Strona główna Aktualności Co warto wiedzieć o soczewkach?

Co warto wiedzieć o soczewkach?

przez admin

Soczewki kontaktowe mają coraz więcej zwolenników. To żadne zaskoczenie, bo trudno nie docenić wygody, jaką daje ich użytkowanie. Są jednak przypadki, w których soczewek powinno się unikać albo przynajmniej ograniczyć ich używanie. O jakich sytuacjach mowa?

Zespół suchego oka
„Suche oko” to bardzo częsta i bardzo nieprzyjemna dolegliwość oczna. Zespół suchego oka to efekt upośledzenia wydzielania łez, czego skutkiem jest nadmierne wysychanie rogówki i spojówki. Dolegliwość ta ma zwykle charakter przewlekły, a jednak przez wiele osób jest ignorowana jako mało groźna. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Zespół suchego oka, jeśli nie podejmie się w porę właściwego leczenia, będzie skutkował zapaleniem i zmętnieniem rogówki, co może się w skrajnych przypadkach przerodzić w zeskórzenie gałki ocznej i w konsekwencji doprowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Szczegółowo o konsekwencjach tych zaniedbań w leczeniu informuje obszerna baza wiedzy mojepierwszesoczewki.pl.
Po stwierdzeniu u pacjenta zespołu suchego oka, okulista zaleca całkowite odstawienie soczewek i podjęcie leczenia. Warto się tego stosować, nawet jeśli powrót do okularów jawi się jako mało atrakcyjna opcja.
Infekcje też są groźne
Wielogodzinna praca przy komputerze i częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych to prawdziwe wyzwanie dla oczu. Może się ono zakończyć podrażnieniem oka, co stwarza idealne warunki rozwoju dla wszelkich drobnoustrojów. Infekcje są łatwe do rozpoznania, bo oczy robią się wtedy zaczerwienione, suche albo nadmiernie łzawiące, pojawia się uczucie piasku pod powiekami, a nawet ból, gdy stan zapalny jest bardziej zaawansowany. To sygnał, że wizyta u okulisty jest konieczna, a jednym z pierwszych zaleceń będzie odstawienie soczewek przynajmniej do czasu poprawy.
Do soczewek będzie można powrócić po zakończeniu leczenia, ale warto wtedy zwrócić uwagę na ich jakość. Jeśli oczy są narażone na nawrót stanu zapalnego, soczewki muszą gwarantować optymalne warunki pracy dla oczu. Chodzi głównie o właściwy poziom nawilżenia i dotlenienia. Soczewki kontaktowe muszą mieć jak najwyższe parametry w tym zakresie, dlatego warto wybierać produkty nowej generacji. Dobre soczewki przepuszczają więcej tlenu i zawierają mniej wody, dzięki czemu soczewka nie wchłania łez i w ten sposób zapobiega wysuszaniu oka.
Soczewki dla alergików
Alergia jest zasadniczo jednym z przeciwwskazań dla soczewek. To się jednak zmienia, bo zdaniem części lekarzy, soczewki mogą być właśnie dodatkową barierą ochronną dla podrażnianych oczu, a więc ich obecność będzie łagodzić reakcje alergiczne zamiast je nasilać. Muszą to być jednak specjalne soczewki i wolno je nosić jedynie wtedy, gdy oczy dobrze na nie reagują. W ostrym stanie soczewki w dalszym ciągu są zakazane, ponieważ mogą uszkodzić rogówkę.
Najbezpieczniejsze dla alergików są soczewki kontaktowe jednodniowe, ponieważ nie trzeba ich trzymać w płynie, a kontakt z alergenami jest ograniczony do kilku godzin – na koniec dnia są one wyrzucane i zastępowane świeżą parą.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej