Strona główna Aktualności Operacja zaćmy szansą na odzyskanie wzroku

Operacja zaćmy szansą na odzyskanie wzroku

przez admin

Zaćma (łac. cataracta) jedna z najczęściej występujących degeneracyjnych chorób oczu. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią około 20 milionów ludzi w różnym wieku. Choroba występuje częściej u kobiet, atakuje prawie każdego człowieka po 70 roku życia. Jak się objawia i czy można sobie z nią poradzić?

Zaćma – definicja
Zaćma jest degeneracyjną chorobą oczu prowadzącą do całkowitego zmętnienia soczewki, a w konsekwencji do utraty wzroku. Proces mętnienia soczewki jest długotrwały i powoduje znaczne upośledzenie wzroku. Zaćma może mieć postać wrodzoną lub wtórną. W przypadku zaćmy wrodzonej ważną rolę w jej ujawnieniu mogą odegrać takie czynniki jak: dziedziczność, przewlekłe schorzenia gałki ocznej, aberracje chromosomowe i inne. W przypadku zaćmy wtórnej może ona powstać m.in. jako wynik urazu gałki ocznej, cukrzycy czy zapalenia rogówki lub twardówki.
Zaćma jest najczęściej nazywana chorobą wieku starczego. Wraz z wiekiem soczewka oka staje się coraz grubsza i coraz mniej zdolna do prawidłowej akomodacji. Tworzenie nowych włókien powoduje twardnienie i zagęszczenie jądra. Na soczewce powstają skupiska białek o wysokiej masie cząsteczkowej, które upośledzają przezierność soczewki. Odkładanie się białek może doprowadzić do utraty wzroku. Bardzo ważne jest zatem, aby jak najwcześniej rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zaćma – objawy
Zaćma rozwija się przez wiele lat. Początkowo objawy są mało zauważalne. Nieostre widzenie łatwo zbagatelizować, jednak z czasem przybiera ono na sile. Dodatkowo powstaje zjawisko tzw. olśnienia przy patrzeniu na światło. Pojawiają się problemy z czytaniem, oglądaniem telewizji, kolory stają się niewyraźne. Objawem zaćmy może być również szybko postępująca wada wzroku, mimo że wcześniej była już na ustabilizowanym poziomie. Zaćma nie daje objawów bólowych.
Leczenie zaćmy
Nowoczesne leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu mającego na celu wymianę zmętniałej soczewki na nową. Dzięki tej metodzie możliwe jest całkowite wyleczenie choroby. W początkowym stadium zaćmy można stosować specjalne krople do oczu, które mają za zadanie spowolnić postęp choroby, ale to nie rozwiązuje problemu. Zabieg usunięcia zmętniałej soczewki przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga od pacjenta pozostawania w szpitalu dłużej niż jeden dzień. Operacja zaćmy wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co znacznie ułatwia pacjentowi powrót do codziennych zajęć praktycznie zaraz po zabiegu.
Operacja zaćmy trwa około pół godziny. W tym czasie okulista usuwa zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków i na jej miejsce wszczepia soczewkę syntetyczną. Więcej na temat soczewek i samej operacji: http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy Zabieg nie wymaga zakładania szwów, co znacząco wpływa na szybkość rekonwalescencji.
Operacja zaćmy jest szansą dla pacjenta na odzyskanie ostrości widzenia. Dzięki operacji możliwe jest całkowite pozbycie się schorzenia.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej