Strona główna Aktualności Jak rozpoznać chorobę wrzodową żołądka?

Jak rozpoznać chorobę wrzodową żołądka?

przez admin

Nawracające bóle brzucha i nudności zaczynają cię ograniczać? Niewykluczone, że cierpisz na chorobę wrzodową – powszechne, lecz dokuczliwe schorzenie układu pokarmowego, które może znacznie obniżyć jakość życia. Jak ją prawidłowo rozpoznać i leczyć?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może dotyczyć nawet 10 proc. populacji. Główną przyczyną jej rozwoju są wrzody trawienne, czyli ubytki w błonie śluzowej, które okresowo pojawiają się w żołądku i dwunastnicy. Wrzody trawienne najczęściej powstają w miejscach, w których kwas żołądkowy oraz pepsyna mają bezpośredni kontakt z błoną śluzową żołądka.

Objawy choroby wrzodowej

Choć choroba niekiedy nie daje praktycznie żadnych symptomów, w większości przypadków towarzyszą jej silny ból i dyskomfort odczuwany w nadbrzuszu. Wrzody żołądka, objawy których mogą skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, zwykle dają o sobie znać do trzech godzin po posiłku, ale mogą nasilać się też w nocy. Wśród innych dolegliwości, które mogą świadczyć o chorobie wrzodowej, wymienia się również nudności i wymioty.

Na szczęście ból wywoływany przez wrzody żołądka lub dwunastnicy możemy zwalczać dostępnymi w aptekach środkami rozkurczowymi wspomagającymi leczenie choroby.

Jednak w przypadku wystąpienia krwistych wymiotów, bardzo silnego, nieustępującego bólu brzucha lub objawów wstrząsu, w tym osłabienia, nadmiernej potliwości i spadku ciśnienia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Jak leczyć chorobę wrzodową?

Najczęściej stosowaną metodą leczenia choroby wrzodowej jest kuracja farmakologiczna, przy czym jakiekolwiek zażywane preparaty powinny zostać przepisane przez lekarza. Dla wzmocnienia efektów leczenia zaleca się także wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania.

Dieta dla osób z chorobą wrzodową

Dla złagodzenia dolegliwości towarzyszących chorobie wrzodowej powinniśmy zrezygnować z ciężkostrawnych, smażonych i tłustych potraw, napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy oraz pikantnych przypraw. W trakcie leczenia, jak również po jego zakończeniu, lepiej ograniczyć też grzyby, cebulę, surowe warzywa, kapustę, ogórki oraz słodycze i alkohol.

W naszym jadłospisie musimy też zrobić więcej miejsca na produkty owocowe i warzywne. Szczególnie polecane są przede wszystkim dania z owocami i warzywami duszonymi lub surowymi oraz rozcieńczone soki. Do diety warto włączyć również białko zwierzęce, które znajdziemy w jajkach, a ponadto nabiał, w tym zsiadłe mleko, jogurty, kefiry i chudy twaróg.

Na naszych talerzach mogą pojawiać się także chude wędliny, gotowane i duszone mięsa oraz pieczone ryby. Bez obaw można też sięgać po pieczywo pszenne, sucharki czy grahamki oraz kaszę manną, ryż i płatki kukurydziane. Z kolei do przyprawiania dań najlepiej używać soli, niewielkich ilości pieprzu, cukru, cynamonu, ziół prowansalskich, tymianku i koperku.

Postarajmy się także, by spożywać pięć posiłków dziennie mniej więcej co 2-3 godziny. Zadbajmy również, by przygotowywane potrawy nie były ani za ciepłe, ani zbyt zimne.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej