Strona główna Aktualności Przekonaj się i uskrzydlij swoje myśli

Przekonaj się i uskrzydlij swoje myśli

przez admin
„Jestem niezgrabna”, „nie spróbuję tego zrobić, bo i tak mi nie wyjdzie, jak zwykle”, „nigdy nie spełnię swoich marzeń”, „nie zasługuję na sukces”. Jeśli, któreś z tych zdań wyjęłam Ci z ust, to znaczy, że ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przeczytasz o przekonaniach, tych uskrzydlających i tych ograniczających oraz o wpływie jaki mają na nasze zachowania i decyzje.
Przekonania, to nic innego, jak sposób postrzegania faktów, nasza osobista ich interpretacja i ocena. Nasze patrzenie na świat i przydarzające nam się sytuacje wywołują określone emocje, te zaś determinują nasze przyszłe decyzje i sposób postępowania. Jeśli przykładowo, Twoim przekonaniem jest to, że nauka języka obcego jest ciężka, każdej próbie nauki, na samym starcie, towarzyszyć będzie negatywne nastawienie. Sama odpowiedz sobie na pytanie: czy ze złym nastawieniem mogę cokolwiek osiągnąć? Myśli mają ogromną moc. Pomyśl tylko ile możesz dokonać, jeśli swoje ograniczające przekonania zamienisz na uskrzydlające.
W dążeniu do celów, rozwijaniu samych siebie ogromne znaczenie ma nasze nastawienie, to jakie emocje i myśli towarzyszą nam w tej drodze. Dlatego tak bardzo ważne jest zidentyfikowanie swoich przekonań, zrozumienie, że są one jedynie naszą interpretacją przeszłych wydarzeń, a w końcu zmienienie ich w przekonania pozytywne, uskrzydlające. Przypatrz się teraz swojemu życiu, w jaki sposób podejmujesz decyzje? Jakie myśli Cię ograniczają, hamują Twój potencjał i próbę podjęcia jakiegokolwiek wysiłku w celu osiągnięcia marzeń? „Jestem na to za młoda/za stara”? „To co inni powiedzą określa kim jestem”? „Jestem przeciętna, nie ma we mnie nic wyjątkowego”? Zapisz wszystkie „czarne” myśli jakie przychodzą Ci do głowy. Wszystko to, co do tej pory odbierało Ci siły i chęci do zawalczenia o swoje plany i marzenia.
Teraz, gdy już masz swoją czarną listę, wybierz 3 przekonania, które w Twojej ocenie są najsilniejsze. Zastanów się w jaki sposób możesz je wykorzystać na swoją korzyść. Przykładowo: „Jestem na to za młoda” – „dzięki temu, że jestem młoda, mam dużo energii, pomysłów i mogę wiele osiągnąć, jeśli tylko włożę w to wystarczająco dużo wysiłku”; „opinia innych jest ważna” – „jeśli ktoś ocenia mnie wyłącznie przez pryzmat moich niepowodzeń, nie wiedząc ile wysiłku wkładam w swoje działanie, to jego opinia nie jest dla mnie konstruktywna, nie odzwierciedla stanu faktycznego i nie mogę się na niej opierać”. Zapisz przeramowane przekonania i w sytuacji kiedy pojawi się kolejna szansa, zadecyduj zgodnie z nową wersją. Jeśli poczujesz, że nowe przekonania weszły Ci w krew, zajmij się pozostałymi.
Pamiętaj, że to Ty jesteś władcą swoich myśli i przekonań. Im bardziej pozytywnie i dobrze myślisz o sobie, tym stajesz się bardziej efektywna, a w Twoim życiu przestają istnieć porażki – są jedynie informacje zwrotne.
Alejakobiet.pl / Anna Gałczyńska – trener, coach. Ukończyła akredytowany przez ICF kurs na poziome ACSTH, przygotowuje się do międzynarodowej akredytacji. Ukończyła studia z zakresu zarządzania ze specjalizacjami psychologii w biznesie oraz zarządzania zasobami ludzkimi.  Trener biznesu z dyplomem Grupy Dobrych Trenerów. Prowadzi szkolenia m.in.: z szybkiego czytania i technik pamięciowych, jak również z zarządzania czasem, zmianą i stresem.
W pracy coacha uwielbia obserwować jak ludzie odkrywają swój potencjał i rozwijają go. Wolontarystycznie działa w sektorze pozarządowym, współpracuje z wieloma organizacjami, wspierając ich rozwój.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej