeł. Dorosła samica składa codziennie od 7 do 10 jaj (gnid ), a w ciągu całego życia może ich złożyć nawet 300. Jaja są mocno przytwierdzone do włosów przy pomocy spoiwa w odległości ok.1 cm od nasady włosów. Jaja wszy są owalne, wydłużone (długość ok. 0,8 mm), koloru szaro-perłowego.

Skuteczne leczenie wszawicy

Przy wyborze najlepszego środka przeznaczonego do zwalczania wszy  należy rozważyć możliwość niekorzystnego oddziaływania preparatów zawierających pestycydy. Takie środki mogą nie być skuteczne wobec wszy odpornych na działanie chemicznych środków i problem wszawicy może się odnawiać. W aptekach dostępne są środki alternatywne, których skuteczność opiera się na efekcie okluzji tj. powlekania pasożytów substancją silikonową – potraktowane takim płynem wszy giną odcięte od dostępu powietrza. Oferta tych preparatów jest bogata, w tym przypadku należy w aptece dopytać o środek o maksymalnej skuteczności po jednorazowym stosowaniu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ każda niepełna (poniżej 100%) skuteczność, zwłaszcza w odniesieniu do gnid oznacza ryzyko reinwazji i  konieczność ponawiania kuracji.    
   

Pipi Nitolic – wystarczy tylko jedna aplikacja

Wśród środków dostępnych w naszych aptekach przeznaczonych do odwszawiania i nie zawierających pestycydów, na uwagę zasługuje polski produkt o nazwie Pipi(r) Nitolic(r). Preparat odznacza się potwierdzoną badaniami, pełną skutecznością wobec pasożytów ssących krew i gnid już po jednorazowej aplikacji.

Preparat dostępny jest w zestawie zawierającym komplet akcesoriów do przeprowadzenia zabiegu – gęsty grzebień przydatny podczas poszukiwania wszy i dodatek o nazwie Nit remover, który ułatwia usuwanie przyklejonych do włosów gnid, a także Pipi(r) Nitolic(r) wash przeznaczony do prania ubrań i pościeli, celem całkowitego wyeliminowania problemu gnid i wszy z otoczenia osoby zakażonej.

Pipi Nitolic to:

  • Gwarancja 100% eliminacji wszy oraz gnid podczas jednorazowego zabiegu
  • Szybko i równomiernie pokrywa skórę głowy i włosów wraz z pasożytami
  • Unieruchamia pasożyty
  • Blokuje układ oddechowy pasożytów, co powoduje ich uduszenie i odwodnienie (proces dotyczy zarówno wszy jak i jaj pasożytów)

Preparat nie zawiera szkodliwych dla ludzi substancji ( np. pestycydów), został poddany badaniom toksykologicznym, dermatologicznym, mikrobiologicznym i uzyskał pozytywną ocenę kliniczną. Pojemność 50 ml, w zależności od długości włosów, wystarcza na aplikację dla jednej osoby o długich włosach albo dwóch osób o średniej długości włosach.
 
Cena w aptece:
 
Pipi Nitolic (50 ml) w zestawie: 35 zł
 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej