Strona główna Aktualności 6 zasad, które pozwalają utrzymać wątrobę w dobrym stanie

6 zasad, które pozwalają utrzymać wątrobę w dobrym stanie

przez admin
Chora wątroba to szereg problemów, które mogą negatywnie odbić się na ogólnym stanie naszego zdrowia oraz na wyglądzie. Problemy związane z przemianą tłuszczów oraz z usuwaniem z naszego organizmu szkodliwych toksyn mogą mieć poważne konsekwencje. Co każda z nas może zrobić, by swej wątrobie zapewnić możliwie jak najlepszą ochronę?

Zasada 1. Nie ignorujmy niepokojących symptomów
Problemy związane z pracą wątroby mogą się objawiać na wiele sposobów. Ból pod prawym żebrem to najbardziej charakterystyczny z nich, jednak pojawia się on dopiero w chwili, gdy powiększona wątroba zaczyna uciskać sąsiednie narządy. By z wyprzedzeniem wykryć problemy związane z tym narządem, należy zwracać uwagę na inne dolegliwości, z którymi mogą się wiązać choroby wątroby – objawy te mogą być związane i z wyglądem zewnętrznym, i z pracą układu pokarmowego. Zmęczenie, nudności, brak apetytu i wzdęcia to istotne symptomy, mogące świadczyć o problemach z wątrobą. Liczne sygnały może też wysyłać nasza skóra. Problemy z trądzikiem lub łuszczycą, niepokojące przebarwienia oraz wysypki – oto problemy, które mogą świadczyć o tym, że nasza wątroba przestaje sobie radzić w walce z toksynami. Im wcześniej wykryjemy takie problemy, tym szybciej możemy rozpocząć walkę o odzyskanie dobrej formy.

Zasada 2. Uważajmy na tłuszcze
Zbyt tłusta dieta to jedno z poważniejszych zagrożeń dla naszej wątroby. Jeśli tłuszcze zwierzęce zastąpimy roślinnymi, możemy sporo zyskać. Wiele korzyści przyniesie nam też rezygnacja z potraw smażonych, które dla naszej wątroby są poważnym obciążeniem. 

Zasada 3. Pijmy z umiarem
Jednym z największych wrogów zdrowej wątroby jest alkohol, którego nadmiar może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. Starajmy się ograniczać tylko do okazjonalnych toastów. 
Zasada 4. Jedzmy regularnie
Regularne posiłki nie tylko korzystnie wpływają na proces przemiany materii, ale też pozwalają uniknąć wielu problemów z wątrobą. Pamiętajmy też, by jeść częściej, za to w mniejszych ilościach. Ta prosta zasada pomoże nam uniknąć wielu dolegliwości, do których prowadzi nadmierne obciążenie wątroby. 
Zasada 5. Pamiętajmy o codziennej porcji warzyw i owoców
Codzienna porcja warzyw i owoców to cenne wsparcie dla naszej wątroby. Grejpfruty i pomarańcze pomagają jej w szybszej regeneracji, z kolei dzięki burakom i marchwi można wspierać wątrobę w jej codziennej walce z niebezpiecznymi toksynami. 
Zasada 6. Szukajmy najlepszych źródeł białka
Choć tłuszcze zwierzęce mają negatywny wpływ na wątrobę, z produktów pochodzenia zwierzęcego nie powinnyśmy całkowicie rezygnować. W diecie mającej wspierać wątrobę ważne miejsce zajmują przecież: drób, twaróg, chude mięsa, białka jaj oraz ryby. Są to źródła wartościowego białka, dzięki któremu komórki wątroby mogą się szybciej regenerować. 
Im wcześniej zaczniemy się stosować do powyższych zasad, tym większa szansa na to, że uda się nam uniknąć problemów związanych z wątrobą. Pamiętajmy, że ten narząd ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a każdy problem związany z wątrobą może negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia. 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej