Strona główna Aktualności Zapalenie pęcherza – jak zapobiegać i leczyć?

Zapalenie pęcherza – jak zapobiegać i leczyć?

przez admin

Ciągle biegasz do toalety, a gdy już tam trafisz, ledwo wyciskasz kilka kropel? Odczuwasz ból w dole brzucha, pieczenie podczas siusiania? To prawdopodobnie zapalenie pęcherza! Nie jesteś sama. Ta nieprzyjemna dolegliwość przytrafia się głównie kobietom. Panie cierpią na zapalenie pęcherza nawet 10-krotnie częściej od mężczyzn. Tylko czemu ten kłopotliwy problem tak często powraca? Jak zapobiegać ponownym infekcjom dróg moczowych modyfikując swój styl życia?

Dlaczego infekcje dróg moczowych przytrafiają się głównie kobietom?

Kobiety są narażone na zakażenia dróg moczowych nawet kilkukrotnie częściej niż mężczyźni! Winę ponosi tutaj nasza anatomia. Kobieca cewka moczowa ma długość pięciokrotnie mniejszą, niż męska. Zarazki mają krótką trasę do pokonania i z łatwością trafiają do pęcherza, przewodów nerkowych i nerek. Nie dość tego, cewka znajduje się tuż obok ujścia pochwy i odbytu siedliska drobnoustrojów.

Jeśli często przytrafia Ci się zapalenie zacznij zwracać szczególną uwagę na higienę. Za większość zakażeń układu moczowego odpowiadają bakterie E. Coli (pałeczki okrężnicy), naturalnie zamieszkujące dolne odcinki naszego układu pokarmowego, czyli jelito grube. Ich rolą jest produkcja witamin z grupy B i K, które ułatwiają proces trawienia jedzenia. Natomiast, gdy dostaną się na skórę między pochwą, a odbytem szybko trafią do cewki moczowej i pęcherza, wywołując zapalenie. Największe ryzyko styku z bakterią E. Coli występuje, gdy korzystamy z publicznych toalet czy pływalni, gdzie przebywamy wśród ludzi o różnych przypadłościach, a poziom czystości pozostawia wiele do życzenia.

Jak unikać zakażeń dróg moczowych?

  • Chodź do toalety od razu, kiedy tylko tego potrzebujesz. Przetrzymywanie moczu sprzyja infekcjom. Nie uzasadniaj tego brakiem czasu! Podczas spotkania służbowego, w podróży nie krępuj się, nie wstrzymuj zdrowie jest najważniejsze!
  • Pij dużo wody i herbat ziołowych. Nawodnisz się, zaczniesz regularnie chodzić do toalety, a to przyspieszy wypłukiwanie bakterii. Najlepsza będzie woda z dodatkiem soku z cytryny lub żurawiny. Witamina C jest bardzo ważna nie tylko dla odporności naszego organizmu, ale też w profilaktyce zakażeń dróg moczowych bakterie nie lubią kwaśnego środowiska. Wśród herbat szczególnie wskazane są napary z ziela skrzypu, liści brzozy lub porzeczki.
  • Dbaj o higienę. Podmywaj się w kierunku odbytu. Inaczej, sama przyczyniasz się do wprowadzania bakterii E. Coli do cewki moczowej.
  • Unikaj kąpieli w miejscach o wątpliwym stanie czystości, a jeśli korzystasz z toalety publicznej nie siadaj na desce klozetowej i myj ręce tuż po skorzystaniu z łazienki.
  • Noś bawełnianą, oddychającą bieliznę nie dopuść do przegrzania i zapocenia miejsc intymnych.
  • Zimą, ubieraj się adekwatnie do pogody osłaniając głowę, stopy i nerki.
  • Jeśli możesz, unikaj globulek i żeli plemnikobójczych. Pomyśl o innej formie zabezpieczenia.
  • Nie siadaj na zimnych lub mokrych powierzchniach.
  • Przyjmuj suplementy diety lub naturalne i pyszne dodatki, które urozmaicą Twoją dietę i wesprą prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, takie jak żurawina, którą możesz jeść w formie suszonych owoców, konfitury i soku. Do potraw dodaj natkę pietruszki, seler naciowy i korzeniowy lub jagody jałowca.

 

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli po dwóch dniach domowego leczenia objawy nie ustają, nasilają się lub masz gorączkę, nudności, wymioty koniecznie umów wizytę lekarską. Doktor skieruje Cię na analizę moczu i dopasuje lekarstwa. Jeśli badania potwierdzą założenia, w większości przypadków stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że na okres 3-7 dni potrzebny jest antybiotyk.

Podczas badań, zwiększona liczba leukocytów w moczu potwierdza obecność zapalenia. W moczu może również występować krew (erytrocyty) oraz białko.

U niegorączkującej kobiety w wieku rozrodczym typowe dolegliwości podczas oddawania moczu i nieprawidłowy wynik badania są wystarczające dla podjęcia leczenia, u pozostałych osób wykonuje się posiew. Jego wyniki są dostępne po około 48 godzinach i wskazują, ile i jakiego rodzaju bakterie znajdują się w moczu. Dla pełnego oglądu stanu zdrowia, lekarz może też zalecić USG nerek i dróg moczowych, urografię czy tomografię komputerową.

Jeżeli dolegliwości się utrzymują, a badania nie potwierdzają zakażenia układu moczowego, należy u kobiet wykonać badanie ginekologiczne (podejrzenie zapalenia pochwy), wziąć pod uwagę zapalenie cewki moczowej (choroba przenoszona drogą płciową), a niekiedy wykonać specjalistyczne badania urologiczne (cystoskopia).

Pamiętaj, nigdy nie lekceważ objawów i złego samopoczucia. Z niewyleczonego zakażenia dróg moczowych może rozwijać się zapalenie nerek lub narządów rodnych, a to prowadzi do niewydolności nerek i niepłodności. Nie zaniechaj leczenia, gdy tylko lepiej się poczujesz doprowadź kurację do końca. Po zakończeniu terapii warto zrobić kontrolne badanie moczu, żeby sprawdzić, czy wszystkie bakterie na pewno zostały zniszczone.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej