Strona główna Aktualności Rama roweru a wzrost – poradnik jak wybrać rower dziecięcy

Rama roweru a wzrost – poradnik jak wybrać rower dziecięcy

przez admin

Ile to razy przesiadając się na rower współmałżonka, kolegi czy koleżanki, mówiąc delikatnie, odczuwaliśmy dyskomfort. Zawsze wtedy przychodzi nam do głowy pytanie: „jak ona/on może na tym jeździć?”. Przesiadając się ponownie na swój własny rower odczuwamy ulgę i dopiero zaczynamy doceniać fakt prawidłowego dobrania wielkości roweru do naszych parametrów.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z rowerami rowerzysta.pl.
Nie inaczej jest w przypadku naszych pociech. A może nawet, ta różnica jest jeszcze większa, gdyż oprócz dyskomfortu spowodowanego nieprawidłowo dobranej wielkości, dochodzi również brak umiejętności prowadzenia tegoż pojazdu i jeszcze nie rozwinięty, tak dobrze jak u dorosłych, zmysł równowagi. W stawianiu pierwszych kroków małego cyklisty pomogą nie tylko wspomagacze w postaci asystujących kółek czy dobrze znanego z naszego dzieciństwa kija za plecami, ale przede wszystkim odpowiednio dobrana do wzrostu dziecka rama.

Pomiary malucha
Jak sprawdzić za jaką wielkością rowerku dla dziecka powinniśmy się najpierw rozglądać w sklepie rowerowym? Wystarczy naszego cyklistę ustawić przy ścianie i poprosić, aby ładnie się wyprostował. Najlepiej oczywiście, gdyby całą procedurę przeprowadzać na boso. Mierzymy wewnętrzną długość nogi, od krocza do podłogi, starając się aby podczas procesu nogi były jak najbardziej złączone. Wynik mnożymy przez 0,57. Dla ułatwienia przełóżmy go na cale, dzieląc przez 2,54. Wartość, którą otrzymaliśmy zaokrąglamy, zgodnie ze znanymi ze szkoły regułami matematyki. Mamy już rozmiar ramy, która będzie idealna dla naszego dziecka. Ten schemat sprawdzi się również w przypadku dobierania odpowiedniej wielkości ramy dla dorosłych.
Jest to wartość ramy, która po zejściu z siodełka zapewnia minimalną, bezpieczną odległość pomiędzy kroczem a górną ramą około 10-15cm.
Wybór odpowiedniego roweru
O ile nie chcemy, aby rower był niespodziewanym prezentem dla pociechy, warto zawsze do sklepu rowerowego zabrać ją ze sobą. Wyliczony matematycznie odpowiedni rozmiar ramy, to nie wszystko. Dobrze jest, gdy jak zawodowy kolarz, maluch przymierzy się do roweru i wyda swoją opinię, na temat zarówno jego wyglądu, jak i wygody.
Nie chcemy przecież, żeby zakupiony przez nas rower dziecięcy stał w piwnicy kurząc się, dopóki maluch z niego nie wyrośnie!
Zanim wybierzemy się do sklepu warto również przyjrzeć się propozycjom rowerów dostępnych w sklepach internetowych, np. http://www.rowerzysta.pl/rowery-dzieciece.html. Zdobędziemy już jakieś rozeznanie i będziemy mieli pewność, czy aktualnie na stanie znajdują się takie, które swoją wielkością będą dla naszego brzdąca odpowiednie. Rzucenie okiem na stronę internetową jest również dobre w przypadku określenia preferencji rowerzysty. Bez problemu wskaże on nam, który rower jest dla niego „fajny”, a który wręcz przeciwnie. Może się to okazać nieocenioną pomocą w wyborze, gdy z jakiś względów nie możemy dziecka zabrać do sklepu ze sobą.
Bezpieczeństwo – na co musimy zwrócić uwagę?
Dobrze jest również, gdy jako rodzice, przyjrzymy się kilku ważnym elementom w postawie dziecka na nowym rowerze. Matematycznie wyliczona wielkość ramy, to jej domyślny wyznacznik. Musimy zwrócić uwagę na to, czy dziecko może swobodnie dotykać całymi stopami ziemi.
Dzięki temu, nawet w sytuacjach zachwiania równowagi będzie szybko mogło wrócić do pionu, i uchroni go to przed licznymi, niepotrzebnymi sińcami i stłuczeniami (których i tak na pewno podczas nauki jazdy będzie miał bez liku).
Kolejną sprawą jest również wysokość ramy. Bezpieczna dla dziecka będzie taka, która pozwoli mu na szybką ewakuację. Czyli im niższa i pozwalająca na szybkie przełożenie nogi, tym lepsza. Wysoka rama, która uniemożliwi ten ruch dziecku, może prowadzić do zahaczenia nogi i nieprzyjemnych wypadków, czego oczywiście chcielibyśmy uniknąć.
Jeśli nasze dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z jednośladami dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rowerki biegowe. Gdzie maluch uczy się łapać równowagę, a napęd zamiast pedałów stanowią jego własne nóżki. Gdy pociecha podrośnie możemy zacząć ją bezpiecznie przesadzać na rowerek z podpórkami, które stopniowo możemy podwyższać, w miarę jak nauczy się ona operować pedałami.
Telegraficzny skrót doboru wielkości ramy i kół
Dla małego dziecka, gdy rower nie posiada jeszcze ramy, odpowiednia będzie:
  • 2-4 lat – noga maks. 36 cm, wielkość koła 12″;
  • 3-5 lat – noga maks. 41 cm, wielkość koła 14″;
  • 4-6 lat – noga maks. 46 cm, wielkość koła 16″. 
Dla dzieci starszych, gdy rower posiada już ramę, odpowiednie będą jej wielkości:
  • 5-8 lat – noga około 53cm, rama 11″, koło 20″;
  • 5-8 lat – noga około 56cm, rama 12″, koło 20″;
  • 5-8 lat – noga około 58cm, rama 13″, koło 20″;
  • 7-12 lat -noga około 66 cm, rama 14″, koło 24″;
  • 7-12 lat – noga około 70cm, rama 15″, koło 24″.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej